Dom plusenergetyczny Loom House współistnieje z naturą. Otoczony jest przez ponad 100‑letni las Temperate Conifer Forest oraz wody zatoki Puget Sound u wybrzeży Pacyfiku. By podkreślić ten związek, inwestorzy – właściciele fundacji wspierającej projekty przyjazne środowisku – do renowacji własnego domu zatrudnili architektów z biura The Miller Hull Partnership. Pracownia zdobyła wiele nagród za projekty wspierające ekorozwój.
Dom plusenergetyczny – ekologiczna idea
Projekt renowacji Loom House – o powierzchni ok. 297 m² – obejmował odnowienie północnej i południowej części budynku oraz elewacji, odświeżenie wnętrz, a także zapewnienie samowystarczalnych systemów utrzymania budynku przy zachowaniu oryginalnego stylu architektonicznego z lat 60. XX wieku. Poza tym na posesji wybudowano wolnostojącą wiatę garażową na pojazdy elektryczne i rowery właścicieli. Odnowiono również taras i prowadzący do głównego wejścia pomost.
Dwupiętrowy dom podzielono na część prywatną i biznesową, z siedzibą fundacji właścicieli. Inwestorzy i architekci renowację Loom House postanowili przeprowadzić tak, by dom miał szansę uzyskać certyfikat „zielonego budynku” o nazwie The Living Building Challenge (w skrócie LBC). To najbardziej wymagający standard certyfikacji budynków na świecie, przyznawany przez International Living Future Institute na podstawie ścisłych kryteriów wpływających na wartość ekologiczną miejsca, zużycie wody i energii, zdrowie i szczęście mieszkańców, materiały, równość społeczną oraz piękno.
Zobacz też: SOLACE House – pierwszy polski prefabrykowany dom plusenergetyczny
Drewno i materiały z odzysku
By sprostać wymaganiom „zielonego budynku”, do renowacji Loom House użyto m.in. drewna dębowego z certyfikatem FSC. To certyfikat przyznawany od 1993 roku przez organizację non‑profit o nazwie Forest Stewardship Council® (w skrócie FSC®), założoną przez organy ochrony środowiska, przedstawicieli krajowych grup etnicznych oraz firmy z sektora leśnictwa i przemysłu drzewnego. Certyfikat dał właścicielom domu gwarancję, że wybrane przez nich drewno pochodzi z lasów uprawianych w zrównoważony sposób, z poszanowaniem praw lokalnych społeczności.
Z białego dębu firmy Edensaw Woods z certyfikatem FSC® wykonano m.in. podłogi w części kuchennej. Podczas renowacji wykorzystano również materiały z odzysku. W dolnej kuchni z częścią jadalnianą, biblioteczką i kominkiem wykonano oryginalną oprawę oświetleniową. Z rosnących w ogrodzie gałęzi glicynii! Pochodzące sprzed renowacji drewno wykorzystano z kolei do wykończenia sufitów. Z betonu z odzysku wykonano oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia ściany działowe, a ze stali uzyskanej ze starego statku – nowe drzwi wejściowe. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców, według szacunków ekspertów, ślad węglowy wygenerowany podczas renowacji Loom House został zmniejszony o 39% w porównaniu do renowacji budynku o tej samej powierzchni z użyciem wyłącznie nowych surowców i materiałów.
Czytaj także: Czarno na białym – ekskluzywny dom w Teksasie
Dom plusenergetyczny – energia na plus
Loom House to dom plusenergetyczny, czyli w ciągu roku wytwarza więcej energii, niż potrzebuje. Jak to możliwe? Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne, które energię słońca zamieniają w prąd. W sumie rocznie budynek potrzebuje około 16.800 kWh energii. System fotowoltaiczny produkuje zaś około 17.600 kWh energii elektrycznej. Daje to 5% energii na plusie. Panele fotowoltaiczne są wydajne nawet podczas zachmurzeń typowych dla tutejszego rejonu.
Zapotrzebowanie domu na ciepło wspomagają też współpracujące z pompą ciepła promienniki podłogowe oraz system rekuperacji, odzyskujący ciepło z otoczenia. Na dodatni bilans energetyczny budynku wpływa również świetny system termoizolacji. Wyłożone drewnianą okładziną ściany zewnętrzne przed mostkami termicznymi chroni systemem ocieplenia firmy Knauf.
