Kapitan Nemo – bohater powieści „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi” Juliusza Verne, wydanej w 1870 r., gotował na płycie elektrycznej. Wówczas to było science fiction, tak jak dziś gotowanie np. na tlenie wytworzonym przez rośliny pokojowe. Okazuje się, że innowacyjne rozwiązania w kuchni zmierzają w nieoczekiwanych kierunkach. I wszystko jest możliwe! Czy piliście kawę „zaparzoną” zimną wodą? Albo czy macie już lodówkę, ekspres lub piekarnik sterowane smartfonem? Jeszcze nie tak dawno to było przecież science fiction. Nowoczesne AGD jest z nami już teraz i nie ma wątpliwości: przyszłość dzieje się dziś.
Smartfon jest jak czarodziejska różdżka, którą można włączać i wyłączać urządzenia AGD. Doceniamy wygodę, ale… czasem męczy nas ciągłe patrzenie w jego ekran, klikanie i odbieranie powiadomień. Jednak każdy z nas ma już możliwość wydawania poleceń głosowych. Wystarczy powiedzieć np. „OK Google” i wyrazić życzenie.
Nowoczesne technologie to komfort, ale z drugiej strony chcemy, by kuchnia była bardziej ekologiczna. Kupujemy produkty bio, unikamy marnowania żywności, doceniamy krystalicznie czystą wodę i recykling. Okazuje się, że tradycyjne pieczenie chleba bywa przyjemnością.
Innowacyjne rozwiązania w kuchni – bardziej EKO
Czy wiecie, że materiały z recyklingu wykorzystują – w różnych branżach – światowe marki? Coraz częściej są to eleganckie meble, także do kuchni. Niemarnowanie materiałów, żywności i energii to szlachetna idea, która stała się koniecznością.
Czysta woda
Dzięki filtrom, wodę, zamiast butelkowanej, możemy pić prosto z kranu. Używanie wielorazowych butelek jest modne! Poza tym tak jest EKO. Wszystko wskazuje na to, że w sklepach i naszych kuchniach będzie coraz mniej plastiku. To – niestety – materiał zaśmiecający Ziemię.
Jednym gestem
Zamiast zastanawiać się, jak obsługiwać urządzenia AGD, wygodniej to robić jednym przyciskiem, gestem czy – bez klikania na smartfonie – głosowo. Sterowanie gestem mają np. okapy.
Czytaj też: Smart AGD, czyli kuchnia przyszłości
Innowacyjne rozwiązania w kuchni – personalizacja
Rzadko kto kupuje samochód z wystawy. Wolimy auta w ulubionym kolorze, do których sami wybieramy wyposażenie. Ten sam trend jest już w branży kuchennej. Decydujemy o kolorze, wielkości, wykończeniach.
Kolorowe akcenty
Małe zmiany w dekoracji kuchni sprawiają, że wygląda jak nowa. Czasem mamy ochotę mieć coś czerwonego, potem zielonego, czarnego… Nie trzeba wymieniać mebli, malować ścian czy zrywać podłogi. Wymienić można np. wylewkę baterii i pod jej kolor dokupić toster. Drobne zmiany z wielkim efektem to trend z potencjałem.
Jak żywe rośliny
Czyste środowisko naturalne to skarb. Można o nie dbać na różne sposoby. W kuchni np. segregujemy śmieci i używamy bardziej energooszczędnych urządzeń. Smog z powietrza likwidują specjalne powłoki m.in. na płytkach. Czy pojawią się także na sprzętach kuchennych? To pokaże czas.
Innowacyjne rozwiązania w kuchni – kawa inaczej
Smaki i aromaty zapamiętane z podróży po różnych zakątkach świata inspirują do odkrywania kawy na nowo. Czasami aż trudno uwierzyć, na jak wiele sposobów można ją przygotować. Cappuccino i espresso? Te specjały potrafi zrobić wiele ekspresów. Teraz można przygotować kawę bez gorącej wody! W przyszłości możemy się spodziewać kolejnych innowacji.
Sterowanie smartfonem
Czy w przyszłości wszystkie urządzenia AGD będą miały możliwość sterowania smartfonem? Być może. Zdalne zarządzanie daje poczucie, że dom jest zawsze pod kontrolą. W razie usterki, można szybko zdiagnozować problem. Czasem wystarczy tylko zamknąć drzwi lodówki.
Zobacz też: Urządzenia AGD do wielu zadań – ten sprzęt to potrafi
Próżniowe przechowywanie
Ostatnie 100 lat to epoka lodówek. Okazuje się, że można jeszcze bardziej ulepszyć przechowywanie w nich żywności. Nowy kierunek to próżnia, którą już wykorzystują najlepsze restauracje. Dzięki niej w lodówkach można zachować świeżość żywności nawet dwa razy dłużej. W systemy przechowywania próżniowego są wyposażone nawet blendery ręczne i kielichowe.
Innowacyjne rozwiązania w kuchni – współpraca
Coraz więcej urządzeń AGD potrafi komunikować się między sobą, np. płyta grzejna z okapem czy pralka z suszarką. Nie trzeba pamiętać o ich włączeniu, zastanawiać się jaki guzik przycisnąć, czy który program wybrać.
Czytaj także: Nowoczesna kuchnia czysta i higieniczna – jak to zrobić?
Więcej ciszy
Nadmiar dźwięków nie pozwala w pełni odpocząć i się zregenerować. Nic dziwnego, że szukamy miejsc na dom z dala od ulic, a także wyposażenia działającego jak najciszej. Cisza staje się luksusem.