Sztuka jest jak przyjaciel – zawsze znajdzie czas na rozmowę, bez względu na to, jaki mamy nastrój. Właśnie dlatego w czasach zmiany, niepewności, tak bardzo potrzebujemy obcować z dziełami i znaleźć w tym spotkaniu ukojenie. Z propozycją wychodzi Galeria Xanadu, zapraszając na wystawę Agaty Czeremuszkin-Chrut, w której artystka zaprezentuje swoje najnowsze prace z cyklu „Otoczaki”. Przewrotne nawiązanie do kultowego utworu Boba Dylana podkreśla, że w sztuce liczy się metafora, a jej interpretacja zależy od sytuacji, w jakiej jest odbiorca. Wystawę można obejrzeć do 11 marca br., zarówno w siedzibie Galerii, jak i na platformie online.

Wybór artystki nie dziwi, ponieważ Agata Czeremuszkin-Chrut to jedna z autorek reprezentowanych przez Xanadu. Jej abstrakcyjne malarstwo obfituje w barwy i metaforyczne znaczenia, i choć każdy może interpretować je na swój sposób, mocno nawiązuje do otaczającej nas rzeczywistości.

Często jestem pytana o to, „co artysta miał na myśli?”. Wolę oddać głos autorce. O czym jest twórczość Czeremuszkin? Ona twierdzi, że „w orbicie inspiracji niezmiennie pozostają człowiek, ciało, natura, destrukcja, upływający czas, biologia – teraz idące dalej i głębiej, ku abstrakcji i nieokreśloności.” Nie da się temu zaprzeczyć – mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka wystawy i właścicielka Galerii Xanadu.

Relacja między muzyką a malarstwem

Nawiązanie tytułu wystawy do utworu Boba Dylana nie jest przypadkowe. Jak podkreśla organizatorka wystawy, wspólnym mianownikiem są nie tylko tytułowe „kamienie”, lecz przede wszystkim metafora. Malarstwo Agaty Czeremuszkin-Chrut jest metaforyczne, choć artystka konsekwentnie trzyma się abstrakcyjnego obrazowania. „Like a Rolling Stone” Boba Dylana w swym przekazie nawiązuje do niepewności, braku przynależności i poczucia obcości. To uczucia, które towarzyszą również kompozycjom artystki.

Różnorodne, „toczące się” jedna po drugiej kompozycje artystki w fantastyczny sposób oddają i usprawiedliwiają nasze nerwice, nasze lęki o przyszłość. Osadzają nas w „tu i teraz”. Są jak pomocna dłoń. Świat, w którym możemy się odnaleźć. Taki, który jest zagadkowy. W którym nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania, ale ich zadawanie jest dobre i bezpieczne. A to się liczy. Dziś odkrywamy, że wiele rzeczy wcale nie jest takimi, jakimi nam się wydawały. Zmieniła nam się optyka – komentuje Agnieszka Gniotek.

Sztuka – najlepszy przyjaciel

Rola sztuki w naszym życiu jest bardzo duża. Kształtuje gust, poczucie estetyki, a także wpływa na jakość naszego życia. Coraz więcej osób zaprasza sztukę do swojej przestrzeni domowej czy biurowej, rozumiejąc, jak otaczanie się sztuką uspokaja, koi zmysły. Galeria Xanadu kontynuuje swoje działania zarówno w świecie offline, jak i online, bowiem wystawę Agaty Czeremuszkin-Chrut można obejrzeć także w trybie zdalnym z każdego miejsca na świecie w formie wirtualnego spaceru 3D. Rozmowa z autorką zostanie także nagrana i udostępniona na profilu Galerii Xanadu na Facebooku i YouTubie.

Zainteresowanie sztuką ma dziś swój renesans. Wiele osób się ku niej skłania i chce z nią na co dzień żyć. Sztuka uzależnia. Staje się nawykiem i rytuałem. Działa kojąco, ale też może pochłonąć. Tak jak Agata, dajemy się ponieść. Nie tylko ponieść barwie, ale nawet „zwieść na manowce”. Wiemy, że są wartości, które przetrwają. Dlatego tak cenimy sztukę – podsumowuje Agnieszka Gniotek.

Czytaj także: Nowa normalność rynku sztuki

Wystawę „Like a Rolling Stone” można oglądać do 11 marca od poniedziałku do piątku w godz. od 12:00 – 19:00, a w soboty w godz. 11:00 – 16:00.
Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, al. Jerozolimskie 101/lok. 52, 02-011 Warszawa
Więcej informacji: www.galeriaxanadu.pl