Ściana nad blatem w kuchni to miejsce newralgiczne. Jest narażona na wysokie temperatury, wilgoć i tłuszcz, powinna więc być wykonana z trwałych i odpornych materiałów. Bywa nie tylko dekoracją, ale jest też praktyczna: podkreśla styl kuchni, może pełnić funkcję organizera lub notatnika. Jak połączyć funkcjonalność z dekoracyjnością? Podpowiadamy!
Ściana nad blatem w kuchni – jeden kolor, wiele faktur
Mimo monochromatycznej palety barw, płytki o różnej fakturze tworzą nietuzinkową, przyciągającą wzrok kompozycję. Kolekcja Tissue włoskiej marki Tonalite to m.in. butelkowozielone płytki o różnych teksturach inspirowanych wzorami tkanin.
Wielkoformatowa tapeta ścienna
Aby dobrze spełniała swoją rolę, tapeta nad blatem roboczym powinna być wykonana z tworzyw odpornych na wilgoć, pęknięcia i zarysowania, takich jak winyl, lateks, flizelina lub włókno szklane. Może imitować wszelkie tworzywa i przedstawiać dowolne motywy, kontrastować lub – jak w przypadku aranżacji z tapetą marki Glamora – harmonijnie współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni.
Farba tablicowa
Tego typu farba zamieni ścianę nad blatem w notatnik, gdzie zapiszemy listę zakupów, umieścimy harmonogram dnia lub przepis na obiad. Wystarczy przetrzeć zapisaną ścianę gąbką, by móc tworzyć nowe treści. Ekologiczna farba akrylowa ben® Chalkboard Paint 308 marki Benjamin Moore posiada dodatkowe atuty: brak szkodliwych związków organicznych, doskonałą siłę krycia i bogatą paletę kolorystyczną.
Czytaj też: Drewno, kamień, laminat – co na blaty kuchenne?
Szkło i wybrana grafika
Gładkie panele ze szkła hartowanego są odporne na wysokie temperatury i łatwe w utrzymaniu w czystości. Można je dopasować kolorystycznie do reszty wyposażenia, wybierając np. szkło przydymione, ornamentowe lub barwione. Możliwa jest również personalizacja w postaci profesjonalnie naniesionej, wybranej grafiki. Widoczny na zdjęciu owocowy motyw został dodatkowo wyeksponowany przez podświetlenie szklanych paneli światłem LED.
Ściana nad blatem w kuchni – ponadczasowa cegła
W asortymencie Elkamino Dom znajdziemy szeroki wybór płytek w stylu starej cegły. Efektem poszukiwań oryginalnych rozwiązań są Płytki Skośne. To świetna alternatywa dla kolekcji w stylu starej cegły. Można je układać na ścianie lub podłodze, z fugą lub bez. Precyzyjna ręczna produkcja oraz wieloletnie doświadczenie gwarantują wysoką jakość i estetykę produktów.
Z widokiem na świat
Blat roboczy warto umieścić przy oknie – najlepiej takim, które po otwarciu nie zabiera cennego miejsca. Przykładem takiego rozwiązania jest okno z systemem okuciowym Ecoslide marki Siegienia. Dzięki specjalnym prowadnicom, otwieramy skrzydło przesuwając je lekko. Możemy swobodnie pracować, podziwiając przyrodę i mając na oku bawiące się na zewnątrz dzieci.
Ściana nad blatem w kuchni – półka we wnęce
Stanowi dodatkowe miejsce na akcesoria użytkowe i dekoracyjne. Pozostawione w niej przedmioty nie zabierają miejsca w strefie roboczej, a mimo to są dostępne na wyciągnięcie ręki. Rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kuchniach o małym metrażu.
Płytki jak drewno
Drewno wymaga impregnacji, w przeciwnym razie jest nieodporne na wilgoć. Z tego powodu, na ścianie nad blatem kuchennym warto zastąpić je płytkami imitującymi naturalny surowiec. Doskonałą propozycją jest kolekcja Catalea firmy Cerrad. Gres ułożony we wzór jodły zdobi także podłogę.
Zobacz też: Płytki do kuchni – modne mozaikowe dekory. Aranżacje, inspiracje
Ściana nad blatem w kuchni – ekskluzywny kamień
Drewniane meble, wykonywane ręcznie przez artystów rzemieślników z litego drewna wymagają równie ekskluzywnego towarzystwa. W realizacji firmy Akan Hand Made Furniture ścianę nad blatem kuchennym oraz blat wykończono granitem o rzadkim rysunku, przypominającym marmur Carrara. Kamień został wybrany z oferty firmy Hoder. Połączenie tak luksusowych surowców sprawiło, że całość zyskała pałacowy charakter.
Ten sam kolor
Ściana utrzymana w tej samej kolorystyce co meble powiększa przestrzeń i sprawia, że całość zyskuje spójny wygląd. Monochromatyczne aranżacje sprawdzają się szczególnie w kuchniach otwartych na salon, które powinny współgrać z resztą otoczenia. Fronty z nowej linii mebli Tavola firmy Nolte Küchen mają ten sam kolor co blat, ściana nad blatem oraz okap.
Bogactwo dekorów
Naturalny kamień to rozwiązanie kosztowne. Duży ciężar czasami utrudnia stosowanie tego materiału na pionowych powierzchniach, dlatego popularnością cieszą się dekory, które przypominają kamienie, ale są od nich lżejsze. Przykładem takiego rozwiązania jest dekor „ceramic rdzawy” w kuchni marki KAMplus. Idealnie imituje marmur i tworzy ciekawe, kontrastowe zestawienie z akrylowymi frontami szafek w waniliowym odcieniu.
Czytaj też: Kuchnia na poddaszu – tak możesz ją urządzić. Inspiracje, aranżacje
Wszystko w jednym
Oprócz tradycyjnych powłok, powierzchnię nad blatem kuchennym mogą chronić sprzęty AGD… jeśli mają wbudowane panele ścienne. Takie rozwiązanie proponuje m.in. włoska firma J. Corradi. Stylowa, ekskluzywna kuchnia opalana drewnem Borgo Antico 140 LGE, oprócz ozdobnego panelu ściennego pokrytego kaflami, może posiadać również praktyczny reling na przyrządy kuchenne.
Ściana nad blatem w kuchni – metaliczny laminat
Jest chętnie wybierany zarówno jako materiał na blaty, jak i ściany nadblatowe. Na jego popularność mają wpływ atrakcyjna cena, odporność na brud oraz nieskończona możliwość efektów dekoracyjnych. W kuchni zaaranżowanej przez Studio Drawer użyto laminatu Kronopol z dekorem Melafir D. Metaliczny połysk materiału może kojarzyć się z innym trendem – pokrywaniem ścian panelami blachy nawiązującymi do estetyki kuchni w dużych lokalach gastronomicznych.
Połączenie materiałów
Pokrycie ściany kuchennej różnymi materiałami to rozwiązanie praktyczne. Jeśli bezpośrednio przy blacie roboczym zastosujemy materiał odporny na zabrudzenia, unikniemy powstawania trudno ścieralnych, tłustych plam. Dekoracyjna tapeta położona obok, nie przytłoczy ściany i podniesie walory estetyczne kuchni.
Pomysły na blaty kuchenne: 12 propozycji
Szklane bloczki
Barwne luksfery to świetny sposób na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego i doświetlenie blatu roboczego światłem naturalnym lub podświetleniem LED. Bloczki mogą tworzyć efekty 3D i być różnie wykończone: barwione w masie, satynowane, metalizowane.