O tym, że tornado to niszczycielska siła, mieszkańcy Dallas mają okazję przekonywać się nazbyt często. Teksas, podobnie jak stany Oklahoma, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa leżą bowiem w tzw. Alei Tornad. Jest to nieoficjalna nazwa obszaru Stanów Zjednoczonych, na którym notuje się zwiększoną częstotliwość występowania tych gwałtownych zjawisk pogodowych. Jedno z nich pozbawiło domu młodą rodzinę z dziećmi, która oprócz własnych czterech ścian straciła coś znacznie ważniejszego – poczucie bezpieczeństwa. Z pomocą przyszły jednak utalentowane, dynamiczne kobiety z pracowni Urbanology Designs. Swoim doświadczeniem, empatią i ciepłym uśmiechem udowodniły „czarno na białym”, że trzeba mieć nadzieję na lepsze jutro.
Europejskie inspiracje
Dom odbudowuje się krok po kroku, podobnie jest z życiem. Doskonale wie o tym założycielka i główna projektantka w Urbanology Designs – Ginger Curtis. Ta energiczna matka piątki dzieci, kilka lat wcześniej, po wygranej walce z nowotworem, również musiała budować swoje życie na nowo. Trudne doświadczenia pomogły jej zrozumieć potrzeby domowników i stworzyć wnętrza, które miały przywrócić rodzinie poczucie bezpieczeństwa i stałości.
– Chciałyśmy dać rodzinie piękny dom, którym będą mogli się wspólnie cieszyć. Miał zastąpić wszystko, co stracili w poprzednim domu. Chcieli, aby wnętrza reprezentowały ich indywidualny styl – mówią autorki projektu.
Dom w ekskluzywnej dzielnicy Dallas tworzono w dwóch etapach. W pierwszej fazie powstały m.in.: otwarta strefa dzienna z salonem i kuchnią, główna sypialnia i przestronny salon kąpielowy rodziców. Inspiracją dla projektantek stały się najlepsze europejskie realizacje – podążające za panującymi trendami, ale jednocześnie przytulne i pełne rodzinnego ciepła. Kolejne pomysły zaczerpnęły z oryginalnych elementów architektonicznych, jakie oferował budynek – wspaniałych łuków, które wypełniono czarnymi drzwiami z modnymi szprosami, a także drewnianych belek w salonie.
Oswoić kontrast, czyli czarno na białym
Podstawą projektu stał się kontrast, dlatego matową czerń spotykamy w różnych zakątkach domu. To modny, nowoczesny akcent, który dumnie towarzyszy neutralnej palecie barw. W salonie z jasnymi sofami zestawiono czarne stoliki kawowe o różnych wysokościach i kształtach. Aby ocieplić nieco wyraziste połączenie bieli i czerni, projektantki wybrały dodatki z miękkich tkanin, o różnorodnych fakturach i w kolorach ziemi. Aranżację „czarno na białym” uzupełniają fotele – jeden w rdzawym kolorze, drugi drewniany, z ażurowym siedziskiem.
– Salon prezentuje doskonałą równowagę między stonowanymi i odważnymi akcentami. Jego wystrój wyraźnie definiuje ekskluzywny design. Świetnie odnalazł się w tym otoczeniu obraz autorstwa Holli Addi, który reprezentuje różne tonacje kolorystyczne pojawiające się w pomieszczeniu i łączy je w estetyczną całość – opisują projektantki.
Swój zamysł autorki projektu kontynuują w całkowicie otwartej kuchni. Spotykamy tu znajome kolory, spajające pod względem estetyki strefę dzienną. W roli głównej obsadzono ogromną wyspę kuchenną ze zjawiskowym marmurowym blatem, pięknie kontrastującym z czarnymi frontami szafek. Duża powierzchnia blatów, zarówno na wyspie, jak i pod oknem zapewnia mnóstwo miejsca do przygotowywania posiłków. Podczas kulinarnych eksperymentów gospodarzom towarzyszą znajomi. Przyjaciele lubią gawędzić, siedząc na drewnianych hokerach z filiżanką kawy. Obok znajduje się kącik jadalniany z okrągłym stołem, do którego dobrano krzesła w różnych stylach.
