Aranżując wnętrze, warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu punktów świetlnych. Dobrze zaplanowana koncepcja oraz możliwości technologiczne, jakie daje nam osprzęt elektroinstalacyjny sprawi, że każde wnętrze stanie się funkcjonalne. Inteligentne zarządzanie oświetleniem w domu jest prostsze niż myślisz – dowiedz się, jak to zrobić.

Projektując oświetlenie w danym pomieszczeniu, planujmy tzw. sceny jego użytkowania. To właśnie scena definiuje sposób korzystania z danej części pomieszczenia i stała się elementem wyjściowym do nowoczesnego sterowania światłem. Proste programowanie oraz intuicyjne aplikacje pozwolą nam na tworzenie indywidualnych i jedynych w swoim rodzaju scen oświetlenia. Wyobraź sobie, że Twój dom ”wita” Cię, kiedy wracasz z pracy-za pomocą naciśnięcia jednego przycisku rolety idą w górę, a światło włącza się na określonym poziomie intensywności. Już nigdy nie zmarnujesz też czasu na sprawdzanie, czy wszystko jest zamknięte i wyłączone. Jednym naciśnięciem klawisza opuścisz wszystkie rolety, wyłączysz wszystkie światła i ogrzewanie.

Inteligentne zarządzanie oświetleniem, Kontakt-Simon

Zarządzanie oświetleniem – wybieramy technologie

Po zaplanowaniu odpowiednich scen pora na wybranie technologii, która pozwoli na realizację naszych marzeń. I tu pojawi się sporo decyzji do podjęcia, gdyż na rynku mamy obecnie bardzo wiele rozwiązań. Przede wszystkim musimy się zdecydować, czy wybieramy rozwiązanie kablowe, czy bezprzewodowe. W przypadku bardziej złożonych systemów, co wiąże się z jego rozpiętością, ilością punktów świetlnych, polecane jest rozwiązanie kablowe.

Zobacz też: Simon 54 – seria dla wymagających

System zarządzania oświetleniem SIMON 54 GO

Wśród coraz częściej spotykanych wariantów bezprzewodowych, czyli niewymagających zmiany np. w istniejącym okablowaniu, dominują te oparte o protokoły Wi-Fi i Z-Wave, czyli bezprzewodowe protokoły radiowe.

W obu przypadkach sterowanie odbywa się klasycznie poprzez użycie łącznika, jak i poprzez dedykowane aplikacje zainstalowane na naszych urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon lub tablet. Oświetleniem możemy sterować również głosowo poprzez np. Amazon Alexa oraz Google Assistant.

Klasyczne czy nowoczesne: jakie łączniki światła wybrać?

System zarządzania oświetleniem SIMON 54 GO w mieszkaniu

Dodatkowym atutem jest możliwość podpięcia innych urządzeń w naszym domu, np. rolet czy paneli ledowych RGB. Zdarzą się, że nasz system sterowania oświetleniem jest elementem bardzo złożonego systemu zarządzającego również system alarmowy, ogrzewaniem, jak i sterowanie np. sprzętem AGD.

Po dokładnym zapoznaniu się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku oraz po stworzeniu planu to my stajemy się kreatorami własnej przestrzeni. Dostępna technologia dla inteligentnych domów ułatwi nam funkcjonowanie przy zmiennych warunkach światła naturalnego oraz uczyni nasz dom przyjaznym i dostosowanym do naszych potrzeb miejscem.

System zarządzania oświetleniem SIMON 54 GO w kuchni

Dowiedz się więcej: www.kontakt-simon.com