Duża kuchnia wcale nie musi być wygodniejsza niż mała. To przede wszystkim kwestia ergonomii. Jeśli wszystko jest pod ręką i ma się do dyspozycji niezawodny sprzęt AGD, przyrządzanie posiłków staje się przyjemnością. Bazą każdej kuchni są meble. W wersji mini czasem wystarcza nawet tylko jedna szafka. W utrzymaniu porządku pomogą zmywarka, zlewozmywak z akcesoriami, a także… drzwi. Dodatkowe miejsce na przechowywanie najłatwiej znaleźć na ścianach.
Urządzanie małej kuchni może być wielką przyjemnością. Czasem warto zacząć majsterkować i nauczyć się montować meble. Jakie kolory wybrać? Jasne barwy mają moc powiększania przestrzeni. Wyraziste kolory zaś, najlepiej jako akcenty, nadają minikuchniom wyrazisty charakter.
1Na wymiar

Wbrew pozorom modernizacja starych mebli nie jest trudna. Wystarczy wymienić blaty, a czasem – także fronty. Płyty meblowe – do kupienia w różnych wzorach – przycina się na wymiar. Gdy zdolności do majsterkowania brak, można skorzystać z usług stolarza.
2Praktyczny komplet

Małych zlewozmywaków jest w sklepach mnóstwo. Nie jest jednak łatwo dobrać do nich baterię, by nie było potem trudności z myciem naczyń, czy chlapaniem wody. Dlatego wygodnie jest kupować zlewozmywak w komplecie z baterią. Będą pasowały także kolorystycznie.
3Biały kolor

Małe kuchnie wydają się większe i bardziej uporządkowane, gdy są w jasnych kolorach, np. białym. Do takich mebli pasują urządzenia AGD, blaty i dodatki w różnych barwach.
4Meble modułowe…

… ustawia się jak klocki. Wybrać można elementy, jakie pasują na dany metraż oraz do potrzeb domowników. Tego typu zestawy do kuchni łatwo uzupełnić o kolejne elementy, a nawet zabrać ze sobą do kolejnego mieszkania.
5Za przesuwnymi drzwiami

Kuchnia we wnęce może być otwarta na salon albo zamykana np. przesuwnymi drzwiami. Takie rozwiązanie daje komfort, że zawsze, np. gdy wpadnie gość, można zasłonić kuchenny rozgardiasz.
6Za ażurową ścianką

To pomysł, jak w jednym pomieszczeniu – przy pomocy dekoracyjnej ścianki – wydzielić strefy o różnym przeznaczeniu, m.in. kuchnię. Do wnętrz stylizowanych na loft warto wybrać czarne dodatki, np. baterię i zlewozmywak. Jest elegancko i praktycznie.
7Gotowanie w słupku

Piekarnik i mikrofalówka zajmą mniej miejsca, jeśli zostaną zabudowane w słupku. Dodatkowo na górze powstanie półka np. na książki. Trzeba tylko pamiętać, że piekarnik powinien być niżej niż mikrofalówka. Obsługa urządzeń będzie wtedy łatwiejsza.
8Zlewozmywak z akcesoriami

W małej kuchni prawie zawsze brakuje blatów. Zastąpić je może częściowo zlewozmywak z akcesoriami. Wystarczy nałożyć na komorę np. deskę, by wygodnie pokroić produkty. Bez brudzenia blatów!
9Jedna szafka

Zlewozmywak, płyta grzejna, blat i kilka półek wystarczą, by mieć kącik kuchenny. To wszystko zmieści się w jednej szafce! A gdzie lodówka? Można ustawić obok.
10Ukryta w szafie

Kuchnia mini schowana w szafie sprawdzi się np. w kawalerce. Wnętrze można zaprojektować według indywidualnych potrzeb.
11Styl loft

Meble kuchenne jak regały to pomysł do małej kuchni w stylu loft. Niektóre mogą mieć nawet kółka! Zwykłe płyty OSB na ścianach i suficie będą dla nich świetnym tłem.
12Z półwyspem

Układ kuchni z półwyspem pozwala wykorzystać miejsce co do centymetra. Szafki i szuflady mogą być wtedy umieszczone aż z trzech stron. Gdy dodatkowo wykorzysta się grę kolorów, np. niebieskiego z bielą, kuchnia będzie przyciągać wzrok.
13Otwórz i złóż

Kuchnia składana na noc i rozkładana na dzień za pomocą ruchomej ścianki pozwala zwiększać przestrzeń na różne czynności. Czasem to kuchnia powinna być większa, a innym razem – sypialnia.
14Mały piekarnik 2w1

Wymiary piekarników kompaktowych to tylko 45×60 cm. Zajmują mniej miejsca, a jednocześnie mają podobne programy, jak standardowe modele (o wymiarach 60×60 cm). Niektóre małe piekarniki są wyposażone też w funkcję mikrofali, czyli można mieć jedno urządzenie, zamiast dwóch.
15Mała płyta indukcyjna

Wąskie płyty indukcyjne to rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy niewiele gotują. Niektóre modele mają timery. To coś dla zapominalskich, zajętych np. oglądaniem meczu. Takie płyty wyłączają się same po zaprogramowanym czasie.