Drobny sprzęt AGD, lodówka, okap, piekarnik… by podłączyć je do prądu, nie wystarczy kilka pojedynczych punktów – przekonują projektanci. Prawidłowo rozmieszczone gniazdka elektryczne sprawią, że korzystanie z kuchni stanie się wygodne i bezpieczne, a po nieestetycznych kablach nie będzie śladu! O to gdzie i na jakiej wysokości rozplanować kontakty w kuchni, zapytaliśmy ekspertów.
Gniazdka elektryczne – ile, gdzie, jak wysoko?

Sylwia Kowalczyk, projektantka wnętrz, właścicielka Pracowni Architektury Wnętrz Silvia Art, silviaart.pl
Przed zaplanowaniem elektryki, przygotuj dokładny plan wyposażenia kuchni. Dostosuj gniazdka do mebli i sprzętów, a nie na odwrót. Każde urządzenie potrzebuje oddzielnego dojścia do energii elektrycznej. Gniazdka należy więc umieścić jak najbliżej sprzętów AGD. Lodówka, zmywarka i kuchenka z piekarnikiem dosuwane są maksymalnie do ściany – gniazdka powinno się zmieścić na ścianie za szafką usytuowaną obok na wysokości 60 cm. Dla mikrofalówki i ekspresu w zabudowie gniazdka zaplanuj bezpośrednio na ścianie za nimi. Przy okapie umieść gniazdko za szafką, na jego wysokości lub za obudową przewodów.
Gniazdka nad blatem roboczym powinny być wkomponowane w wystrój kuchni. Na każde 2 m² blatu należy umieścić zestaw 2–3 gniazdek w poziomej ramce, nie bliżej niż 60 cm od zlewozmywaka. Zachowaj symetrię – niech 10 cm nad blatem zacznie się wysoka na około 10 cm ramka. Od ściany odsuń ją również na 10 cm.
Na rynku jest mnóstwo oprawek, które mogą stanowić biżuteryjną ozdobę kuchni. Gniazdek tych używamy według indywidualnych potrzeb. Planując je zastanów się, jakiego drobnego AGD na pewno będziesz używać, jakie sprzęty być może kupisz i gdzie je ustawisz w przyszłości. Nie zapomnij o gniazdkach na lub przy wyspie kuchennej. Wyprowadzając kabel w podłodze pod nią, stolarz może zamontować gniazdka w blacie. Poza tym, gniazdka elektryczne w kuchni muszą być szczelne, aby nie uległy zachlapaniu i nie powodowały spięcia. Te nad blatem powinny mieć oddzielny obieg.
Czytaj także: Szafki kuchenne a instalacje – o czym trzeba pamiętać?
Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w kuchni – 5 zasad

Mariusz Kopeć, menadżer sektora – osprzęt elektroinstalacyjny w firmie Kontakt-Simon, kontakt-simon.com.pl
Plany dotyczące rozmieszczenia osprzętu elektroinstalacyjnego należy rozpocząć już na etapie budowy lub remontu. Przemyślane rozmieszczenie gniazdek i kontaktów znacznie ułatwi nam korzystanie z kuchni – serca domu. Aby prawidłowo zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni, warto zwrócić uwagę na:
1. Ilość gniazdek
Na początek dobrze jest zrobić listę sprzętów AGD, które będą znajdować się w naszej kuchni. Pozwoli to oszacować ilość potrzebnych gniazdek. Dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie większej liczby gniazdek niż wynika to z naszych obliczeń.
Czytaj także: Wygodna kuchnia – jak ją urządzić? Poznaj zasady ergonomii
2. Gniazdka elektryczne – wysokość montażu
Wysokość na jakiej będziemy montować kontakty, zależy od sprzętu, który ma być do nich podłączony. Ogólne zasady montażu gniazdek są następujące:
- gniazdko za lodówką umieszcza się minimum 30 cm od podłogi, ale nie wyżej niż 100 cm nad nią. W ten sposób gniazdo będzie znajdowało się na bezpiecznej wysokości w przypadku ewentualnego zalania podłogi,
- gniazdko za kuchenką z piekarnikiem, zmywarką lub pralką umieszcza się na wysokości 30–50 cm nad podłogą,
- gniazdko do okapu możesz umieścić za urządzeniem AGD lub w sąsiadującej z nim szafce,
- gniazdko do sprzętu do zabudowy wyznacz na wysokości, na której będą umieszczone urządzenia AGD.
3. Gniazdka elektryczne – miejsce montażu
W kuchni unikaj umieszczania gniazdek w miejscach, które narażone są na zalanie wodą. Rozsądnie jest umiejscowić je minimum 60 cm od źródła wody. Gdy ta odległość jest mniejsza, ze względów bezpieczeństwa należy zastosować gniazda o klasie ochrony IP44 z klapką, która uniemożliwia dostanie się wody do wnętrza gniazda.
4. Funkcjonalność
Kuchnia jest pomieszczeniem, które wymaga sporej ilości gniazdek. Aby nie zajmowały całej wolnej przestrzeni, warto je grupować po kilka i umieszczać w ramkach wielokrotnych. Na rynku mamy wybór ramek od 1- do 5 krotnych. Ramki wielokrotne pozwolą na uproszczenie elektryki w kuchni i poprawią jej wygląd. Umożliwią też grupowanie osprzętu w funkcjonalne zestawy, np. gniazdko z ładowarką USB lub gniazdo z radiem i głośnikiem. Taki zestaw muzyczny z pewnością umili nam prace w kuchni.
Gdy montaż gniazdek na ścianie jest utrudniony lub psuje estetykę wnętrza (np. gdy na ścianie w kuchni znajduje się grafika lub tzw. lacobel, czyli lakierowany szklany panel), dobrą praktyką jest przeniesienie gniazdek pod szafki kuchenne. Umieszcza się je w puszkach podszafkowych narożnych, montowanych poziomo lub pionowo. Świetnym rozwiązaniem jest też montaż bloków zasilających, tzw. telebloków, umożliwiających tworzenie zestawów gniazd elektrycznych w pozycji odwróconej, np. w szafkach kuchennych. Dzięki nim gniazda są ukryte i zabezpieczone przed przypadkowym zalaniem.
5. Aranżacja wnętrza
Jednym z przyjemniejszych aspektów projektowania instalacji elektrycznej jest jej etap końcowy, czyli dobór kolorów i stylu ramek do wnętrza. Szeroki wachlarz ramek dostępnych na rynku pozwoli nam ze zwykłego gniazdka elektrycznego zrobić ciekawy element dekoracyjny. Gniazdko możemy ukryć w ramce szklanej, betonowej czy drewnianej, w niemal dowolnym kolorze. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
Zobacz też: Gdzie ustawić kosz na śmieci?