Sedes podwieszany czy stojący? Które miski WC są dziś bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów?
Natalia Jargiełło: Zdecydowana większość moich klientów decyduje się na miski WC podwieszane. Przy wyborze kierują się przede wszystkim estetyką i nowoczesnością tego rozwiązania. Nawet do łazienek w stylu klasycznym chętniej wybierają toalety wiszące, tyle że utrzymane w estetyce retro. Oczywiście zdarza mi się także umieszczać w projektach stojące miski WC. Wówczas wybieram bardzo nowoczesne i proste formy, a toaletę ustawiam w takim miejscu, żeby rura odpływowa nie była widoczna.
Wobec tego przejdźmy do zalet wiszących misek WC. Jakie mocne strony ma sedes podwieszany?
N.J.: Miski WC montowane na stelażu podtynkowym nadają łazienkom nowoczesny charakter. Poza tym – i to też jest bardzo ważne – są bardziej praktyczne, można bez problemu umyć podłogę pod sedesem. Kolejna zaleta to możliwość montażu na różnych wysokościach. Ostatnio bardzo popularne zrobiło się dostosowywanie wysokości miski do wzrostu użytkownika.
Na polskim rynku toalety wiszące są dostępne w wielu głębokościach: od 45 cm wzwyż, co pozwala dobrać model dopasowany pod względem wymiarów do gabarytów pomieszczenia. Dzięki temu podwieszane miski WC można zastosować nawet w najmniejszej łazience z wąskim przejściem.
Kolejną mocną stroną podwieszanych misek WC jest spłuczka ukryta w podtynkowym stelażu, który można obudować płytą gipsowo‑kartonową i wykończyć tak, jak chcemy: płytkami, płytą meblową, kamieniem itp. To znacznie ułatwia wkomponowanie strefy WC w wystrój łazienki. Jedynym widocznym elementem jest przycisk spłukujący. Dodatkowo przestrzeń nad zabudową stelaża można wykorzystać jako dodatkową półkę albo zamówić u stolarza szafkę na wymiar, w której schowamy zapas papieru toaletowego, detergenty itp.
Zobacz też: Przycisk do spłuczki – rodzaje i przegląd oferty
Czy w takim razie sedes podwieszany ma jakieś wady?
N.J.: Przede wszystkim takie miski z pewnością są trudniejsze w montażu. Poza zainstalowaniem samej toalety, należy jeszcze zamontować oraz obudować stelaż podtynkowy wraz ze spłuczką. Poza tym, miski wiszące cechuje mniejsza stabilność niż sedesy stojące. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, jeśli w domu mieszka osoba z bardzo dużą nadwagą.
SEDES PODWIESZANY
Zalety:
wygodny dostęp do przestrzeni pod i wokół sedesu
łatwiej utrzymać podłogę w czystości
zajmują mniej miejsca, a dodatkowo występują też w wersji krótkiej – do małych łazienek
możliwość dopasowania wysokości montażu sedesu do potrzeb użytkowników
nowoczesna estetyka, brak widocznej rury odpływowej
wisząca miska daje wrażenie lekkości
Ograniczenia:
wymagany montaż na stelażu podtynkowym z systemem spłukiwania (spłuczką)
montaż tylko bezpośrednio przy ścianie (nie da się zamontować pod kątem)
z reguły wyższy koszt montażu (do ceny sedesu trzeba doliczyć cenę stelaża podtynkowego i zabudowy)
To też Cię zainteresuje: Miska WC bez kołnierza – 6 powodów, dlaczego warto ją mieć
A jakie wobec tego są plusy i minusy sedesów stojących?
N.J.: Główną zaletą stojących misek WC jest łatwość montażu. Jedyne o czym należy pamiętać to odpowiedni dobór sedesu w zależności od umiejscowienia ujścia do kanalizacji, ale ten problem rozwiązują modele z uniwersalnym odpływem.
Stojąca miska WC sprawdza się, jeżeli zdecydowanie preferujemy klasyczne rozwiązania w łazience. Na rynku mamy dziś coraz większy wybór takich sedesów – zarówno modeli o klasycznych jak i nowoczesnych kształtach. Jeżeli stojąca miska jest konieczna ze względów technicznych, to bez trudu znajdziemy atrakcyjną wizualnie oraz ergonomiczną toaletę, zaopatrzoną w nowoczesne powłoki ochronne, ułatwiające utrzymanie higieny i czystości.
Jeśli chodzi o minusy misek stojących, to moim zdaniem zasadniczą wadą jest widoczność rur, łączących sedes ze spłuczką. Niektórzy użytkownicy uważają ten typ sedesów za przestarzały, ale – jak mówiłam – dzisiejsza oferta jest bardzo bogata, więc bez trudu znajdziemy także toaletę o nowoczesnym designie.
Czytaj także: Ekologia w łazience – 7 kroków sprzyjających środowisku
SEDES STOJĄCY
Zalety:
prostszy montaż (do podłogi),
mogą być umiejscowione pod kątem względem ściany,
dostępne w wersji ze zintegrowaną spłuczką (kompakt WC) lub do kompletowania ze spłuczkami pod- oraz natynkowymi (tutaj ciekawie prezentują się tzw. górnopłuki w stylu retro – montowane pod sufitem i uruchamiane ciągadłem),
miski stojące wydają się wizualnie cięższe niż wiszące,
przeważnie niższa cena.
Ograniczenia:
rodzaj miski trzeba dopasować do instalacji sanitarnej (odpływ pionowy, poziomy lub uniwersalny),
ograniczony dostęp do przestrzeni za sedesem (utrudnia sprzątanie),
brak możliwości regulacji wysokości sedesu,
zazwyczaj zajmują więcej miejsca (choć są też na rynku modele do małych łazienek).
Czy podczas remontu łazienki można łatwo wymienić sedes podwieszany na stojący i odwrotnie?
N.J.: Wymiana podwieszanej miski WC na stojącą jest możliwa, kiedy zdecydujemy się na stojący model sedesu (np. od tego samego producenta), ale bez spłuczki. Wtedy będzie to toaleta dostosowana do montażu na istniejącym już stelażu ze spłuczką. Jeżeli chodzi o odwrotną sytuację, to oczywiście takiej zamiany również możemy dokonać, ale po wcześniejszym zamontowaniu stelaża ze spłuczką, obudowaniu go płytą gipsowo‑kartonową, kaflami itp.