Potęgę detalu doceniają minimaliści. Ich dewizą jest zasada „less is more” (z ang. mniej znaczy więcej). Piękna łazienka urządzona zgodnie z tą ideą charakteryzuje się umiarem i ponadczasową elegancją. Nie znaczy to jednak, że jest nudna i zachowawcza. Prosta aranżacja wnętrza stanowi świetną bazę dla finezyjnych, a nawet zaskakujących elementów wyposażenia, takich jak strukturalne okładziny ścienne i podłogowe, dekoracyjne uchwyty mebli, kryształowe umywalki i biżuteryjne baterie. Ważną zasadą jest, aby łazienkowe dzieła sztuki nie miały konkurencji w postaci innych, równie ciekawych detali. Minimalistycznie urządzone wnętrze daje też wiele swobody dla naszej fantazji i kreatywności – skłania do reorganizacji przestrzeni oraz sięgania po nieszablonowe rozwiązania, których próźno szukać we wnętrzach sąsiadów.
Co powiecie na kabinę prysznicową z autorską grafiką lub zdjęciem? Przykuwający uwagę print może zostać naniesiony również na pokryty szklanym frontem grzejnik czy brodzik prysznicowy. Może spodoba Wam się monolityczna umywalka przypominająca rzeźbę albo elegancka witryna, eksponująca ulubione kosmetyki jak u najlepszego jubilera. Zanim zdecydujecie się na zakupy, sprawdźcie jak wybrane rozwiązania lub produkty zaprezentują się w Waszych wnętrzach, korzystając z wizualizerów dostępnych na stronach internetowych najlepszych marek. Do Waszej dyspozycji są również służący wiedzą eksperci, gotowi do pomocy w spełnieniu marzeń o idealnym salonie kąpielowym. I pamiętajcie, że nie wszystko, co piękne i użyteczne widać na pierwszy rzut oka. Niektóre detale, choć ukryte przed wzrokiem, są kluczowe i decydują o komforcie korzystania z łazienek. Mowa oczywiście o innowacyjnych, ułatwiających czyszczenie powłokach, zamkniętych w sprzętach technologiach i inteligentnych funkcjach, które zapamiętują nasze codzienne nawyki, by móc czytać nam w myślach i odgadywać nasze życzenia.
Punktem wyjścia do stworzenia konsol i regałów Tramato Antonio Lupi uczynił studia nad motywem wzorniczym jakim jest linia. Cięte pod różnym kątem, przecinające się wzajemnie linie są widoczne zarówno na frontach, jak i tylnych ścianach mebli, tworząc wrażenie trójwymiarowości. Zabudowa jest neutralna stylistycznie i multifunkcjonalna: równie dobrze jak w łazience, sprawdzi się w eleganckim salonie.
Wolnostojąca umywalka Tao marki Kreoo przypomina przeplecioną złotą wstęgą rzeźbę. Figuratywny charakter umywalki podkreśla monolityczna forma – jej podstawa płynnie łączy się z misą. Cylindryczny blok marmuru przecinają krzyżujące się listwy z metalu w złotym wykończeniu. Zdobienie widoczne jest również wewnątrz misy. Umywalka występuje w 10 wykończeniach: od białego i szarego marmuru Bianco del Re, Bianco Carrara czy Calacatta Clasico aż po zielony Verde Imperiale i Verde Ming oraz czarny Nero Marquina i Nero Portoro.
Piękna łazienka nie może się obejść bez designerskich baterii. Kolekcja Ardesia marki FDESIGN to synonim elegancji i luksusu. Dzięki kunsztownemu wykończeniu z rysunkiem heksagonów w odcieniu różowego złota, prosta forma baterii nabrała szykownego charakteru. Aksamitna czerń jej powierzchni przywołuje skojarzenia z barwą najciemniejszego łupku (z włoskiego ardesia). Kolekcja polecana jest szczególnie do salonów kąpielowych w stylach barokowym, nowoczesnym i glamour.
Pionowe tłoczenia na misie umywalki Glass Design Volta wykuto ręcznie z kryształu Cristallo De’Medici. Wzbogacony tlenkiem ołowiu kryształ, w odróżnieniu od tradycyjnego ekwiwalentu, jest bardziej plastyczny, błyszczy mocniej i efektowniej odbija światło. Można go przycinać i formować w niezwykle finezyjne wzory.