Bilans cieplny domu poprawiają też okna i drzwi z potrójnymi pakietami szybowymi. Oprócz komfortu cieplnego zimą, trzyszybowe przeszklenia chronią przed przegrzaniem wnętrz latem.
Wymienione rozwiązania spełniają wymóg projektów z certyfikatem LBC, dotyczący zwiększania dobrobytu mieszkańców. Przez ogromne przeszklenia domownicy mogą obserwować wiecznie zielony Temperate Conifer Forest. Poczucie ciągłego kontaktu z naturą i słońcem sprawia, że właściciele Loom House lepiej śpią, pracują, odpoczywają. System rekuperacji, zapewniający domownikom stały dopływ świeżego powietrza, poprawia ich zdrowie i samopoczucie psychiczne. Sprawia też, że mają więcej energii, by sprostać wyzwaniom dnia codziennego.
Zobacz też: Dom nad jeziorem – piękne wnętrza po modernizacji
Leśny mikroklimat i deszczówka
By wykorzystać w pełni walory ekologiczne i krajobrazowe, architekci z pracowni The Miller Hull Partnership zwrócili się o pomoc do kilku ekspertów: projektującej w duchu biophilic design Sonji Bochart, architektki krajobrazu Anne James oraz światowej sławy arborysty Olafa Ribeiro. Przy ich wsparciu drzewostan na posesji przeprojektowano tak, by stworzyć naturalne lęgowiska dla ptaków i owadów zapylających oraz chronić rosnące tutaj zabytkowe drzewa.
Teren wokół domu zamieszkują niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Panuje tu dobroczynny dla zdrowia mikroklimat. Rośliny produkujące tlen oczyszczają powietrze, którym oddychają właściciele, ich sąsiedzi i wszyscy mieszkańcy wyspy. Przyroda dba także o jakość codziennego pożywienia opiekujących się nią ludzi. Na posesji założono ogród z rodzimymi gatunkami roślin jadalnych, wchodzących w skład codziennego jadłospisu gospodarzy i ich przyjaciół. Przykładowo, jeżyny posadzono na granicy działki – ma to zachęcać właścicieli do dzielenia się darami Matki Ziemi z sąsiadami. Do nawadniania ogrodu wykorzystana jest deszczówka. Co więcej, z poddanej procesom oczyszczania oraz dezynfekcji wody deszczowej, dzięki stworzonym kanałom dystrybucji, korzysta cała lokalna społeczność. W ten sposób odciążono słabo wydajną, miejską oczyszczalnię wody.
Zgodnie z ideą Living Building Challenge, Loom House to coś więcej, niż projekt budowlany dla jednej rodziny. To plusenergetyczny dom drewniany, biuro proekologicznej fundacji, lokalna stacja uzdatniania i dystrybucji wody oraz mikrorezerwat przyrody w jednym. To także symbol ogólnoświatowych zmian w budownictwie prywatnym: niegdyś skoncentrowanym na zaspokajaniu bieżących potrzeb jednostek, obecnie wychodzącemu naprzeciw problemom lokalnych społeczności. Dziś i w przyszłości!
Projekt modernizacji: The Miller Hull Partnership, WSP, Clark Construction LLC
Zdjęcia: Kevin Scott, Ben Schauland
To też Cię zainteresuje: Luksusowy dom w Alpach – zobacz piękny projekt ze Szwajcarii
Informacje o projekcie
Nazwa: Loom House, http://www.loom.house
Lokalizacja: Bainbridge Island, Waszyngton, USA
Pierwotny projekt domu (z lat 60. XX w.): Hal Moldstad
Architekt krajobrazu: Anne James Landscape Architecture
Projekt wnętrz: Charlie Hellstern Interior Design
Inżynier budowlany: Quantum Consulting Engineers
Inżynier geotechniczny: Aspect Consulting
Inżynier mechanik: WSP
Inżynier konstrukcji: Seabold Engineering LLC
Konsultant ds. wody: Biohabitaty
Konstrukcja: szkieletowa drewniana, nowe ściany działowe z betonu z odzysku, metalowy dach Taylor Metals, komin kamienny, okna Unilux, ogrzewanie/chłodzenie Daikin, termoizolacja Knauf, sterowanie oświetleniem Lutron Electronics, wnętrza odnowione m.in. z użyciem dębu z certyfikatem FSC®, drewna z odzysku, materiałów z certyfikatem Red List Free (bez chemikaliów)