Recykling, zero waste, kompostowanie to nie tylko modne hasła. Dzięki nim można lepiej wykorzystać żywność, zagospodarować resztki, zużyć mniej wody i energii. Zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na coś innego – z korzyścią dla siebie, rodziny, domu i oczywiście środowiska naturalnego. Oszczędzanie i niemarnowanie już nie kojarzy się – jak dawniej – z biedą. Domowy recykling to dziś modny styl życia!
Recykling – co to znaczy?
Recykling – odzyskiwanie surowców z odpadów, by je ponownie wykorzystać, np. do wykonania nowych produktów. Dzięki temu ogranicza się ilość śmieci oraz oszczędza zasoby naturalne Ziemi.
Upcykling – przetwarzanie odpadów w taki sposób, że powstają produkty o wartości wyższej, np. meble z butelek.
Zero waste – styl życia, w którym człowiek stara się nie zanieczyszczać środowiska. Poprzez zmianę codziennych, często drobnych nawyków ogranicza się ilość zużywanej wody, energii, surowców. To m.in. wybory żywieniowe, np. niemarnowanie jedzenia oraz kupowanie sezonowych warzyw z lokalnych upraw czy rezygnacja z butelkowanej wody mineralnej. W styl zero waste wpisują się także m.in. jazda rowerem zamiast samochodem, wykorzystanie wody z płukania naczyń do sprzątania, kupowanie produktów w opakowaniach biodegradowalnych. Jeśli jakiegoś przedmiotu nie potrzebujemy, możemy oddać go innym, odnowić albo zmienić przeznaczenie.
Kompostowanie – recykling resztek organicznych, np. obierek, fusów, skoszonej trawy. Przy wykorzystaniu naturalnych procesów, które zachodzą w kompostowniku, powstaje z nich wartościowy, darmowy nawóz do roślin.
Domowy recykling – od czego zacząć?
Z pewnością trzeba zacząć od niemarnowania żywności. Kupować mniej, odpowiednio przechowywać, a jeśli coś zostanie, na bazie resztek tworzyć nowe, pyszne dania. Nawet chleb i bułki można odświeżyć tak, że będą smakowały jak prosto z piekarni. W ten sposób domowy recykling oszczędza nasz czas, gaz, prąd, wodę… Prawo zmusiło nas, abyśmy segregowali śmieci. Ale czy staramy się kupować produkty bez zbędnej folii i styropianu? I może wreszcie warto zrezygnować z napojów w butelkach PET. Woda z kranu też może być krystalicznie czysta i z bąbelkami.
Zobacz też: Less waste w kuchni. Ograniczamy ilość śmieci
Furorę robią przedmioty z recyklingu. To np. piękne, modne i trwałe meble z odpadowych wiórów drzewnych czy tworzyw. Czasem aż trudno uwierzyć, że kuchenna ściereczka była kiedyś butelką PET. Podczas zakupów warto inwestować też w jakość. Zamiast wyrzucać i bez przerwy wymieniać produkty czy sprzęty na nowe, doceńmy niezawodność. To nie tylko wygoda, spokój, zaoszczędzone pieniądze i czas. To też odpowiedzialność i świadome patrzenie w przyszłość.
Korzystanie z używanych rzeczy
Zbędne rzeczy nadające się jeszcze do użytku najczęściej oddajemy do Kościoła, PCK i innych organizacji charytatywnych (39%). Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem jest oddanie ich rodzinie, znajomym lub sąsiadom (31%). Prawie co ósmy ankietowany (13%) przechowuje zbędne rzeczy nadające się do użytku, z uwagi na to, że mogą przydać się w przyszłości. Nieco mniej powszechne jest ich wyrzucanie (7%) lub sprzedaż (6%).
Prawie wszyscy respondenci sprzedający rzeczy „z drugiej ręki” (92%) robią to w internecie poprzez strony typu Allegro, OLX itp. Niewiele osób decyduje się na wstawianie swoich rzeczy do sklepów i komisów (2%) lub inne rozwiązanie (6%).
Do najczęściej sprzedawanych lub oddawanych rzeczy używanych należą odzież i obuwie (92%). W dalszej kolejności są to meble oraz inne elementy wyposażenia i wystroju wnętrz (30%). Co czwarty respondent (26%) sprzedaje lub oddaje zbędne zabawki lub inne artykuły dziecięce, a co piąty – sprzęt AGD i RTV (22%) lub książki (19%).
Mężczyźni częściej niż kobiety oddają lub sprzedają sprzęt AGD i RTV, meble oraz inne elementy wyposażenia domu.
Ponad dwie trzecie badanych deklaruje, że zdarza się im korzystać z rzeczy używanych.
Odsetek badanych postrzegających wykorzystanie rzeczy używanych jako przejaw biedy drastycznie zmalał (z 69% do 29%) od 2008 r. (wtedy robiono podobne badanie). Upowszechniło się zaś przekonanie, że wykorzystywanie rzeczy używanych jest przejawem troski o środowisko oraz świadczy o zaradności.
Dane: Raport „Polacy i rzeczy używane”, CBOS, 2021 r.