W lesie, w górach, nad morzem, a także w pobliżu wodospadów powietrze jest niezwykle świeże, czyste i zdrowe. W takich miejscach odczuwamy przyjemność swobodnego oddechu. Co sprawia, że powietrze na łonie natury jest takie wyjątkowe? I co możemy zrobić, aby mieć równie czyste i zdrowie powietrze we własnym domu?

Wodospad jonów powietrza

O pozytywnym działaniu wodospadów lekarze wiedzieli już 200 lat temu, jednak potem zapomniano o nich jako źródłach zdrowia. Na nowo zostały odkryte na początku XXI w. Silny strumień wodospadu ma działanie lecznicze, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe i łagodzi objawy stresu. Pobyt w okolicach masy spadającej wody zapewnia tym samym trwałą poprawę czynnościową, objawową i immunologiczną funkcji płuc. Dzieje się tak między innymi dzięki temu, że do kropel przylega duża liczba ujemnie naładowanych jonów, które posiadają działanie prozdrowotne. Jony te przez drogi oddechowe trafiają do organizmu.

Zdrowe powietrze – cząsteczki mocy

Ale czym właściwie są jony? To naturalne składniki powietrza występujące w różnych stężeniach. Im jest ich więcej, tym powietrze wydaje się świeższe. Działają niczym magnes na cząsteczki kurzu oraz pyłki znajdujące się w powietrzu – łączą się z nimi i opadają na ziemię. Ponadto cząsteczki tlenu w powietrzu ulegają polaryzacji i są w ten sposób aktywowane. Taka forma tlenu jest lepiej wchłaniana przez nasze ciało. Ujemne jony mają więc działanie oczyszczające powietrze oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie.

Działanie jonów

Baumit IonitSystem zapewnia czyste, świeże i zdrowe powietrze w mieszkaniu

Badania wykazały, że stężenie jonów w powietrzu w pobliżu wodospadu jest kluczem do jego zdrowotnych właściwości. Przebywanie w takim otoczeniu ma pozytywne działanie m.in. na układ nerwowy, ciśnienie krwi, organy wewnętrzne (np. przewód pokarmowy) oraz szereg dolegliwości (np. reumatyzm). Pożyteczne działanie jonów można zaobserwować np. w przypadku leczenia astmy – ponieważ wspierają one układ odpornościowy, rzadziej dochodzi do ataków choroby.

Zdrowe powietrze w pomieszczeniu

Farba Baumit IonitColor wzbogaca powietrze w jony

Powietrze w pomieszczeniach możemy określić mianem zdrowego, jeśli jest wolne od zanieczyszczeń. Ale to nie wszystko. Musi się ono także charakteryzować kilkoma kluczowymi czynnikami odpowiadającymi za nasze dobre samopoczucie i zdrowie. Zaliczamy do nich optymalną jakość i temperaturę powietrza, właściwą cyrkulację i wreszcie – zawartość odpowiednio dużej liczby jonów ujemnych. W ostatnich latach naukowcy, między innymi z instytutu Joanneum Research, dokładnie zbadali i potwierdzili znaczenie cząsteczek naładowanych elektrycznie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zobacz też: Baumit IonitSystem – zadbaj o zdrowe powietrze w swoim domu!

Baumit Ionit System zapewnia zdrowe powietrze w Twoim domu

Baumit IonitSystem pozwoli Ci nabrać sił we własnym domu!
Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