Surowy wystrój, chłodna kolorystyka, wysoka i otwarta przestrzeń – choć lofty kryją w sobie niezaprzeczalny urok, nie każdy nazwałby je komfortowymi miejscami do życia. Jeśli cenimy industrialne wnętrza, ale wydają nam się mało przytulne, dodajmy im nieco ciepła, tworząc w ten sposób indywidualną wersję aranżacji. Jak to zrobić?

Lofty powstały z chęci adaptacji opuszczonych fabryk i magazynów w amerykańskiej dzielnicy SoHo. Początkowo upodobali je sobie artyści, którzy tworzyli w nich swoje mieszkania i pracownie. Obecnie lofty stanowią synonim prestiżu, a popularnością cieszą się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. O dużym zainteresowaniu tym stylem świadczy pojawienie się soft loftów, czyli nowych budynków stylizowanych na przemysłowe.

Jak uzyskać styl industrialny?

– Cechami charakterystycznymi wnętrz urządzonych w stylu industrialnym są ceglane mury, betonowe stropy oraz nieotynkowane ściany. Nie brakuje tu też innych surowych materiałów, takich jak metal, szkło czy kamień. Wysokie sufity, duże okna i brak ścian działowych doskonale uwidaczniają okazałość przestrzeni. Jednym z wyznaczników jest też ograniczona liczba dodatków. To wszystko sprawia, że choć aranżacja posiada niezwykły klimat, bywa też chłodna w odbiorze. Za pomocą kilku trików możemy to jednak łatwo zmienić, ocieplając nieco wystrój i jednocześnie zachowując jego wyjątkowość – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Industrialne wnętrze – tak dodasz mu przytulności:

1. Żywe kolory

W industrialnych wnętrzach pierwszoplanową rolę odgrywają biel, czerń i szarość, co może przywodzić na myśl skojarzenia z nudą i posępnością. Najprostszym sposobem na ożywienie przestrzeni jest więc nadanie jej nieco więcej koloru. Możemy sięgać zarówno po pastelowe odcienie (np. brzoskwiniowy, liliowy czy pistacjowy), jak i te bardziej intensywne (jak amarant, szafir lub limonka). Wybrane tonacje wprowadźmy za pomocą dodatków – na ścianie zawieśmy plakaty pokryte abstrakcyjnymi wzorami, na parapecie ustawmy kolorowe świeczniki (świece dodatkowo ocieplą wystrój), a na suficie zawieśmy lampę z wzorzystym kloszem. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie koloru na jednym charakterystycznym elemencie wyposażenia, np. na fotelu typu uszak (doskonale zaprezentuje się pokryty patchworkową tkaniną). Podczas aranżacji miejmy na uwadze, by wyraziste nuty nie zdominowały wystroju – powinny jedynie stanowić wyróżniające się akcenty.

2. Miękkie materiały

W industrialnych aranżacjach okna pozbawione są firan, na podłogach nie ma dywanów, a kanap nie zdobią poduszki. Tymczasem to właśnie te przyjemne w dotyku materiały otulają przestrzeń ciepłem. Chcąc uzyskać przytulny wygląd powinniśmy więc przyozdobić wnętrze miękkimi elementami. Nie przesadzajmy jednak z ich liczbą, by nie zatracić loftowej atmosfery. Najlepiej wprowadzajmy te dodatki stopniowo, aż uzyskamy zadowalający nas efekt.

3. Drewno i roślinność

Drewno doskonałe łączy się ze szkłem, metalem i betonem, a przy tym dodaje wnętrzu ciepła – z tego względu nie powinniśmy żałować tego materiału. Może przybrać np. formę stołu (ze stalowym stelażem), blatu kuchennego czy lameli ściennych. Na podłodze warto z kolei ułożyć panele w tym dekorze, które staną się doskonałą bazą wystroju. Wybierzmy np. modele z kolekcji Vision 4V WR lub Trend 4V WR z oferty RuckZuck. Nie tylko nadadzą przestrzeni naturalny, przyjazny wygląd, ale będą przy tym stanowić trwałe wykończenie posadzki (posiadają bardzo wysoką klasę ścieralności AC5 oraz właściwości wodoodporne).

Ostatnim elementem, o którym nie powinniśmy zapominać, jest zieleń. W loftowych wnętrzach możemy pozwolić sobie na naprawdę okazałe rośliny, które nie tylko ożywią przestrzeń, ale też będą stanowić przykuwającą wzrok dekorację. Rozważmy zakup monstery, palmy czy strelicji – gwarantujemy, że wszystkie spowodują efekt „wow”, a wnętrza wydadzą się zdecydowanie mniej surowe.

Opracowanie: firma RuckZuck

Logo RuckZuck
RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.