Przez ostatnie dwadzieścia lat kabiny prysznicowe z przezroczystymi ściankami oraz srebrnymi profilami były zdecydowanie najpopularniejsze. Ten trend zmierzał w kierunku maksymalnego ukrycia prysznica. Profile były coraz bardziej smukłe albo… wcale ich nie było. Obecnie tendencja jest odwrotna. Teraz prysznic w łazience wypada wyeksponować. Dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić!
Jakie profile?
Profile stały się bardziej kolorowe – popularne są zwłaszcza biel, czerń oraz złoto. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nadać im bardziej wyrazisty kolor, np. zielony, czerwony czy niebieski. Kolorystykę profili kabiny natryskowej można dobrać z palety RAL albo spośród specjalnych edycji barw proponowanych przez poszczególnych producentów i dopasować do odcienia mebli, grzejnika, ręczników, ulubionej szminki… Wystarczy wybrać kabinę z katalogu, a następnie zamówić (za dopłatą) niestandardowy kolor.
Poza tym profile, wsporniki oraz zawiasy kabin stały się bardziej dekoracyjne. Ich kształty, zwłaszcza w przypadku złotych modeli, przywodzą na myśl elegancką biżuterię. Inny popularny trend, ściśle związany z loftową stylistyką, to kabiny ze wzorem szprosów na szkle, jak w fabrycznych oknach. Jak się je czyści? Podobnie jak inne kabiny. Bez względu na układ profili, od środka przeszklenia są gładkie.
Prysznic w łazience – wzory na szkle
Przejrzyste przeszklenia kabin nadal są modne. Jednak równie kusząco prezentują się dziś wzory do złudzenia przypominające fotografie i artystyczne grafiki. Wybrać je można z katalogów producentów albo dostarczyć własne zdjęcie, np. z wakacji. Wzory mogą być grawerowane albo drukowane na szkle, kolorowe lub jednobarwne, przypominające rysunek, szkic, akwarelę, fotografię, a nawet pismo. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
Kabiny prysznicowe z nadrukiem – kolory na szkle
Techniki wzorów na szybach kabin
Nadruk – za pomocą drukarki cyfrowej na szybę nanoszona jest termoutwardzalna farba ceramiczna. Następnie nałożony wzór zespala się ze szkłem podczas procesu hartowania, co gwarantuje trwałość motywu. Nadruk zawsze powstaje po zewnętrznej stronie szyby. Może być jednobarwny lub wielobarwny. Wzór wybiera się z katalogu producenta kabiny lub dostarcza własny, np. fotografię.
Grawer – wzory wykonywane są w technologii grawerowania laserowego. Zawsze znajdują się one po zewnętrznej stronie, dzięki czemu szkło nie traci właściwości bezpiecznego szkła hartowanego ani łatwości utrzymania w czystości. Grawery są jednobarwne. Najlepiej prezentują się na ciemniejszym tle ściany. Motyw wybiera się z katalogu producenta kabiny, drzwi prysznicowych czy parawanu nawannowego albo dostarcza własny, np. fotografię. Na szybach pięknie się prezentują m.in. grawerowane cytaty.
Wraca też moda na szkło kolorowe, szczególnie białe lub czarne, wyglądające jak barwione, w tym z efektem ombre. W rzeczywistości to także wzory, nanoszone na szkło technikami nadruku cyfrowego. Wzory – bez względu na technologię – wykonywane są tylko na zewnętrznych powierzchniach przeszkleń. Od wewnątrz szkło jest gładkie, pokryte niewidocznymi powłokami zapobiegającymi powstawaniu zacieków oraz osadzaniu się kamienia.
Efektowne desenie to dekoracja łazienki, która personalizuje jej aranżację. W ten sposób można uwiecznić np. bliskie nam osoby i krajobrazy, ukochanego pupila, czy cytat lub zapis nutowy z dzieła muzycznego. Motywy mogą być też rodzajem zasłony, która zapewnia większe poczucie intymności w trakcie prysznica. To rozwiązanie sprawdza się np. w łazienkach otwartych na sypialnię. Aspekt praktyczny: na wzorzystych przeszkleniach mniej widać krople wody i zacieki.
