Patchwork (ang. patch – łata) to metoda krawiecka polegająca na zszywaniu ze sobą niewielkich kawałków materiału o różnorodnej kolorystyce, fakturze, wzorach i rozmiarach. Koncept miał wymiar praktyczny: stosowano go głównie, by zamaskować ślady zużycia tkaniny. Idea swobodnego łączenia różnorodnych elementów zdobyła także popularność w branży wyposażenia łazienek Jej odzwierciedleniem są urzekające abstrakcyjnymi wzorami płytki typu patchwork, nawiązujące do oryginalnych kafli z Maroko, Tunezji, Egiptu, Algierii i innych egzotycznych zakątków naszego globu.
Patchworkowe płytki – zasady aranżacji
Aby patchworkowe wzory płytek nie tworzyły wrażenia chaosu, warto poznać kilka zasad obowiązujących podczas aranżowania łazienki przy ich użyciu. Przede wszystkim trzeba zaplanować, jaki obszar mają pokryć. Ściana przy umywalce, kabina prysznicowa, wnęka w półce nad WC – wyraziste wzory ułatwią wydzielenie poszczególnych stref w łazience i zróżnicują wizualnie przestrzeń.
Z czym łączyć płytki typu patchwork?
Płytki typu patchwork ułożone na większym odcinku ściany lub podłogi, wymagają wyznaczenia wspólnego mianownika: jednolitego kształtu, rozmiaru albo dwóch lub trzech kolorów przewodnich. Naznaczone spękaniami, przetarciami i przebarwieniami płytki w stylu vintage najefektowniej prezentują się w połączeniu z naturalnymi materiałami: drewnem, cegłą, marmurem czy betonem. Ten ostatni sprawdzi się także w salonach kąpielowych w modnym, loftowym stylu.
Czujesz pokłady energii twórczej? Wyraź siebie dzięki płytkom patchworkowym w klimacie boho. Wirujące kwiaty i kolorowe mandale sprawią, że łazienkowa aranżacja nabierze nonszalanckiego wyrazu, przywodzącego na myśl stylizacje ,,dzieci-kwiatów”. Lubisz ryzykować? Odkryj, na czym polega mix&match i połącz niepasujące do siebie na pierwszy rzut oka desenie i kolory. Masz spokojną osobowość? Do wyboru są np. płytki tonalne. Dzięki minimalnym różnicom w wybarwieniu czy strukturze kafli, tworzone przez nie mozaiki nie rzucają się w oczy i nie dominują aranżacji. Subtelny efekt zapewni także wymieszanie płytek z tej samej kolekcji lub linii, ale pochodzących z różnych opakowań.
Zobacz też: Lastryko – modne płytki do łazienki
Zanim przykleisz, wypróbuj!
By efekt końcowy nie był dziełem przypadku, warto poświęcić czas na tzw. próbne ułożenie płytek – bez przyklejania, na wydzielonej do tego przestrzeni. Stworzoną w ten sposób koncepcję łatwo zmodyfikować: dodać coś, przestawić, wypełnić jednolitym kaflem. Zabieg ten pozwoli na prawdziwą zabawę i odkrycie ogromnych możliwości, jakie daje patchwork – bez obaw, że przyklejone pod wpływem impulsu płytki pozostaną w tym samym miejscu przez lata.