Czytaj też: Łazienka w stylu klasycznym – inspiracje
Kabina prysznicowa przypominająca obraz – to możliwe dzięki usłudze marki Radaway o nazwie Print Radaway. Na szybę drzwi wnękowych, kabiny czy parawanu nawannowego może zostać naniesiony dowolny, przykuwający uwagę wzór, np. taki jak prezentowany na zdjęciu wzór Modern. Motyw nanoszony termoutwardzalną farbą ceramiczną przy użyciu drukarki cyfrowej łączony jest ze szkłem w procesie hartowania. Usługa może być wykonana na szkle przejrzystym, UltraClear®, brązowym, grafitowym.
Koneser detali z pewnością doceni kunszt wykończenia powierzchni hybrydowych Silestone® by Cosentino z kolekcji Ethereal. Cztery kolory inspirowanej marmurem serii odzwierciedlają piękno nieba o różnych porach dnia. Niebieskawy odcień żyłowania Ethereal Dusk odwzorowuje wschód słońca, a Ethereal Haze z dynamiczną gamą odcieni szarości przenosi nas w świat przesuwanych wiatrem chmur. Ethereal Glow symbolizuje zachód słońca, zaś Ethereal Noctis (na zdjęciu) ukazuje tajemniczą aurę po jego zachodzie.
Kluczem do sukcesu marki Oltens jest perfekcyjne poznanie potrzeb klientów, by móc zaproponować produkty idealnie korespondujące z ich wizją wymarzonej łazienki. Hołdując tej idei, kolekcje łazienkowe Oltens – w tym kilkadziesiąt produktów do elastycznej konfiguracji i gotowych rozwiązań w stylu pure bathroom – pozwalają stworzyć komfortowe, spójne wzorniczo wnętrze. Jednym z nich jest inspirowana skandynawską harmonią i miłością do natury bateria wannowo‑prysznicowa Molle. W serii znajdziemy też m.in. zestawy wannowo‑prysznicowe, baterie bidetowe czy umywalkowe w wykończeniu złoty połysk, chrom, czarny mat, złoto.
Szkło nie musi być transparentne. Wręcz przeciwnie, może zaskakiwać różnorodnością i paletą barw jak kalejdoskop. Murano, włoska wyspa słynąca z produkcji szkła, była inspiracją do opracowania nowych modeli przycisków spłukujących TECEloop. Selekcji odcieni przycisków dokonał profesor Axel Venn, badacz kolorów i trendów. Kreatywni mogą pokusić się o personalizację przycisku poprzez dobór jego płytki (ze szkła, marmuru, dębu, kamienia łupkowego) i koloru klawiszy spłukujących.
Seria Constellation to projekt mediolańskiego duetu projektowego Studiopepe dla kultowej marki Agape. Okraszone elementami ze szczotkowanego mosiądzu marmurowe akcesoria łazienkowe przyciągają spojrzenia! Wśród nich są pojemniki do przechowywania, tace i lustra.
Zobacz też: Kabina prysznicowa bez brodzika. Tak uzyskasz efekt WOW!
Antica, nowa seria akcesoriów łazienkowych marki Ferro, uwodzi zmysły subtelnymi kształtami i misternym wykończeniem w odcieniu starego brązu. W kolekcji znajdziemy m.in. półkę, wieszak, dozownik na mydło, uchwyt na papier.
Kolekcja OVO M+ marki Omnires to owoc zamiłowania projektantki Studia Omnires, Pauliny Shacalis, do geometrii i koloru. Główny składnik materiału kompozytowego – polska skała dolomitowa – w połączeniu z zaawansowaną technologią produkcji pozwolił na idealne wykończenie detali, takich jak harmonijnie wyprofilowane ściany z płaskim rantem. Wanny i umywalki w kolorach terracotta, coral, olive, midnight blue, ash grey lub black lava ma motywować do stworzenia wyrazistej aranżacji łazienki, odzwierciedlającej styl życia i gust jej właścicieli.
Czytaj też: Łazienka w stylu boho – jak ją urządzić w 4 krokach?