Archicad 26

Połączenie autentycznego, ponadczasowego piękna historycznych wnętrz z nowoczesną estetyką i funkcjonalnością – oto główne założenia oryginalnych aranżacji w stylu Eclectic Heritage.

Eklektyzm jako nurt w architekturze i sztuce użytkowej pojawił się w pierwszej połowie
XIX w. Czerpał inspiracje zarówno z gotyku, jak i renesansu czy baroku. Odważne sięganie przez projektantów po różnorodne motywy, mieszanie stylów oraz pozornie sprzecznych ze sobą elementów do dzisiaj nosi miano eklektyzmu.

Jego współczesna odsłona podkreśla kulturowe dziedzictwo w postaci klasycznych form wystroju, kontrastując je z dzisiejszym wzornictwem.

We wnętrzu urządzonym w duchu Eclectic Heritage minimalistyczny design harmonijnie współgra z duchem przeszłości i tradycją. Taka przestrzeń zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfort, tworząc jednocześnie wrażenie wyrafinowanego luksusu.

Jak urządzić łazienkę w stylu Eclectic Heritage?

Łazienka w stylu Eclectic Heritage to współczesna interpretacja wiktoriańskiego salonu kąpielowego. Oryginalne detale, takie jak klasyczne sztukaterie, dekoracyjne tynki strukturalne z efektem przetarcia czy tradycyjne płytki podłogowe z terakoty lub kamienia o naturalnej teksturze i wybarwieniu dodają wnętrzu elegancji i szlachetnej patyny.

Frezowane lustra są szykownym dodatkiem wystroju, a dzięki elementom z postarzanego drewna, łazienka zyskuje przytulny charakter i staje się wnętrzem z duszą. Wyrafinowany efekt daje również sięgniecie po nieoczywiste dekoracje, jak sztuka nowoczesna czy industrialne oświetlenie.

Z powierzchniami utrzymanymi w neutralnej, chłodnej tonacji doskonale komponuje się armatura z kolekcji OMNIRES Y o ciepłej, czerwonobrązowej barwie miedzi szczotkowanej. Powłoka została wykonana w zaawansowanej technologii PVD – gwarantuje to najwyższą trwałość i odporność na uszkodzenia, zapewniając jednocześnie łatwość w czyszczeniu.

Łagodnie zaokrąglona linia i czyste, wyraziste kontury baterii OMNIRES Y subtelnie kontrastują ze ścianami o dość surowym charakterze. Inspirację dla kolekcji armatury stanowił kształt koła. Charakterystyczna symetryczna forma perfekcyjne współgra z pozostałymi elementami kompozycji. Kolekcja OMNIRES Y zaprojektowana została przez Janusza Langnera, założyciela firmy.

Minimalizm i klasyka

Do minimalistycznych baterii dobrane zostały umywalki nablatowe. Ich klasyczna biel delikatnie odbija światło, odróżniając je od tła naturalnie matowych powierzchni podłogi i blatów.

Ważną rolę w łazience w stylu Eclectic Heritage odgrywa również – ustawiona centralnie – wolnostojąca wanna. Jej miękka, eliptyczna bryła tworzy efekt wyrzeźbionego ze skały monolitu o idealnych proporcjach.

Kolekcja wanien i umywalek OMNIRES SHELL M+ zaprojektowana została przez Studio Pawlak&Stawarski.

Subtelna relacja pomiędzy przeszłością a teraźniejszością tworzy luksusowe wnętrze dające poczucie intymności i tajemniczości.

Opracowanie: firma Omnires

Czytaj także: Łazienka w stylu French Modern. Paryski szyk w nowoczesnym wydaniu