Dom ukryty w lesie zaprojektowany został jako całoroczny budynek letniskowy. Działka położona jest w lesie, niedaleko jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Kanadzie – Massif Petite Rivière Saint François. Miał być nowoczesny, inny niż domy w okolicy, a jednocześnie wtapiać się w otoczenie. Architekci z pracowni Bourgeois/Lechasseur architectes zaproponowali nietypowe rozwiązanie – dom z lustrzanymi oknami.
Dom ukryty w lesie – modułowa konstrukcja
Budynek został wykonany w technologii modułowej w zakładzie producenta, który specjalizuje się w budownictwie energooszczędnym i nietypowych zamówieniach. Na miejsce przyjechał w dwóch częściach na ciężarówce. Na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej posadowiono go przy pomocy dźwigu. Następnie zamontowano stolarkę oraz podłączono instalacje.
Technologia modułowa pozwoliła uniknąć ewentualnych błędów podczas wznoszenia budynku. Dom ukryty w lesie fabrycznie miał zainstalowaną m.in. solidną termoizolację, odpowiednią na mroźne zimy, jakie są w tym regionie, a także instalacje. Proces budowy skrócony został do minimum.
Czytaj też: W objęciach ciszy – górska chatka w Kanadzie
Bryła budynku jest zwarta, przypomina prostopadłościan. Warto zwrócić uwagę na strefę wejściową przypominającą loggię. Wejście przesunięto do wewnątrz, co urozmaiciło proste, gładkie fasady.
Dzięki zadaszeniu i zaprojektowaniu ścian pod skosem, drzwi zewnętrzne chronione są przed wiatrem i zamieciami śnieżnymi. Na szerokim podeście jest także dużo miejsca np. na sprzęt sportowy, jak rowery czy sanki. Tego typu zabieg architektoniczny należy do ulubionych architektów z Bourgeois/Lechasseur architectes, którzy lubią zacierać granice między wnętrzem domu a otoczeniem zewnętrznym.
Okna jak lustra
Stolarka okienna to kluczowy element tego projektu. Zorientowano ją według stron świata tak, by promienie słoneczne dogrzewały pomieszczenia. Dodatkowo wnęki, w których osadzone są okna, dopasowano do trasy słońca. Dzięki temu latem, gdy słońce jest wysoko, wnętrza się nie przegrzewają, natomiast zimą jego energia jest maksymalnie wykorzystana.
Zobacz też: Całoroczny dom letniskowy – świetny projekt z Kanady
Wygląd okien wymagał konsultacji ze specjalistami od dzikich ptaków. Lustrzane szyby wyglądają bowiem wyjątkowo atrakcyjnie: odbija się w nich las oraz stwarzają złudzenie, że domu nie ma. Zapewniają także mieszkańcom prywatność, ponieważ są nieprzezierne od zewnątrz. Jednak tego typu przeszklenia, zwłaszcza o dużej powierzchni, są niebezpieczne dla ptaków. Aby uniknąć kolizji skrzydlatych gości z oknami, architekci wiele uwagi poświęcili na zabezpieczenie lustrzanych fasad.
Do ochrony wybrano niemal niewidoczne dla ludzkiego oka znaczniki okienne Feather Friendly. Odstraszają one ptaki, ale jednocześnie nie uszkadzają szkła. Zainstalowano je od zewnątrz na przeszkleniach XXL w salonie. Tego typu znaczniki rekomendowane są przez organizacje zajmujące się ochroną ptaków, jak Fatal Light Awareness Program (FLAP) czy American Bird Conservancy.
Ekologiczne materiały
Wewnątrz i od zewnątrz dom ukryty w lesie wykończono drewnem w kontrastujących kolorach: jasnym i ciemnym. Mieszkańcy mają do dyspozycji przestronny salon z kuchnią, jadalnią i kącikiem do odpoczynku, a także dwie sypialnie i łazienkę. W całym domu zainstalowano ogrzewanie podłogowe, które jest zdalnie sterowane. Wydajnym źródłem ciepła jest również kominek na drewno. Umieszczono go w salonie, na tle ogromnego okna. Na zewnątrz rozciąga się ogród stworzony przez przyrodę, prawie nietknięty ręką człowieka.
Projekt: Bourgeois/Lechasseur architectes (zespół projektowy: Olivier Bourgeois, Régis Lechasseur, Alexandre Côte, Valérie Gauthier), bourgeoislechasseur.com
Zdjęcia: Maxime Brouillet i Adrien Williams
Czytaj także: Całoroczny pawilon ogrodowy z basenem – piękny projekt z Kanady!
Bourgeois/Lechasseur architectes
bourgeoislechasseur.com
Pracownia założona została w 2011 roku w Québec w Kanadzie. Pracuje w niej zespół architektów. Projekty ich domów są pomysłowo wpisane w regionalny i kulturowy krajobraz. Nawiązują do łączności architektury z naturą. Firma realizuje projekty w różnych krajach. Niedawno została zaangażowana przez amerykańskiego dewelopera do pracy nad unikalnym osiedlem domków w USA. Mają one powstać w niewielkiej odległości od Parku Narodowego Great Smoky Mountains, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.