– Hiszpania to już nie tylko popularna destynacja Polaków podczas wolnych dni, ale także lokalizacja służąca inwestycjom, bowiem w ostatnim czasie coraz więcej naszych rodaków kupuje tam domy. Z tego powodu styl hiszpański cieszy się rosnącym zainteresowaniem w aranżacji wnętrz. Oznacza to, że częściej w przestrzeniach mieszkalnych możemy spotkać barwne, żywiołowe akcenty – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Styl hiszpański – bogactwo kolorów i wzorów

Styl hiszpański

Hiszpański styl urządzania wnętrz charakteryzuje się mnogością intensywnych barw i złożonych wzorów. Nasycona kolorystyka widoczna jest pod postacią przeróżnych elementów wystroju: ceramicznych płytek, tekstyliów czy dekoracji. Ściany najczęściej pozostają białe, stając się tłem dla interesujących zestawień przeróżnych tonacji i deseni. Dominują nasycone czerwienie, pomarańcze i żółcie. Nie brak także fioletów, turkusów, zieleni czy róży. Ciekawe połączenia kolorystyczne sprawiają, że domy zaaranżowane w ten sposób wypełnia aura ciepła i radości.

Zobacz też: Jak sprawić, by pokój wyglądał na większy? 3 wskazówki

Styl hiszpański we wnętrzu

Styl hiszpański – mnogość barwnych dodatków

To za pomocą dodatków i elementów wystroju tworzony jest gorący, hiszpański klimat. Niezwykle popularne są barwne płytki z bogatymi ornamentami, którymi zdobione są podłogi, ściany czy schody. Do stworzenia ciekawych mozaik wykorzystuje się kafle w wielu deseniach: geometrycznych, roślinnych czy abstrakcyjnych. Modne są zarówno w odsłonie błyszczącej, jak i matowej.

Gdy chcemy wprowadzić powiew Hiszpanii do już urządzonego pomieszczenia, warto postawić na kolorowe dodatki. Świetnie sprawdzą się poduszki o różnych strukturach i wzorach, wielobarwne dywany, bogato zdobiona zastawa stołowa czy ceramiczne wazony i świeczniki w intensywnych odcieniach. W klimat całego wystroju wpiszą się też antyki, obrazy w drewnianych ramach oraz rośliny rozstawione w różnych częściach pokoju.

Czytaj też: Urządzanie wnętrz od A do Z – jak to zrobić samemu?

Wnętrze w stylu hiszpańskim

Drewno w różnych odsłonach

Wszechobecność drewna jest kolejną cechą charakterystyczną dla aranżacji w stylu hiszpańskim. Ten naturalny materiał występuje pod postacią masywnych mebli w ciemnych odcieniach. Najczęściej są to mahoń, orzech, kasztanowiec czy heban. Popularnym wyborem są egzemplarze posiadające rzeźbienia lub żelazne okucia. Drewno zobaczymy również w formie belek sufitowych, które występują pojedynczo lub w złożonych projektach z najróżniejszych odmian tego materiału.

Kuchnia z jadalnią w stylu hiszpańskim, aranżacja RuckZuck

Gdy drewniane meble i belki sufitowe to dla nas za mało, możemy postawić także na panele podłogowe, upodabniające się do tego popularnego tworzywa. Na uwagę zasługuje wodoodporna kolekcja Euphoria 4V WR, dostępna w 8 zróżnicowanych odcieniach dębu.

Zobacz też: Very Peri – jak wprowadzić ten kolor do wnętrza?

Styl hiszpański w aranżacji wnętrz

Podłogi SPC jako alternatywa dla kamienia i ceramiki

W domach w stylu hiszpańskim jako wykończenie ścian i podłóg wykorzystuje się kamień lub ceramikę. Tego rodzaju materiały gwarantują chłód w upalne dni. W Polsce, ze względu na niższe temperatury, nie zależy nam na tym efekcie, jednak nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z ich aspektu wizualnego. Jako alternatywa dla tradycyjnego kamienia bądź płytek ceramicznych świetnie sprawdzi się kolekcja podłóg Tiles, dostępna w ofercie firmy RuckZuck – obejmuje ona modele w formacie płytek, których powierzchnię zdobią kamienne wzory. To podłogi SPC, które swoim wyglądem upodabniają się do naturalnego surowca, a dzięki przyjemnej w dotyku strukturze są komfortowe w użytkowaniu. Co więcej, zostały wykonane z szacunkiem dla natury, są wolne od PVC oraz w 100% nadają się do recyklingu. Cechują się bardzo wysoką klasą ścieralności i wodoodpornością. Seria występuje w zróżnicowanej gamie kolorystycznej – od bieli, przez beże, po szarości.

Kuchnia w stylu hiszpańskim, aranżacja RuckZuck

Powyższe rady przydadzą się zarówno osobom, które kupiły dom w Hiszpanii i czeka ich aranżacja przestrzeni, jak i tym, którzy chcą nadać mieszkaniom w Polsce hiszpański charakter.

Opracowanie: firma RuckZuck

Styl hiszpański w łazience, aranżacja RuckZuck
Styl hiszpański w aranżacji salonu, inspiracja RuckZuck