Z myślą o szczęściu właścicielki powstał Maria Rosa House – dom na miarę. Projekt przebudowy kamienicy w São Paulo trafił na deski kreślarskie architektów ze studia VAGA. To symboliczny prezent syna dla matki: właścicielką kamienicy jest Lena – mama jednego ze współwłaścicieli studia, Fernanda O’Leary.
Architekci z VAGA to lokalsi, którzy tkankę brazylijskiej metropolii znają od podszewki. Na koncepcję przebudowy kupionej przez Lenę kamienicy spojrzeli więc z perspektywy Brazylijczyków – wertykalnie. Układ São Paulo to efekt spełnienia amerykańskiego snu dawnych władz miasta.
Po II wojnie światowej zarządcy, zauroczeni widokiem nowojorskich wieżowców, kazali urbanistom zmienić zasady wznoszenia budowli. Odtąd wysokość budynków określano na podstawie szerokości ulic doprowadzanych do poszczególnych działek, za pomocą matematycznych wzorów uwzględniających intensywność zabudowy i wielkość dostępnego terenu. W efekcie współczesne São Paulo to miasto, które pnie się ku niebu. Obok drapaczy chmur w stylu vintage, takich jak 161‑metrowy Edifício Altino Arantes z 1947 r. czy 28‑piętrowy Edificio Martinelli z 1929 r., z betonu „wyrastają” nowoczesne wieżowce, nawiązujące do architektury Wielkiej Brytanii, Japonii, USA, a także krajów basenu Morza Śródziemnego.
Zobacz też: Loom House – dom plusenergetyczny, który współistnieje z naturą
Dom na miarę okiem Brazylijczyków
W tej patchworkowej tkance miejskiej ulokowano Maria Rosa House. Niedaleko domu, w dzielnicy Itaim Bibi, znajduje się ogromne centrum handlowe, a kilka kilometrów dalej lotnisko. Zabudowa miejska jest tu tak gęsta, że boczne ściany budynku przylegają do ścian sąsiednich kamienic. Zamiast w poziomie, rozbudowano go więc w pionie – przez stworzenie dodatkowej, dolnej kondygnacji.
Zmianom uległa nie tylko wielkość kamienicy. Przy użyciu cegły, drewna i żelbetu fasady budynku odrestaurowano tak, by były stylistycznie zbliżone do swoich architektonicznych sąsiadek. Główne wejście ulokowano od strony ulicy na parterze, natomiast drugie, z ogrodu na tyłach domu, prowadzi do pomieszczeń na poziomie -1.
Piętra spina dziś wewnętrzna klatka schodowa, a dawny, zewnętrzny szlak komunikacyjny zabudowano. Stworzony w ten sposób ryzalit, oprócz funkcji dekoracyjnej, pozwolił na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej. Cenne centymetry architekci zaoszczędzili też przez nietypowe usytuowanie pralni: do niewielkiego, w pełni przeszklonego pomieszczenia wchodzi się bezpośrednio z ogródka. W sumie budynek ma 3 piętra, o łącznej powierzchni 140 m kw. To nie koniec! Na posesji urządzono ogród z gigantycznymi okazami monster i filodendronów.
Czytaj także: Dom i ogród w jednym – ciekawy projekt z Holandii
Myśli utkane
Maria Rosa House to azyl Leny w miejskiej dżungli. Po przekroczeniu progu na właścicielkę czekają spokój i cisza. Wnętrza w odcieniach bieli, brązu, szarości i zieleni pozwalają odetchnąć od zgiełku metropolii. Klimat domowego ogniska budują naturalne materiały (bielona cegła, beton, ciepłe w odbiorze drewno) oraz wszechobecne rośliny.
Dom Leny – projektantki graficznej, twórczyni autorskich papeterii, stempli i gobelinów – jest miejscem jej pracy twórczej. Właścicielka docenia naturalne światło, do którego stały, ale kontrolowany dostęp zapewniają okna z drewnianymi shuttersami, otwierane harmonijkowo drzwi tarasowe oraz naświetla ze szkłem ornamentowym. Na parterze gospodyni ma do dyspozycji salon i kuchnię z widokiem na ogród. To strefa uzyskana przez dobudowanie fragmentu stropu. Przedłużony sufit pokrywa tafla szkła ozdobiona wąskimi, drewnianymi lamelami. Przez półtransparentny strop w słoneczne dni do kuchni zagląda ciepłe, brazylijskie słońce.
Stojąc przy szytym na miarę aneksie kuchennym od Móveis LEF Lena chętnie oddaje się pasji gotowania. Butelkowozielone fronty mebli zwieńczone są granitowymi blatami z oferty Neogran. Analogiczny kolor ma ulokowany na granicy kuchni i salonu kredens. Sielski klimat wnętrza podkreślają przycupnięte jak kury na grzędzie figurki na półce nad aneksem. Wytrawna jajecznica czy słodki deser? Przy stole jadalnianym z blatem z monolitycznego kawałka drewna każde danie musi smakować wybornie!
Rustykalny styl części dziennej podkreślają bielona cegła na ścianach, drewniana mozaika podłogowa i meble z pierwiastkiem vintage. Zatopiona we wnętrzu wygodnego fotela Lena uwielbia zaszywać się tu w długie, jesienno‑zimowe wieczory i dziergać na drutach. Nabieranie kolejnych oczek nici to forma medytacji, która pomaga właścicielce skupić myśli.
Dom na miarę dla Leny i przyjaciół
W projekcie renowacji kamienicy przewidziano również strefy sprzyjające rozrywce i kameralnym spotkaniom z przyjaciółmi. Na poziomie -1 do dyspozycji Leny i jej gości jest ogród z outdoorowym zestawem wypoczynkowym, a wewnątrz domu – pokój z TV i stolikiem do gry w karty oraz mała łazienka. Znajduje się tu także kącik biurowy, przy którym Lena tworzy projekty graficzne. To miejsce szczególnie bliskie sercu właścicielki.
– Uwielbiam ten zakątek! Skupiam się tu na kilku czynnościach: czytam na świeżym powietrzu, piję drinka z przyjaciółmi, pracuję, gram w karty i oglądam ulubione filmy – wymienia z uśmiechem Lena.
Maria Rosa House to dom na miarę, utkany z architektonicznych pasji i więzów miłości rodzinnej. To także miejsce podszyte szczęściem jego właścicielki. Rzućmy okiem na fotografie kamienicy, by jak po nitce do kłębka, zwiedzić jej zakątki – symbolicznie, z wygodnego fotela lub kanapy, bez konieczności podróży do hałaśliwej, brazylijskiej metropolii.
Projekt: Fernando O’Leary, Pedro Domingues, Pedro Faria, Giovana Custódio, Gabriela Inomata, studio VAGA, vaga.arq.br
Projekt ogrodu: Seiva i Claudia Gasparian
Zdjęcia: Carolina Lacaz, carolinalacaz.com
Studio projektowe VAGA
www.vaga.arq.br
Założone w São Paulo w Brazylii przez architektów Fernando O’Learę, Pedro Dominguesa i Pedro Farię studio projektowe VAGA to przestrzeń, w której spotykają się kreatywne pomysły różnorodnych osobowości. Założeniem VAGA jest tworzenie multidyscyplinarnych projektów z pogranicza architektury, urbanistyki i designu dla prywatnych inwestorów, udział w krajowych i międzynarodowych konkursach oraz realizacja niezależnych inicjatyw projektowych.