W przypadku każdego poważnego zakupu dobrze jest mieć plan. Najlepiej zacząć od przyjrzenia się swojej łazience. Zanim zaczniesz oglądać i wybierać wanny łazienkowe, sprawdź ile miejsca możesz na to przeznaczyć, czy potrzebne będą zmiany w instalacji wodnej. Nie bez znaczenia jest też budżet. Decyzja będzie kompromisem między marzeniem a realnymi możliwościami.
Krok 1. Typ
Na początku poszukiwań idealnej wanny stajemy przed wyborem – wanna do zabudowy czy wolnostojąca. Na ostateczną decyzję wpływa zazwyczaj metraż łazienki. Do mniejszych polecana jest wanna do zabudowy. Można zdecydować się na wersję z gotową obudową lub taką, którą można wykończyć np. płytkami. Modele do zabudowy są tańsze i mają szerszy wachlarz rozmiarów i kształtów. Wanna wolnostojąca wymaga większej przestrzeni. Jeśli ma być ustawiona z daleka od ściany, trzeba będzie zamontować wolnostojącą baterię wannową, co z kolei narzuca konieczność poprowadzenia w podłodze instalacji wodnej. To rozwiązanie trzeba wziąć pod uwagę na wczesnym etapie aranżacji lub remontu łazienki.
Czytaj też: Wanna wolnostojąca – gdzie się sprawdzi?
Krok 2. Wanny łazienkowe mają różne kształty
Wanny wolnostojące występują przeważnie w wersji okrągłej, owalnej lub prostokątnej. Często mają podniesione oparcie (z jednej lub obu stron), co pomaga przyjąć wygodniejszą pozycję. Mogą mieć nóżki, stelaż, nietypową podstawę. Wanny przeznaczone do zabudowy dostępne są dodatkowo w wersji narożnej, asymetrycznej, trapezowej, sześciokątnej. Niestandardowe wymiary pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i wykorzystać problematyczne miejsca, takie jak wnęki i narożniki. Z tego powodu wybierane są najczęściej do małych i nieustawnych łazienek.
Krok 3. Rozmiar
Wymiary wanny zależą od jej kształtu. Standardowe wanny prostokątne mają długość ok. 140–190 cm i szerokość 70-100 cm. Modele przeznaczone do małych łazienek mogą mieć długość 120, a nawet 100 cm i szerokość 65–75 cm. Średnica wanien okrągłych mieści się w przedziale między 140 a 150 cm. Wymiary wanien asymetrycznych zaczynają się od 140 x75 cm. W ofercie producentów znajdziemy też wanny przeznaczone do użytku dwóch osób jednocześnie. Model dla dwojga powinien mieć ok. 110 cm szerokości. Długość najlepiej dopasować do wzrostu wyższej osoby.
Jak dobrać rozmiar wanny do wzrostu?
Iliana Olech Projektowanie Wnętrz, ekspert firmy Ravak
Często spotykam się z opinią, że im większa wanna, tym lepiej. Nie zawsze jest to prawda. Jeśli lubimy długie kąpiele i chcemy czuć się wygodnie, musimy dobrać rozmiar wanny do swojego wzrostu. Dobrze dopasowany model wanny to taki, który umożliwia wyprostowanie nóg i stabilną pozycję. W wygodnej wannie nie mamy też uczucia oderwania od dna. Taki rodzaj lewitacji nie jest ani komfortowy ani bezpieczny.
Zazwyczaj wybiera się typowe rozmiary wanien, od 140–170 cm długości. Często jest to wynik kompromisu podyktowany komfortem wszystkich domowników, zarówno tych wyższych, jak i niższych. Wanna o średniej długości 140–150 cm będzie wygodna dla osób do 160 cm wzrostu. Natomiast wanny o długości 160–170 cm będą odpowiednie dla użytkowników o wzroście do 180 cm. Na rynku dostępne są również wanny o długości 180 cm, które sprostają wymaganiom osób nawet do 2 m wzrostu.
Nie każdy wie, że wanny mogą się od siebie różnić nie tylko długością, ale też szerokością. Dotyczy to zarówno modeli najdłuższych, jak również tych w średnim rozmiarze. Najczęściej mają one szerokość 70, 75 i 80 centymetrów. Jest to miłe zaskoczenie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na dłuższą wannę. Kąpiel pełni bardzo ważną funkcję w naszym życiu. Pozwala się zrelaksować i odpocząć. Żaden prysznic nie zastąpi ciepłej kąpieli z pachnącą pianą w wannie, idealnie dopasowanej do naszego wzrostu.
Zobacz też: Wanna dwuosobowa – możliwości, inspiracje, aranżacje
Krok 4. Wanny łazienkowe z różnych materiałów
Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są zwykle wanny akrylowe oraz stalowe emaliowane. Akryl jest materiałem plastycznym o dobrych właściwościach izolacyjnych. Dzięki temu wanna dłużej utrzymuje temperaturę wody. Jego gładka powierzchnia utrudnia rozmnażanie się bakterii, co czyni go też materiałem niezwykle higienicznym. Wanny akrylowe są lekkie (ważą ok. 30 kg). Nie są odporne na zarysowanie i nie można ich czyścić ścierającymi środkami chemicznymi.
Wanny stalowe z kolei są odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemię gospodarczą. Do ich wad zaliczyć można hałas przy napełnianiu wodą oraz chłodną w dotyku powierzchnię. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wanny z kompozytu. Są bardzo odporne, trwałe, mają dobre właściwości termoizolacyjne i łatwo utrzymać je w czystości. Podobne zalety mają wanny drewniane. Dodatkowo są ekologiczne, a ich rozmiar można dostosować do indywidualnych potrzeb. Poszukujący rozwiązań luksusowych, powinni zainteresować się wanną z kamienia. Może być wykonana np. z granitu, marmuru lub kamienia rzecznego (otoczaka). Należy jednak pamiętać, że wanny kamienne są kosztowne i ciężkie.
Czytaj także: Wanna akrylowa, żeliwna, stalowa czy z konglomeratu? Wady i zalety
Krok 5. Parawan nawannowy
W idealnym scenariuszu każdy może mieć w łazience i wannę, i prysznic. W rzeczywistości często jest to niemożliwe. Rozwiązaniem, które pogodzi zwolenników długiej kąpieli i szybkiego prysznica jest parawan. Może nim być już pojedyncza tafla szkła umieszczona na krawędzi wanny, ale opcji jest wiele. Od jedno- czy dwuczęściowych po wieloczęściowe. Te mogą mieć skrzydła składane, przesuwne lub nieruchome. Parawanem możemy obudować całą wannę. Będzie się wtedy niewiele różnić od typowej kabiny prysznicowej. Masz wannę asymetryczną? Do niej też znajdziesz odpowiedni model parawanu. Marzysz o łazience z charakterem? Wybierz parawan ze szprosami lub dekoracyjnymi okuciami. Najmodniejsze są obecnie czarne i miedziane.
Czytaj też: Wybieramy parawan nawannowy – na co zwrócić uwagę?