Ile gniazdek w łazience powinniśmy mieć? Gdzie i jak wysoko je umieścić? Chowane w szafkach, z klapką, retro, dotykowe… jakie gniazdka elektryczne w łazience zastosować? Te pytania zadaliśmy architektce wnętrz.

Marta Magnowska, architekt KODO Projekty i Realizacje Wnętrz, kodo.pl
Instalację elektryczną wraz z osprzętem należy zaplanować już podczas pierwszych etapów tworzenia projektu. Ich ilość oraz umiejscowienie nie jest odgórnie określona, a podyktowana raczej potrzebami i upodobaniami mieszkańców. Dlatego kwestie te ustalamy już podczas pierwszych rozmów i spotkań z przyszłymi użytkownikami.
Część osób decyduje się na gniazdka nad blatem umywalkowym – wtedy przewidujemy minimum dwa, np. na suszarkę do włosów i miejsce do ładowania szczoteczki czy maszynki do golenia. Inne osoby korzystają z większej ilości urządzeń elektrycznych, dlatego wymagają rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb.
Inaczej wygląda też kwestia eksponowania osprzętu. Fani minimalizmu doceniają pomysły, dzięki którym gniazdka elektryczne w łazience ukryte są np. w szafkach umywalkowych. W przypadku osprzętu dekoracyjnego, np. w stylu retro, elementy te stają się z kolei ozdobą wnętrza i wręcz podbijają aranżację.
Umiejscowienie gniazdek określa się m.in. na podstawie wysokości blatu. Przyjmuje się, że dla blatu zamontowanego na wysokości 90 cm oś gniazdek znajduje się na poziomie 105 cm od posadzki. W rzeczywistości ważną rolę odgrywa tu także układ płytek ściennych, a osprzęt montowany jest w ich osi lub na wysokości fugi. Należy przy tym zwracać dużą uwagę na to, aby gniazda nie znajdowały się za nisko nad blatem, co umożliwi stosowanie różnych kształtów wtyczek, a także zabezpieczy przed kontaktem z wodą. Wskazane jest przy tym stosowanie gniazdek o podwyższonej szczelności, z tzw. klapką. Natomiast, jeżeli dana seria nie zawiera takich rozwiązań, osprzęt powinien być odsunięty od umywalki oraz innych źródeł wody.
Czytaj też: Jak dobrze zaplanować gniazdka elektryczne w kuchni?
Jakie gniazdka elektryczne w łazience zastosować?
Seria gniazdek i włączników MINI firmy Karlik Elektrotechnik to znakomity wybór, jeśli szukamy wysokiej jakości osprzętu do domu lub mieszkania. W łazience i kuchni, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, najlepszym rozwiązaniem jest montaż gniazd bryzgoszczelnych z uziemieniem oraz łączników elektrycznych wyposażonych w specjalny uszczelniacz IP44. Mechanizmy łączników i gniazd MINI można montować nie tylko w ramkach pojedynczych, ale również wielokrotnych tej samej serii produktowej, w układzie poziomym lub pionowym.
Walli Switch to inteligentny włącznik światła od Fibaro. Dzięki niemu oświetleniem w łazience możesz sterować także na odległość, przez aplikację mobilną. Wygląd włącznika przypomina perłę. Dobierz kolor pierścienia LED do wystroju łazienki lub sprawdzaj na podstawie jego odcienia, ile energii zużywają używane w niej sprzęty AGD: pralka, suszarka, elektryczna golarka czy szczoteczka do zębów. Włącznik jest kompatybilny z asystentami głosowymi Google Assistant i Amazon Alexa.
Łazienka to idealne miejsce do rozwoju mikroorganizmów. W trosce o nasze zdrowie eksperci OSPEL stworzyli serię osprzętu As Antybakteryjny. Łączniki, ściemniacze i gniazda pokryto lakierem z dodatkiem szkła fosforanowo‑srebrowego o właściwościach antyseptycznych. Powłoka z jonami srebra ma zdolność wiązania enzymów bakterii i blokowania ich aktywności. Mimo intensywnej eksploatacji jest praktycznie niezmywalna – będzie chronić nas i naszą łazienkę od bakterii przez dłuuugi czas! Oprócz tego, gniazda As Antybakteryjny o stopniu ochrony IP44 są bryzgoszczelne i odporne na drobinki kurzu.
Podtynkowe gniazdka hermetyczne (bryzgoszczelne) OSPEL ze zintegrowaną klapką zabezpieczającą mają klasę szczelności IP44. Można do nich dobrać dopasowaną do aranżacji i stylu wnętrza ramkę. Widoczna na zdjęciu ramka z serii Karo w odcieniu wenge jest wymienna – dzięki niej możemy tworzyć dowolne zestawienia kolorystyczne osprzętu elektroinstalacyjnego w naszej łazience.
Dlaczego warto zastosować w łazience gniazdka hermetyczne?

Beata Pandel, Specjalista ds. Promocji w firmie OSPEL SA, ospel.pl
Gniazda hermetyczne stosujemy w pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub kontakt z wodą, czyli w łazienkach, kuchniach, pralniach i miejscach podpiwniczonych. Charakterystyczną cechą gniazdka hermetycznego jest zintegrowana z gniazdkiem klapka zabezpieczająca. Blokuje ona skutecznie napływ intensywnej wilgoci lub kropli wody bezpośrednio do kontaktu elektrycznego. Gniazdko powinno być wyposażone dodatkowo w wysokiej jakości uszczelkę. W razie zalania pomieszczenia uszczelka zapobiegnie ryzyku spięcia elektrycznego, izolując gniazdko od większej ilości wody.
Na koniec nie zapominajmy o walorach estetycznych. Gniazdka bryzgoszczelne są obecnie dostępne w różnych kolorach i modelach, więc mogą pasować do większości wnętrz, bez względu na styl pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne modele na- i podtynkowe.
Gniazdka hermetyczne natynkowe są to gniazdka, których puszkę instaluje się bezpośrednio na powierzchni ściennej bez konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych w ścianie. Gniazdka takie używane były dotychczas głównie w garażach, piwnicach i magazynach. Ostatnio jednak, wraz z nadejściem mody na styl industrialny, gniazdka te stały się popularne wśród projektantów wnętrz i coraz częściej stosowane są w nowoczesnych aranżacjach.
Gniazdka hermetyczne podtynkowe są gniazdkami, które instaluje się w ścianie. Ich przewody instalacyjne są całkowicie ukryte. Gniazdka te najczęściej wykorzystuje się w mieszkaniach i domach oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na dyskretnym wyglądzie kontaktów i estetyce pasującej do danej aranżacji.