Od łazienki wymagamy przede wszystkim, aby była komfortowa. Komfort jednak dla każdego ma inną definicję. Tak jest właśnie w przypadku toalety. Jedni wolą mieć ją w głównej łazience, inni osobno. I chociaż często decyzja w tej kwestii jest ściśle związana z zasobnością portfela i dostępnym metrażem, oba rozwiązania widywane są zarówno w dużych rezydencjach, jak i skromnych rozmiarów mieszkaniach. Łazienka z toaletą czy bez? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.
Łazienka razem z toaletą
Główna łazienka połączona z toaletą to często przymus, a nie wybór. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia na toaletę. Jest to opcja bardziej oszczędna i mniej kłopotliwa. Dlaczego? Wydzielając osobne pomieszczenie na toaletę musimy zainwestować w nowe płytki, oświetlenie, wyposażenie (bo umywalka, nawet niewielka w toalecie to podstawa), a także dodatkowe przyłącze wodno-kanalizacyjne. Łazienki all in 1 dają jednak ten komfort, że wszystkie niezbędne czynności higieniczno-pielęgnacyjne wykonamy w jednym miejscu.
Łazienka połączona z toaletą – zalety:
– mniejsze koszty wyposażenia,
– wszystko jest w jednym miejscu.
Łazienka połączona z toaletą – wady:
– możliwe kolejki do łazienki w większych rodzinach,
– trudność w aranżacji mniejszych pomieszczeń.
W przypadku małych łazienek rozwiązania dopasowywane indywidualnie są na wagę złota. Firma Radaway w programie „Na miarę” oferuje specjalny konfigurator, który pozwala m.in. dobrać drzwi kabiny idealnie pasujące do skosów w naszej łazience. Nie wiesz co zrobić z niewysoką ścianką kolankową? To idealne miejsce na toaletę! Pod warunkiem, że zachowane będą odpowiednie odległości. Ściana kolankowa powinna mieć w tym miejscu min. 130 cm wysokości, natomiast wysokość pomieszczenia w miejscu bezpośrednio przez sedesem to min. 190 cm.
Popularne już kolejny sezon płytki patchworkowe sprawdzą się jako dekoracja ściany w strefie toalety. Estetycznie ją oddzielą od reszty łazienki, stanowiąc ciekawy i modny element dekoracyjny.
Czytaj też: Płytki typu patchwork na podłogi i ściany. Z czym je łączyć, jak aranżować?
Oddzielna toaleta
To dobre rozwiązanie jeśli mamy do dyspozycji odpowiednią przestrzeń i zasoby finansowe. Jest to na pewno opcja wygodniejsza. Mając osobą toaletę unikamy porannych kolejek. Kiedy ktoś bierze poranny prysznic lub przygotowuje się do wyjścia, ktoś inny może w tym czasie skorzystać z toalety. To także rozwiązanie bardziej higieniczne – opary detergentów i zanieczyszczeń powstałych po użyciu toalety nie osiadają na ręcznikach czy szczoteczkach do zębów. Jest to jednak wersja polecana inwestorom dysponującym odpowiednią przestrzenią i budżetem na pełne wyposażenie osobnego pomieszczenia.
Oddzielna toaleta – zalety:
– rozwiązanie bardziej higieniczne,
– mniejsze kolejki do łazienki.
Oddzielna toaleta – wady:
– wymaga dodatkowego metrażu,
– pomieszczenie z toaletą jest zwykle małe,
– generuje większe nakłady finansowe (na dodatkowe wyposażenie i instalację wodno-kanalizacyjną).
Toaleta nie musi być jedynie dodatkiem do głównej łazienki. Nawet małe pomieszczenie może zrobić wrażenie, a najlepszym do tego polem jest ściana za sedesem. Możemy ją wykończyć wzorzystą tapetą, intensywnym kolorem lub płytkami o nietypowej fakturze. Aby całość wyglądała elegancko należy zadbać o detale, np. płaski, wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej przycisk do spłukiwana np. TECEsolid.
Aby nadać toalecie wyrazisty charakter i styl warto ją wyposażyć w rzucające się w oczy, efektowne dodatki. Można postawić na ciekawą formę, nietypową fakturę lub intensywny kolor. Australijska firma Meir proponuje np. czarny uchwyt na papier toaletowy w modnym matowym wykończeniu.
Zobacz też: Więcej niż sedes – poznaj dodatkowe funkcje toalet
Łazienka z toaletą – kompromis
Jeśli po zapoznaniu się z listą za i przeciw obu tych rozwiązań w dalszym ciągu masz wątpliwości nie martw się – masz jeszcze trzecie wyjście. Wydzielenie toalety w łazience pozwala uniknąć dodatkowych wydatków związanych z wykańczaniem osobnego pomieszczenia, przy jednoczesnym zachowaniu higieny wnętrza. Strefę WC można wydzielić na kilka sposobów, m.in. ścianką działową, półścianką, taflą szkła, zasłoną lub drzwiami przesuwnymi. Doskonałym miejscem na toaletę będzie także problematyczna zazwyczaj wnęka. Wybór rozwiązania zależy od metrażu łazienki.
Przesuwne drzwi oddzielające strefę WC w łazience sprawiają, że toaleta znajduje się w tym samym pomieszczeniu, ale jednak jest osobnym wnętrzem. Dzięki temu, jedna osoba może korzystać z toalety, a jednocześnie druga np. myć zęby. Wszystko odbywa się komfortowo i higienicznie.
Toaletę i bidet od np. strefy kąpielowej można oddzielić półścianką jak w aranżacji Villeroy&Boch. To ciekawe estetycznie, ale też higieniczne rozwiązanie, szczególnie do większych łazienek.
Dobrym pomysłem na ustawienie toalety są nielubiane przez część inwestorów wnęki. W tym przypadku idealnie rozwiązują problem toalety w łazience. To dyskretne miejsce, które można podkreślić np. innym wykończeniem ściany.
Czytaj też: Mała łazienka dla rodziny – pomysły i inspiracje