W pogoni za karierą, pieniędzmi i spełnieniem, czasem zapominamy wyhamować. Zanim po raz kolejny wystartujemy w maratonie po szczęście, warto zrobić przerwę. W stan błogiego relaksu wprawi nas kącik wypoczynkowy, urządzony w zgodzie z najnowszymi trendami. Jakimi? My wybraliśmy trzy modne tendencje wystroju wnętrz.
Trend 1: elastyczna sofa modułowa
Kącik wypoczynkowy nie może obyć się bez wygodnej sofy. Nowoczesne kanapy najczęściej zbudowane są z modułów, które można łączyć i zestawiać na wiele sposobów. Dzięki temu sofa jest idealnie dostosowana do salonu – przestrzeni, która w ciągu dnia potrafi zmienić się w jadalnię, domowe biuro, miejsce spotkań towarzyskich, salę kinową lub komfortową strefę wypoczynkową. Mobilne sofy mogą w jednej sekundzie stać się fotelem, leżanką lub łóżkiem dla gości. Ruchome zagłówki, szerokie siedziska, ergonomiczne oparcia i podnóżki mają jeden cel: wiernie Ci służyć i nie zadawać pytań. Nudzą Cię szare, klasyczne zestawy wypoczynkowe? Designerskie kanapy mogą wyglądać jak futurystyczne układanki, które w niczym nie przypominają tradycyjnych odpowiedników, za to codziennie zapraszają użytkowników do wspólnej zabawy i wypoczynku.
Na popołudnie z koleżanką, wieczór we dwoje, samotną sjestę lub weekend z rodziną – elementy składowe modułowej sofy Grönlid z oferty Ikea dopasujesz do każdej okoliczności. Wystarczy, że dokupisz sekcję narożną, podnóżek lub dodatkowy moduł siedziska.
Zamontowane pod siedziskami kompletu wypoczynkowego Custom firmy VOX szuflady, po obróceniu, mogą zmienić kolor frontów. Wysuwany z dołączonego do zestawu stolika blat posłuży np. za stanowisko obiadowe albo półkę na laptop, a jego wewnętrzne szuflady ukryją dokumenty, książki i drobne bibeloty.
Czytaj też: Salon wielofunkcyjny – tak podzielisz przestrzeń
Nowoczesne zestawy wypoczynkowe przepychają się spod ścian na sam środek salonowej sceny. Z tego powodu projektanci udoskonalają ich dotąd niewidoczne walory. Przykład? Tapicerowana sofa X-Ray marki La Chance z kolorowym, misternie zaprojektowanym tyłem.
W przypadku sofy Campiello firmy Flexform określenie zestaw wypoczynkowy nabiera pełniejszego znaczenia. Poduszki wypełnione są gęsim pierzem i obleczone materiałem odpornym na zgniecenia, a ergonomiczna konstrukcja pozwala dopasować do kanapy wszelkiego rodzaju stoliki i podnóżki.
Komplet wypoczynkowy Cocodi z zadziwiająco wysokim oparciem to idealny wybór do nowoczesnych kącików wypoczynkowych. Dla mniej odważnych polecamy wersję ze standardową wysokością oparcia.
Trend 2: meblościanka w nowej odsłonie
Od zestawów z półkami pośrodku, szafkami u góry i centralnym miejscem na telewizor, przeszła niemałą metamorfozę. Trzypiętrowe peerelowskie klasyki w XXI wieku zastąpiły moduły, które możesz komponować w dowolny sposób niczym w popularnej grze tetris. Nowoczesna meblościanka jest zmienna i nieprzewidywalna: może być elegancka i ażurowa lub przypominać ekscentryczną, modernistyczną rzeźbę. W zależności od okoliczności, ukryje lub wyeksponuje salonowe dekoracje, domowe kolekcje książek i sprzęty RTV. Nie boi się żadnej roli – chętnie wystąpi jako ścianka działowa, delikatne przepierzenie, kwietnik, a nawet regał na dziecięce zabawki.
Meblościanka Psyco firmy Gianfranco Ferre Home składa się z dwóch symetrycznych segmentów, tworzących lekką, geometryczną konstrukcję o opływowym kształcie.
Ażurowa meblościanka z kolekcji Magic Box – owoc współpracy marki Saba Italia i Archiproducts Milano – nie przytłacza wnętrza i wygląda neutralnie, przez co dopasuje się do każdej aranżacji.
Smart Living to inteligentny system meblowy od Ozzio Italia, oferujący m.in. wyjeżdżający znad kanapy stół z krzesłami i obrotową ścianę, dzięki której ekran telewizora będzie widoczny z każdego miejsca w salonie.
Przesuwne drzwi zamocowane na okuciach SlideLine M firmy Hettich zamykają jedynie wybrany segment mebla. Dzięki temu meblościanka – w zależności od okoliczności – może ukryć lub wyeksponować salonowe dekoracje i zmieniać się jak kameleon.
Oferowane przez markę Lessmore moduły tworzą wielowymiarowe, kolorowe półki zbudowane z wytrzymałego, przyjaznego dla środowiska materiału. Kolekcja zawiera także szezlong oraz stolik ze szklanym blatem zdobionym porostami.
Czytaj także: Regał na książki i nie tylko. 10 propozycji do salonu
Trend 3: beton na salony
Nazywany współczesnym kamieniem, beton szturmem podbija salonowe wnętrza! Może być neutralny: gładki, porowaty lub o strukturze piaskowca, przybrać rysunek drewna lub być pomalowany na dowolny kolor. To honorowy gość industrialnych, loftowych i minimalistycznych salonów. Do kącika wypoczynkowego możesz zaprosić go pod postacią paneli ściennych, designerskich mebli, elementów oświetleniowych i rozmaitych akcesoriów. Idealnie komponuje się ze stalą, szkłem, cegłą oraz drewnem. W połączeniu z miękkimi tekstyliami, komfortowymi kanapami i roślinami sprawi, że w strefie wypoczynkowej zapanuje przytulny, sprzyjający relaksowi klimat.
Artystyczne rzeźby, finezyjna ceramika i designerskie lampy – betonowe płyty z oferty Morgan&Möller lubią doborowe towarzystwo! Oprócz gładkiej, mogą przyjąć szorstką lub piaskową strukturę.
Wnętrze lampy Islandmoss z betonowym abażurem projektu Tobiasa Mittmanna może być wypełnione filcem, włóknem kokosowym lub mchem.
Kącik wypoczynkowy w neutralnych odcieniach szarości nie musi być nudny. Dostępny w ofercie firmy Elkamino Dom beton architektoniczny podkreśla charakter wnętrza utrzymanego w duchu nowoczesnego minimalizmu.
Betonowa ramka Simon 54 Nature z oferty Kontakt Simon idealnie komponuje się z surową ścianą utrzymaną w zbliżonym odcieniu. Ramka występuje w jasnym i ciemnym kolorze oraz w kilku krotnościach.
Czytaj też: Simon 54 – seria dla wymagających
Nierównomierne odcienie płyt ściennych z betonu architektonicznego firmy Jadar Home idealnie korespondują z podłogą wyłożoną deskami o zróżnicowanej kolorystyce. Producent oferuje również płyty w kolorze czarnym, kości słoniowej oraz białym.