Instytut Pantone to światowy specjalista w zakresie barw. Swoje badania nad trendami kolorystycznymi wykorzystuje od 1999 roku poprzez typowanie tonacji, która w zamyśle ma zdominować nadchodzący sezon. Pierwszym wybranym odcieniem był uspokajający Cerulean Blue, który reprezentował nowe tysiąclecie. W kolejnych latach pojawiały się m.in. romantyczny Rose Quartz, pobudzający Chilli Pepper, refleksyjny Greenery, energetyczne Tangerine Tango czy intensywny Ultra Violet. Jako kolor roku 2023 wybrano odcień Viva Magenta – nutę karmazynowej czerwieni z domieszką różu. Jest to 26 kolor roku Pantone w historii (w 2016 i 2021 roku wybrano dwa odcienie). Zastąpił na tym miejscu ubiegłorocznego zwycięzcę: melancholijne Very Peri.

– Wybór koloru roku przez Instytut Pantone pozwala określić kierunek, w którym będą zmierzały wszystkie dziedziny projektowania przez najbliższe 12 miesięcy. Każda barwa niesie jednak za sobą coś więcej niż warstwę estetyczną. Zawiera w sobie pewną wartość, z którą możemy się identyfikować. Kolor roku 2023 – Viva Magenta to niewątpliwie tonacja dla osób śmiałych, z optymizmem patrzących w przyszłość – komentuje Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Czytaj też: Nowoczesna i komfortowa sypialnia – jak ją urządzić?

Viva Magenta – ekspresja i nieszablonowość

„Niekonwencjonalny odcień na niekonwencjonalny czas” – tak określa nowo wybraną barwę Instytut Pantone. Viva Megenta równoważy ciepło i chłód, stanowi sygnał siły, a także zachęca do eksperymentowania i podejmowania odważnych decyzji. Inspiracją do doboru tego koloru stał się karmin, czyli barwnik pochodzenia naturalnego, pozyskiwany od owadów i stosowany już w czasach starożytnych, kiedy to nasycał tkaniny bogatymi tonacjami czerwieni. Zakorzeniony w naturze odcień przywodzi na myśl pierwotny świat, daje szansę na połączenie nas z historią, a jednocześnie wibruje energią, co ma służyć entuzjazmowi, nieść radość i napędzać design do kreowania pozytywnej przyszłości.

Kolor roku 2023 – żywiołowość we wnętrzu

Viva Magenta stanowi doskonały punkt wyjścia do stworzenia żywej i wyrazistej aranżacji. Kolor roku 2023 to dosyć zuchwały odcień, który przyciąga uwagę, więc możemy mieć pewność, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Zgodnie z wizją ekspertów, warto eksperymentować i bawić się nim, kreując wystrój według własnego upodobania.

Klasycznym rozwiązaniem będzie łączenie go z czernią, bielą i szarością – to gwarancja urządzenia wnętrza w dobrym smaku, które nas nie przytłoczy. W tym przypadku możemy postawić na widoczne akcenty w tym kolorze, np. w postaci kanapy, krzeseł, zasłon czy tapety na reprezentacyjnej ścianie. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ich liczbą i stosować neutralne tonacje na większości ścian i podłogach (tutaj wybierzmy np. panele Vision 4V WR Dąb Avenue lub Trend 4V WR Dąb Gołdap od RuckZuck). Bezpieczną i łatwiejszą do wdrożenia opcją jest sięgnięcie po dodatki pokryte kolorem roku 2023. Mogą to być dywaniki, obrusy, poduszki, świece, wazony czy ramy luster. Takie elementy dekoracyjne dodadzą wnętrzu charakteru, a jednocześnie go nie zdominują.

Zobacz też: Jak sprawić, by pokój wyglądał na większy? 3 wskazówki

Jeśli uwielbiamy barwne kompozycje i jesteśmy otwarci na nowe połączenia, możemy wprowadzić do pomieszczeń mieszkalnych więcej wariacji kolorystycznych. Viva Magenta dobrze odnajdzie się w towarzystwie swoich odcieni analogicznych, czyli tonów pomarańczowych i fioletowych. W ten sposób stworzymy jeszcze bardziej efektowną aranżację. Bardzo odważny wystrój powstanie też poprzez sięgnięcie po nuty dopełniające (niebieskie i zielone). Stosowanie kontrastu wymaga jednak szczególnego wyczucia, dlatego zachowujmy nierówne proporcje – niech elementów w tonacji Viva Magenta będzie najwięcej. To pozwoli nam urządzić wyjątkową, a jednocześnie stylową i przyjemną dla oka przestrzeń.

Opracowanie: firma RuckZuck