Simon 55

Nie jest tajemnicą, że reprezentacyjna, otwarta kuchnia kosztuje nie mniej niż dobrej klasy samochód. Szlachetne materiały, światowe marki, jakość i projekt architekta to podstawa. Gwarantują komfort i poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy. Moda jest wyjątkowo przychylna łączeniu kuchni z salonem. Jak to zrobić w elegancki sposób?

Modne meble kuchenne

W reprezentacyjnej kuchni otwartej na salon sprawdzą się zarówno meble na wymiar, zamówione u stolarza, jak i gotowe, wybrane z katalogów producentów. W cenie jest unikalność. Warto zainwestować np. w elementy wykonane ręcznie, artystyczne uchwyty, blaty z kamienia czy konglomeratu kamiennego. Luksus to również detale niewidoczne na pierwszy rzut oka, jak cicho domykające się carga czy wnętrza szuflad z podświetleniem i wykończeniem z drewna.

We wnętrzach otwartych sprawdzają się półwyspy oraz wyspy. Pełnią rolę subtelnej granicy pomiędzy kuchnią a salonem. Jeśli umieści się na nich płytę grzejną, będą rodzajem sceny kulinarnej. Można gotować razem z gośćmi, rozmawiać, czy oglądać telewizję.

Kuchnia otwarta na salon – jaki styl wybrać?

Tutaj można przebierać. Bardzo modne są wnętrza eklektyczne, ale też inspirowane dawnymi pałacami czy nowojorskimi loftami. Reprezentacyjna kuchnia – tak jak kupno samochodu – jest wypadkową marzeń, gustu i potrzeb. Co do koloru warto zaufać architektowi.

Elegancki sprzęt AGD

Urządzenia do zabudowy – a nie wolno stojące – są bardziej polecane do kuchni otwartych. Łatwo je bowiem zamaskować za frontami mebli. Tak można schować np. lodówkę i zmywarkę. Inne, jak piekarnik, ekspres, mikrofalówkę czy urządzenie do gotowania na parze, modnie jest umieścić w wysokiej zabudowie. Wyjątkowym urządzeniem jest winiarka. Zwykle lokuje się ją na pograniczu kuchni i salonu. Jej dekoracyjne oświetlenie jest dodatkowym elementem budującym nastrój, np. podczas spotkań towarzyskich.

Urządzenia AGD z widocznymi frontami prezentują się perfekcyjnie, jeśli są z tej samej kolekcji. Wyjątkiem jest ekspres – ten może być też ustawiony na blacie. Płyty grzejne, zlewozmywaki czy baterie najlepiej dopasować pod kolor blatu albo… dywanu w salonie. Niezbędny jest wydajny okap, by na bieżąco usuwał niepożądane opary. Do reprezentacyjnych wnętrz polecane są modele wyglądające jak wspaniałe lampy albo – wręcz odwrotnie – do ukrycia w sufitach, blatach lub szafkach. Nie trzeba przypominać, że dobry design i komfort gwarantują światowe marki. Ich loga są jak metki na ubraniach.

Otwarta kuchnia lubi reprezentacyjne materiały

Szlachetne materiały, jak drewno, konglomerat czy kamień to oczywiste wybory do kuchni reprezentacyjnych. Nadają się na blaty, okładziny ścian, meble, podłogi. Mile widziana jest szczypta ekstrawagancji. To mogą wyraziste wzory, np. mocno żyłowanego marmuru czy usłojenia drewna. Tą samą rolę pełnią niestandardowe w kuchniach kolory, jak złoto czy miedź. Moda lansuje także szkło w roli biżuteryjnych detali, np. w uchwytach piekarników.

Piękna podłoga – to się sprawdzi

We wnętrzach otwartych lansowane jest jednolite wykańczanie podłogi – identyczne w kuchni i salonie. Dzięki temu pomieszczenie jest wizualnie większe. Nie jest to jednak sztywna reguła. Od lat nie wychodzą z mody np. schodki pomiędzy kuchnią a salonem. Niewielka różnica poziomów pomiędzy nimi to elegancki sposób na wyznaczenie subtelnej granicy. Podłoga w kuchni może być wtedy zupełnie inna niż w salonie.

Wybór materiałów na podłogi jest ogromny: płytki ceramiczne, drewno, panele laminowane, okładziny PVC i winylowe, kamień. Parkiet? Dywan? W wnętrzach reprezentacyjnych takie ograniczenia nie istnieją.

Oświetlenie kuchni połączonej z salonem

W kuchniach połączonych z salonem powinno być oświetlenie dekoracyjne. W tej roli świetnie sprawdzają się okapy – wiele modeli ma funkcję zmiany natężenia światła oraz sterowania za pomocą smartfona. Są też takie, które usuwają nie tylko kuchenne opary, ale też dym papierosów, cygar, perfum, a nawet bakterie, wirusy i alergeny.

Oświetlenie dekoracyjne można montować w witrynach, cokołach mebli, krawędziach blatów, uchwytach. To możliwe dzięki ledom. Są małe i energooszczędne. Dobre, jasne oświetlenie robocze w kuchni jest niezbędne, nawet gdy mało się w niej gotuje. Piękne kształty lamp i najlepsze miejsca dla nich pomoże wybrać architekt wnętrz.

Zobacz też: Sposób na cichą kuchnię

Szlachetna prostota

Klasyka, jakość, światowe marki to sprawdzony przepis na elegancką, a jednocześnie praktyczną kuchnię. Dobra informacja dla tych, którzy kochają szarości. Teraz wypada mieć nawet szary zlewozmywak.

Elegancki zlewozmywak

Okolice zlewozmywaka to strefa, gdzie wiele się dzieje. Modele z wewnętrznymi krawędziami pozwalają ukryć niepożądane na blacie przedmioty, np. gąbkę do mycia naczyń. Wystarczy na krawędziach umieścić specjalny reling.

Otwarta kuchnia bez plam

Neutralny i elegancki – to atuty białego koloru. Taka kuchnia pasuje do salonu w różnych stylach. Jeśli wybierze się konglomerat kwarcytowy, białe blaty czy okładziny ścian będą miały odporność kamienia, m.in. na zarysowania i plamy.

Biel na bieli

To sposób na zamaskowanie sprzętów AGD w jasnych kuchniach. Białe mogą być m.in. piekarniki, płyty grzejne, mikrofalówki, urządzenia do gotowania na parze, a nawet winiarki. Efekt? Nieskazitelny.

Otwarta kuchnia z wyspą

Dlaczego tak podobają się nam wyspy? Bo efektownie i elegancko wyznaczają granicę między kuchnią a salonem. Poza tym można gotować razem, rozmawiać z osobami siedzącymi na kanapie czy oglądać telewizję bez przerywania robienia obiadu.

Nastrojowa poświata

Gdy wieczorem rodzinno-towarzyskie życie przenosi się do salonu, kuchnia może pełnić rolę nastrojowej lampy. Wystarczy musnąć palcem na smartfonie albo wydać komendę głosową, by wnętrze otuliło światło w kolorze dostosowanym do okoliczności.

Czytaj także: Kuchnia w wersji mini – 15 pomysłów