Zobacz też: Styl boho – piękny dom zanurzony w bieli
Spotkania przy stole
Na spotkania w większym gronie gospodarze zapraszają do jadalni z obszernymi przeszkleniami, w której zastosowano szereg nieoczywistych rozwiązań.
– Pierwszą z decyzji jakie podjęłyśmy planując aranżację jadalni, było zrezygnowanie z tradycyjnego wiszącego żyrandola. Klientom zależało na czymś wyjątkowym, bardziej interesującym architektonicznie, dlatego zdecydowali się na nietypowe łukowe oświetlenie ścienne, które nie odwraca uwagi od widoków za oknem – tłumaczą projektantki.
Będący synonimem luksusu blat stołu, wykonany z litego marmuru świetnie czuje się w towarzystwie drewnianych i plecionych krzeseł oraz stołków, które wprowadzają do aranżacji ciekawe faktury i formy, ocieplając wnętrze. W słoneczne dni rodzina może zaproponować gościom wspólne biesiadowanie na osłoniętej werandzie. Jest tu mnóstwo miejsca na odpoczynek z bonusem w postaci widoków na posesję.
Czytaj także: Ridnyi House – niezwykła rezydencja pod Kijowem
Czarno na białym przy dźwiękach pianina
Na piętrze projektantki zorganizowały strefę prywatną oraz gościnną, do której preludium jest niewielka przestrzeń muzyczno‑czytelnicza. Sprzyjające relaksowi miejsce zaaranżowano wokół pianina, które towarzyszyło rodzinie w poprzednim domu. Domownicy pragnęli znaleźć instrumentowi takie miejsce, aby móc częściej z niego korzystać. Pragnęli, by muzykę było słychać w każdym zakątku nowego lokum. Pianino zostało sprytnie wkomponowane w elegancką czarną zabudowę tak, że jest praktycznie niewidoczne. Jego dźwięki natomiast, umilają domownikom czas niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
W strefie prywatnej zaprojektowano m.in. sypialnię gospodarzy, salon kąpielowy, sypialnie dziecięce oraz pokój gościnny i dodatkową łazienkę. W sypialni rodziców warto zwrócić uwagę na metalowe łóżko o oryginalnej, łukowej konstrukcji nawiązującej stylistycznie do czarnych szprosów w oknach. Pozostałe elementy utrzymane są w spokojnej palecie barw, mającej dawać wytchnienie i zapewnić atmosferę niczym niezmąconego relaksu. W salonie kąpielowym miłośnicy długich aromatycznych kąpieli mogą odpoczywać w wygodnej wannie w towarzystwie zieleni. Zwolenników szybkiego orzeźwiającego prysznica zachwyci natomiast przestronna kabina prysznicowa ze znajomym motywem szprosów.
Projekt z nadzieją
Chociaż po trudnych doświadczeniach ciężko jest wrócić do normalności, rodzina wierzy, że nowy dom pomoże im znów cieszyć się życiem. Projektantki z Urbanology Designs z wyczuciem połączyły wnętrzarskie trendy z potrzebami mieszkańców. Na bazie „czarno na białym” powstało miejsce, które zachwyca bogactwem architektonicznych rozwiązań, wyjątkową estetyką, a przede wszystkim klimatem sprzyjającym rozpoczęciu nowego rozdziału.
Zobacz też: Zachwycający apartament nad morzem – to wnętrze lśni jak diament!
Projekt: Urbanology Designs, urbanologydesigns.com
Zdjęcia: Matti Gresham, mattigresham.com

URBANOLOGY DESIGNS, www.urbanologydesigns.com
Lubimy mówić, że nie umieszczamy po prostu przedmiotów w domu – tworzymy sposób na życie. Dla nas oznacza to projektowanie przestrzeni, które przeczą status quo. Żyjąc we wnętrzach wolnych od tego, co czekiwane i normalne na co dzień, znajdziesz inspirację i kreatywność. Tę filozofię łączymy z naszym podstawowym przekonaniem: Wspaniały projekt pozwala mieszkać w domu, który pielęgnuje Twoją duszę. Dzięki zespołowi poświęconemu dzieleniu się pięknem w każdym wnętrzu, oferujemy sposób życia – trochę mniej formalny i bardziej zrelaksowany.