Kabiny prysznicowe na wymiar i nie tylko. Sposoby na personalizację w 8 krokach
Brodziki nie tylko białe
Oferowane w standardzie brodziki są białe. To kolor uniwersalny i ponadczasowy. Jednak teraz modnie jest mieć pod stopami – dosłownie – więcej koloru. Na topie są brodziki w kolorystyce kamienia, wykonane z konglomeratów i ceramiki. Kupić można gotowy model albo zamówić na wymiar. Najpopularniejsze kolory z palety RAL to czarny oraz odcienie szarości i beżu. Dostępne są też brodziki z powierzchniami stylizowanymi np. na płytki ceramiczne, wodę, drewno. Co ważne: wzory mają właściwości antypoślizgowe oraz są odporne na wilgoć, ścieranie oraz czyszczenie. Jakie kolory wybrać? Ulubione!
Prysznic w łazience – ponadczasowa biel
Biel ma moc optycznego powiększania łazienek. Biały kolor jest także neutralny i ponad trendami. Jeśli wybierze się kabinę lub parawan nawannowy z takimi profilami, warto zainwestować też w białą baterię i brodzik. Ciekawy, biżuteryjny efekt dają baterie oraz rączki prysznicowe w dwóch kolorach: bieli i chromie.
W jasnej łazience kabiny walk-in Essenza Pro White firmy Radaway można nie zauważyć. Taflę szkła hartowanego montuje się do ściany m.in. za pomocą systemu klamer w białym kolorze.
Paski to motyw elegancki i ponadczasowy – można je mieć np. w białej wersji. Subtelne wzornictwo kabiny NICA firmy Kermi w połączeniu ze wzorem na szkle nie zamyka przestrzeni, a jednocześnie umownie wyznacza granice stref i nadaje aranżacji designerski szlif.
Asymetryczny kształt kabiny z kolekcji 10º firmy Ravak ułatwia wpasowanie jej w ciasne, nieustawne pomieszczenia. Wyróżnia ją też kolorystyka: białe ramy oraz chromowany uchwyt. Model dostępny w różnych wersjach.
Słuchawka prysznicowa w zestawie Plenum firmy Roca ma przycisk, który pozwala na łatwe przełączanie rodzajów strumienia (3 do wyboru). Uwagę zwraca też jej kolorystyka – połączenie bieli i chromu.
Zobacz też: Strefa kąpieli – prysznic z efektem WOW!
Elegancka linia i piękna kolorystyka – bateria prysznicowa Adore White/Chrome firmy Ferro jest idealna do jasnych łazienek. Można ją kompletować np. z wężami białym lub chromowanym.
Dzięki parawanowi LUCID RIHO, z wanny można korzystać także jak z prysznica. To model 1-elementowy z profilami białymi lub czarnymi. Szkło o gr. 6 mm ma powłokę RIHO Shield, która ułatwia czyszczenie.
Elegancka czerń
To kolor wyrazisty, świetny do wnętrz luksusowych czy w stylu loft. Sprawdza się w roli detali oraz na większych powierzchniach. Czarna bateria, brodzik, profile kabiny lub parawanu, panel prysznicowy – jest w czym wybierać. Nawet odpływ prysznicowy można elegancko zamaskować, np. czarnymi płytkami lub konglomeratem.
To pomysł na to, jak zaaranżować wnękę na prysznic w łazience. Wystarczy ustawić jedną ściankę Lucid RIHO i kabina typu walk in jest gotowa. Hartowane szkło ma powłokę RIHO Shield, która chroni je przed zaciekami i osadzaniem się kamienia. Uwagę zwraca poziomy, designerski wieszak na ręcznik. Kabina dostępna jest w wersjach czarnej i białej.
