Zabezpieczenie drewnianego tarasu środkiem zawierającym olej możemy wykonać samodzielnie. Olej, oprócz dekoracyjnego aspektu np. nadającego kolor, powoduje, że drewno staje się trudno nasiąkliwe, nie wnikają w nie rozlane przypadkowo płyny spożywcze, ale też opady atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na trwałość drewna. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia sprawia, że taras nie ulega zabrudzeniom.
Olejowanie tarasu – krok 1.
Podczas pierwszej aplikacji deski tarasowe, w miarę możliwości należy pomalować ze wszystkich stron. Jeżeli mamy drewno iglaste warto pomyśleć o zabezpieczeniu biologicznymi preparatami do impregnacji drewna np. bezbarwnym Kremem Impregnacyjnym do drewna. Do olejowania drewna można wybrać dwa produkty: Olej do tarasów i mebli ogrodowych lub Olej do tarasów i mebli ogrodowych [eco]. Produkt eco jest zawiesiną akrylowo-olejową, która nie nadaje się do stosowania na niektórych gatunkach egzotycznych. Pamiętajmy, że deski tarasowe z kompozytu także należy konserwować. Możemy to wykonać produktem Olej do desek kompozytowych.
Pielęgnację odświeżającą wykonujemy poprzez ponowne naniesienie oleju przynajmniej raz w roku, ale wskazane jest aby robić to dwa razy w roku, przed i po sezonie. W wypadku intensywnego użytkowania robimy to częściej. Co w wypadku, kiedy chcemy oczyścić taras, planując zmianę koloru lub uznając, że poprzednie zabezpieczenia są już nieestetyczne? Brud, tłuszcz oraz stare powłoki należy całkowicie usunąć preparatem Zmywacz do drewna.
Może się zdarzyć, że taras nie był odświeżany przez dłuższy czas i drewno bez zabezpieczenia olejowego poszarzało. Jest to sytuacja trudna, ale nie beznadziejna. W ofercie firmy Remmers znajdą Państwo produkt Odszarzacz do drewna. Jest to materiał, który pozwoli oczyścić drewno przed przystąpieniem do olejowania.
Przygotowanie tarasu do olejowania wymaga również otwarcia drewna na wchłanianie preparatów, a dokonać tego można poprzez przeszlifowanie powierzchni (sugerujemy użycie papieru o uziarnieniu max 120).
Olejowanie tarasu – krok 2.
Olej pielęgnacyjny, wcześniej starannie rozmieszany, należy nakładać za pomocą pędzla do lazury, ławkowca lub ścierek bawełnianych, zgodnie z układem włókien drewna. Po upływie 30-60 minut niewchłonięty materiał trzeba zdjąć za pomocą suchego pędzla lub ścierki, a po 12 godzinach – czyli po wyschnięciu – należy nanieść drugą warstwę oleju.
Po wyschnięciu oleju należy zabezpieczyć krawędzie desek – tzw. wąskie przekroje czołowe, czyli miejsca gdzie następuje największa wchłanialność wody, co prowadzi w konsekwencji do pękania drewna. Czynność tą wykonujemy produktem firmy Remmers o nazwie Higro-Bloker.
Olejowanie tarasu – krok 3.
Należy zwrócić uwagę, aby nie olejować drewna o wilgotności przekraczającej 18% oraz wówczas, gdy jego powierzchnia jest nagrzana np. promieniami słońca. Temperatura pracy powinna wahać się od 5°C do 30°C, natomiast optymalna temperatura pracy wynosi od 10°C do 20°C.
Olejowanie tarasu – krok 4.
W przypadku gatunków drewna o dużej zawartości rozpuszczalnych w wodzie garbników, takich jak np. dąb, czerwony cedr, afcelia, redwood itp. opady mogą spowodować ich wymywanie. Może to wpływać na powstanie przebarwień na jasnym murze lub tynku.
Olejowanie tarasu – krok 5.
Nasze tarasy często budowane są w pobliżu pięknej roślinności, która pozwala nam odpocząć w słoneczny dzień. Rośliny dają nam cień, ale są też częstym powodem rozwoju zielonych porostów np. glonów czy mchu. Pomimo tego, że niekiedy wygląda to bardzo malowniczo, pamiętać musimy, że prowadzi też do przyspieszonego rozkładu materiałów budowlanych, w tym drewna. W takim wypadku, aby usunąć problem proponujemy zastosowanie produktu Glonosan.
Olejowanie tarasu – krok 6.
Na koniec należy także pamiętać o tym, że wersja bezbarwna oleju pielęgnacyjnego nie chroni przed promieniowaniem UV (zszarzeniem drewna), dlatego nie nadaje się do stosowania na powierzchniach narażonych na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych.
Opracowanie: firma Remmers
Więcej informacji: remmers.pl