Kabiny prysznicowe na wymiar oferuje coraz więcej producentów. Część z nich idzie jeszcze dalej, proponując klientom możliwość samodzielnego skonfigurowania modelu najlepiej odpowiadającego ich indywidualnym potrzebom. By skorzystać z darmowych narzędzi do konfiguracji kabin, wystarczą podłączenie do internetu, laptop i metrówka. Po wpisaniu strony www wybranego producenta, należy kliknąć w odpowiednią zakładkę i przejść kilka kroków.
AKCJA KONFIGURACJA!
Możliwości aranżacyjnych jest nieskończenie wiele! Aby ułatwić wybór idealnej kabiny prysznicowej, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na wybór konkretnego modelu są metraż i układ funkcjonalny łazienki. Jeśli kabina ma stanąć np. pod skosami na poddaszu, producent z pewnością zleci docięcie jej elementów pod odpowiednim kątem, dopasowanym do krzywizny ścian i sufitu. Tego typu indywidualne rozwiązania ułatwią także zaaranżowanie strefy prysznicowej w łazienkach z niestandardowymi elementami architektonicznymi jak wnęki, ścianki działowe, murki czy słupy konstrukcyjne.
W wyborze kabiny mogą też pomóc lansowane przez producentów trendy. Proponują oni m.in. kabiny z czarnymi profilami, modele z eleganckiego, grafitowego szkła, czy prysznice typu walk in ze ścianami przypominającymi pocięte szprosami okna wiekowych fabryk. Te ostatnie dedykowane są szczególnie do mieszkań urządzonych w surowym, industrialnym stylu. Unikatowy charakter łazience nadadzą także kabiny ze spersonalizowanymi nadrukami oraz modele ze szkłem gradientowym tworzącym efekt ombre. Zamówienie niestandardowych, efektownych kabin ułatwią tzw. konfiguratory. Są to darmowe, dostępne na oficjalnych stronach producentów programy, stworzone w konkretnym celu: zaprojektowaniu kabiny naszych marzeń.
Pięciokątna, lewostronna, typu walk in, z naniesionym na niebieskie szkło kwiatowym printem? Wiesz już, jak powinna wyglądać Twoja wymarzona kabina? Aby ta wizja mogła zostać urzeczywistniona, warto skorzystać ze wspomnianych programów do konfiguracji.
Projektowanie przebiega etapami i wymaga dokonania kilku wyborów. Ale spokojnie – cały proces potrwa nie dłużej niż dziesięć minut! Przykładowo, w pierwszej kolejności program może nas poprosić o zaznaczenie jednego z dostępnych na rynku typów zabudowy (narożnej, wnękowej, nawannowej, na brodziku, bez brodzika). Następny etap to najczęściej wybór kształtu kabiny (kwadratowy, prostokątny, pięciokątny, półokrągły, asymetryczny, przyścienny, walk in, wnękowy, parawan) oraz jej rozmiaru (standardowa szerokość to 80–90 cm, a wysokość – 2 m). Kolejny krok polega na oznaczeniu rodzaju wejścia (drzwi przesuwne, obrotowe, wahadłowe, składane, systemy bezdrzwiowe). Ostatnim etapem jest często ustalenie rodzaju i koloru szkła (np. matowe, przejrzyste, satynowe, ornamentowe, piaskowane, grawerowane, barwione, ochronne, z powłoką hydrofobową albo z lustrem). Po zapisaniu wybranych rozwiązań można przesłać producentowi informację, zawierającą dodatkowe uwagi… i voilà – projekt gotowy!
Sposoby działania programów do konfiguracji kabin mogą się od siebie różnić. Jedne narzędzia pozwalają na modyfikację elementów składowych uprzednio wybranego modelu kabiny, inne dopiero na końcu wyświetlają – dobraną w oparciu o wybory dokonane na poszczególnych etapach projektowania – najlepszą kabinę do naszej łazienki. Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat postępowania.
Krok 1. Kabiny prysznicowe na wymiar – wymierz to!
