Osobne garderoby, zwane gotowalniami, były przed wiekami w każdym pałacu. Służyły do ubierania się oraz przechowywania strojów. Garderoba na wymiar typu walk-in albo urządzona w osobnym pokoju to coś, co dziś także wypada mieć. Możliwości jest mnóstwo.
Na garderobę przeznaczyć można osobne pomieszczenie, np. obok sypialni, buduaru, salonu kąpielowego albo na poddaszu. Wtedy wchodzi się do niej jak do pokoju. Jak ją urządzić? Niektórzy wolą praktycznie: z licznymi półkami, szafkami, wieszakami, szufladami. Jeśli jednak pokój garderobiany ma być też gotowalnią, w której godzinami dobiera się stylizacje, także z przyjaciółkami, warto zadbać o jego eleganckie wyposażenie.
Bardzo modne są garderoby typu walk-in, czyli zajmujące tylko część pomieszczenia, np. sypialni. Najczęściej wydzielają je przesuwne, przeszklone drzwi, które jedynie symbolicznie wyznaczają granice. Po rozsunięciu drzwi, sypialnia czy salon kąpielowy tworzą z garderobą jedną przestrzeń.
Czytaj także: Garderoba – jak ją urządzić? Zobacz 19 pomysłów
Szafa czy garderoba?
Ten dylemat można rozwiązać np. przez zlecenie projektu głównej garderoby master – dla gospodarzy – i kilku szaf wnękowych do pozostałych pomieszczeń: holu, salonu, pokoju dziecięcego, sypialni gościnnej. Każdy z domowników zyska wtedy osobistą strefę do przechowywania ubrań. Jeśli nie mamy miejsca na oddzielną garderobę, możemy zastąpić ją wykonaną na miarę szafą wnękową. Efekt? Po otwarciu rozsuwanych frontów szafa będzie do złudzenia przypominać tradycyjną garderobę. Przed podjęciem decyzji, warto poznać atuty obu rozwiązań.
Garderoba na wymiar powinna być zorganizowana w taki sposób, by wszystko było widoczne na pierwszy rzut oka, jak w butiku. Dlatego raczej nie stosuje się szafek zamykanych typowymi drzwiczkami. Wyjątkiem są ubrania używane rzadko, np. fraki, albo szczególnie cenne – te warto trzymać w oddzielnych, klimatyzowanych szafkach, gdzie zawsze panuje ta sama temperatura i wilgotność. Nie ma tu dostępu kurz czy promieniowanie UV, które powoduje płowienie. Wewnętrzna organizacja garderoby to sprawa indywidualna. Niektórzy potrzebują mnóstwo miejsca na buty, inni na kapelusze, krawaty czy torebki. Imponujące bywają kolekcje zegarków, okularów, naszyjników, bransoletek, spinek do koszul. Na takie biżuteryjne dodatki warto przeznaczyć wyspę z licznymi szufladami jak w salonach jubilerskich, czyli przeszklone od góry. Przynajmniej jedna powinna być sejfem, w której pod kluczem (i pilnowane przez system alarmowy) będą przechowywane najcenniejsze przedmioty.
Garderoba w sypialni – jak urządzić?
Garderoba otwarta czy zamknięta?
Zalety profesjonalnie wykonanej garderoby są nie do przecenienia. Zdecydować się możemy m.in. na garderobę otwartą (z zabudową bez frontów) lub zamkniętą (z frontami). Garderoba otwarta zapewnia szybki dostęp do ubrań. To ogromna zaleta dla zapracowanych i niezdecydowanych – mając przed oczami pełną „kolekcję” odzieży, możemy błyskawicznie skomponować outfit na dany dzień. Jeden ruch wystarczy, by w razie wątpliwości zamienić niepasujący do stroju element odzieży na inny. Otwarty układ regałów, szaf i szuflad ma jedną zasadniczą wadę: choć utrzymana w nienagannym porządku garderoba wprawi w zachwyt każdego miłośnika mody, przy lekkim bałaganie może sprawiać wrażenie chaosu.
Kwestię konieczności utrzymywania perfekcyjnego porządku rozwiązuje garderoba zamknięta – jej wnętrze jest niewidoczne dla postronnych. Dodatkowe atuty tego rozwiązania to bezpieczeństwo (ubrania będą poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych), higiena (bariera dla unoszącego się w powietrzu pyłu i kurzu) oraz ogromne możliwości aranżacyjne (fronty garderoby zamkniętej mogą być wykończone na wiele sposobów). By garderoba zamknięta spełniała swoją funkcję należycie, warto wyposażyć ją w oświetlenie i zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz zabudowy, a jej umiejscowienie zaplanować w ogrzewanym, wentylowanym pomieszczeniu.
Garderoba na wymiar, podobnie jak każda inna musi być wyposażona w lustra, w tym minimum jedno obejmujące całą sylwetkę. Przydadzą się też toaletka oraz fotel. Dzięki nagłośnieniu będzie można słuchać radia i muzyki. Nowy trend to wyposażanie garderoby w suszarki, pralko-suszarki czy specjalne szafy, które usuwają z tkanin i obuwia niepożądane zapachy oraz drobnoustroje. Po powrocie do domu garnitur czy garsonkę można szybko odświeżyć – bez pralni chemicznej – i umieścić w garderobie. Będą gotowe do założenia w każdej chwili.
Zobacz też: Wyposażenie garderoby – modne akcesoria
Szafa wolnostojąca lub wnękowa
Głównym atutem szafy wolnostojącej jest możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu. Mobilny mebel, w przypadku remontu lub zmiany aranżacji wnętrza można np. przenieść do innego pokoju, a w razie przeprowadzki przewieźć ze sobą do nowego lokum. Mniej mobilna jest szafa wnękowa: projektowana na wymiar, z założeniem jak najpełniejszego wykorzystania konkretnej przestrzeni. To dobry wybór do wnętrz o niestandardowych gabarytach (np. szczególnie wysokich) lub o nietypowym układzie funkcjonalnym: z wnękami czy skosami.
Na funkcjonalność obu rozwiązań – zarówno garderoby, jak i szafy – ogromny wpływ ma ich wyposażenie. Nawet niewielka szafa, dzięki systemowi ergonomicznych szuflad, półek, drążków, wieszaków, stojaków, uchwytów i organizerów, może okazać się równie pojemna i wygodna, co usytuowana w osobnym pomieszczeniu garderoba.