Z profilami i zawiasami w odcieniu Nero czarny kabina Kerria Plus firmy Deante pasuje do łazienek w różnych stylach. Do kompletu można dokupić w tym samym kolorze m.in. półkę prysznicową, baterie, akcesoria łazienkowe, konsolę pod umywalkę.
Kabina walk in Fabrika od Excellent to model w sam raz do łazienek w stylu loft. Jej czarne szprosy wykonane są z aluminiowego profilu. Szkło hartowane pokryte jest powłoką Clean Control, która ułatwia czyszczenie i utrzymanie kabiny w czystości. Ścianka dostępna jest w dwóch rozmiarach 1000×2000 oraz 1200×2000 mm.
Składane krzesełko… przeznaczone jest do montażu pod prysznicem w łazience. Model OVO P II Black Opal firmy Ravak wyróżniają modne, czarne detale.
Bateria prysznicowa Largo marki Laveo podkreśli kreację strefy prysznica w czerni. Jest dwukolorowa!
Kompozyt to wyjątkowy materiał. Wykonane z niego brodziki są trwałe, eleganckie i ciepłe w dotyku. Kolekcja Lavano ma jeszcze jedną zaletę – do wyboru jest wiele rozmiarów brodzików zarówno kwadratowych, jak i prostokątnych. Oprócz czerni są też kolory biały oraz beton.
Zobacz też: Łazienka czarno-biała. 10 fajnych pomysłów na prysznic
Prysznic w łazience – srebrny połysk
Chromowane baterie, akcesoria, profile kabin – każdy je ma lub miał w łazience. Pasują do wnętrz we wszystkich stylach. Ich kolorystyka jest subtelna i ponadczasowa. Nie każdy lubi błyszczący chrom, zwłaszcza na profilach kabin prysznicowych. Dlatego producenci proponują także odcienie matowego srebra.
Kabina we wnęce to modne rozwiązanie. Wystarczy dopasować do niej drzwi, np. z kolekcji Eventa New Trendy. Wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego o gr. 8 mm, pokrytego powłoką ochronną Active Shield. Elegancki wieszak jest w zestawie.
Czytaj także: Prysznic we wnęce – 14 ciekawych pomysłów
Czy wiesz, że są baterie prysznicowe zapobiegające poparzeniom gorącą wodą? Takie rozwiązanie – system anti scalding – ma bateria prysznicowa Sense firmy Teka. To model chromowany, o nietypowym, opływowym kształcie.
Zestaw prysznicowy Voxnan IKEA ma w komplecie baterię z termostatem. Jej górna część to jednocześnie półeczka.
Słuchawki prysznicowe Idealrain EvoJet firmy Ideal Standard mają wygodny przycisk Navigo. Służy on do zmiany strumienia na deszcz, drop jet lub masaż. Gumowe końcówki dysz zapobiegają osadzaniu się kamienia.
Prysznic w łazience – złoty blask
W tym kolorze były baterie w dawnych łazienkach. Bo złoty to kolor kojarzący się z luksusem. Jak stworzyć królewski prysznic w łazience? Najlepiej zacząć od kabiny ze złotymi profilami. Do niej można dobrać pod kolor prysznicową armaturę: baterię, rączkę i wąż. Przyda się też wieszak na szlafrok oraz ręcznik. Oczywiście też złoty.
Nowość firmy SanSwiss: kabina prysznicowa CADURA GOLD z elementami w kolorze złota. Jej atuty to m.in. oryginalny design okuć, ergonomiczny uchwyt oraz szkło hartowane z powłoką AQUAPERLE.
Rączka prysznicowa Temisto z Deante ma odcień mosiądzu. Dzięki systemowi anti calc, jej czyszczenie jest łatwe i szybkie.
Węże prysznicowe Gold to nowość firmy Ferro. Pasuje zarówno do baterii i rączek prysznicowych używanych od lat, jak i nowych.
Przyda się na szlafrok lub ręcznik. Haczyk łazienkowy w złotym kolorze – to nowość Leroy Merlin.
Zobacz też: Złote dodatki łazienkowe