Standardowa wysokość kabiny wynosi 2 m. Najpopularniejsze rozmiary kabin to 75×90, 80×80, 80×90, 80×100, 90×90, 90×100, 100×100 cm. W konfiguratorach wybrać możemy także kabiny projektowane na miarę, o wymiarach znacznie odbiegających od standardowych.
Krok 2. Typ zabudowy kabiny na wymiar
Ze względu na typ zabudowy wybrać możemy kabiny:
- narożne – przeznaczone do montażu w rogu łazienki. Aby kabina tego typu była wygodna, powinna mieć wielkość minimum 90×90 cm. Decydując się na typ narożny w kolejnym etapie wskazujemy kształt kabiny (o podstawie kwadratu, prostokąta, ćwiartki koła, okrągła, półokrągła, pięciokątna).
- wnękowe – montowane we wnęce lub przy specjalnie dobudowanej ściance. W kolejnych krokach wymagają jedynie dobrania odpowiedniego rodzaju drzwi i brodzika.
- przyścienne – z jedną, dwiema lub trzema ściankami bocznymi; montowane do czoła lub do boku ściany.
- wolnostojące (typu walk-in lub zabudowane) – nie przylegają do żadnej ze ścian. Dzięki konfiguratorowi online możemy zobaczyć, jak tego typu kabina będzie prezentować się np. w centrum salonu kąpielowego. Estetykę otwartej strefy prysznica podkreślą ukryte elementy instalacji wodnej tj. podtynkowy stelaż lub deszczownica.
Pamiętaj: Rozwiązanie to wymaga niestandardowego montażu instalacji wodno kanalizacyjnej. Z tego względu decyzję o wyborze kabiny wolno stojącej najlepiej podjąć na etapie projektowania domu. - o nietypowej konstrukcji – np. umieszczone pod skosami, przy ściankach działowych czy słupach konstrukcyjnych. Aby dopasować kabinę do niestandardowego układu funkcjonalnego, wystarczy zlecić docięcie jej elementów pod kątem dopasowanym do krzywizny ścian. Murki i niższe ścianki działowe można wykorzystać np. jako siedzisko lub półkę na przybory toaletowe. Aby drzwi kabiny otwierały się komfortowo, warto postawić na modele składane (np. do środka) lub drzwi rozsuwane, które po otwarciu nie zajmują miejsca.
Pamiętaj: na miejsce kabiny pod skosami należy wybrać ścianę o wysokości minimum 190 cm. Do tego należy dodać wysokość brodzika oraz odpływu z syfonem (około 10–15 cm).
Czytaj też: Prysznic we wnęce – 14 ciekawych pomysłów
Krok 3. Sposób montażu
W konfiguratorze możemy wybrać kabinę montowaną:
- na brodziku – rozmiar i kształt kabiny należy dopasować do wymiarów brodzika. Standardowe brodziki mają wymiary 80×80 cm oraz głębokość około 5–15 cm. Dzięki opcji personalizacji dostępne są także brodziki dużo głębsze np. z uformowanym siedziskiem oraz modele płytkie o głębokości 3–3,5 cm. Producenci oferują też brodziki o niestandardowych wymiarach: mniejszych (np. 75×80 cm) lub sporo większe niż standardowe.
Pamiętaj: zewnętrzna część kabiny powinna znajdować się ok. 10 mm od krawędzi brodzika. Rozwiązanie to umożliwia zniwelowanie ewentualnych krzywizn ścian. - bez brodzika – instalowane bezpośrednio na podłodze z odpływem liniowym lub kratką odpływową, biją rekordy popularności w nowoczesnych salonach kąpielowych. Nie są uzależnione od wymiarów brodzika, mogą więc przyjąć dowolny rozmiar. Brak wystających elementów konstrukcyjnych sprawia, że są bezpieczne dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci.
Pamiętaj: by umożliwić odpływ wody, układając płytki podłogowe w kabinie bez brodzika należy zachować odpowiedni spadek. - nawannową – rozwiązanie 2w1. Wystarczy dopasować do wanny odpowiedni parawan. Na rynku dostępne są parawany dopasowane do posiadanej wanny, do samodzielnego montażu, z wypinanym kołnierzem.
Zobacz także: Kabina prysznicowa bez brodzika. Tak uzyskasz efekt WOW!
Krok 4. Sposób otwierania drzwi
Narzędzia do konfiguracji oferują m.in. kabiny z drzwiami:
- rozsuwanymi – skrzydła poruszają się na rolkach lub specjalnych prowadnicach,
- uchylnymi – skrzydło otwiera się na zewnątrz kabiny,
- wahadłowymi – drzwi można otworzyć zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz,
- składanymi – np. do środka. Rozwiązanie to polecamy szczególnie przy niewielkim metrażu: po otwarciu drzwi nie zajmują miejsca w łazience.
Kabina prysznicowa: 15 modnych propozycji do narożnika
Krok 5. Kabiny prysznicowe na wymiar – profile
Brzegi ścianek kabin umieszczone są w specjalnych ramach z aluminiowych profili. Standardowo profile kabin dostępne są w wykończeniu białym, chromowanym lub satynowym. W trendach są kabiny z czarnymi profilami wykończonymi w macie oraz modele bezramowe.
Zobacz też: Kabiny prysznicowe – wybierz swój kolor
Krok 6. Kabiny prysznicowe na wymiar – szkło
Najtrwalsze kabiny wykonane są z wysokiej jakości bezpiecznego szkła hartowanego o grubości do 8 mm, odpornego na uderzenia i zarysowania. Konfigurator może zaproponować także pokrycie szkła specjalnymi powłokami zapobiegającymi osadzaniu się kamienia o autorskich nazwach, tj. EasyClean, ShowerGuard, ActiveShield, NanoGlass, CrystalClear, Kermi Clean. Mniej trwałe są ścianki wykonane z akrylu (polistyrenu). Poza tym, do wyboru mamy szkło gładkie, gięte, przejrzyste (np. Ultra Clear), matowe, barwione w masie, przyciemniane, piaskowane, wzorzyste, wytłaczane, gradientowe z efektem ombre lub z personalizowanymi nadrukami. Na ściany kabiny może zostać naniesiona dowolna grafika – zdjęcie pupila, abstrakcyjny motyw lub domek na plaży. Ciekawym rozwiązaniem są także kabiny z wbudowanym lustrem oraz z nadrukami przypominającymi szprosy w oknach wiekowych fabryk.
Krok 7. Dodatkowe akcesoria
W tym aspekcie rozwiązania proponowane przez poszczególne narzędzia do konfiguracji różnią się najbardziej. Wbudowane siedzisko, półka wnękowa, oświetlenie LED, ozdobne uchwyty, haczyki czy relingi na ręczniki i akcesoria toaletowe – to proste i niedrogie patenty na personalizację strefy prysznicowej. Na rynku dostępne są także kabiny z hydromasażem, sauną, wbudowanym systemem audio wideo, aparaturą do aroma- czy chromaterapii. Są to jednak rozwiązania kosztowne, wybierane najczęściej do ekskluzywnych salonów kąpielowych.
Półka pod prysznic: 11 praktycznych pomysłów
Krok 8. Odbierz swój projekt
Zajrzyj na skrzynkę mailową, by odebrać gotowy, wyceniony projekt. Gdzie się z nim udać? Konfigurator wyświetli mapę z lokalizacją najbliższego salonu łazienkowego rekomendowanego przez danego producenta. Na miejscu, z pomocą doświadczonych fachowców, będzie można złożyć zamówienie, omówić szczegóły i ustalić datę montażu wybranego modelu.
Należy pamiętać, że przedstawiony schemat konfiguracji jest opisem przykładowym.
Oprócz lokalizatora sklepów, projektantów i certyfikowanych instalatorów, na stronach wybranych konfiguratorów znaleźć można także np. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy listy niezrozumiałych, specjalistycznych pojęć. Każde narzędzie projektowe działa odmiennie. To, co je łączy, to intuicyjny sposób działania, szeroka dostępność… i dar spełniania marzeń – niezależnie od czasu, miejsca czy zasobności portfela.