Branża RTV stale ewoluuje, a producenci prześcigają się we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii, które sprawiają, że telewizor staje się inteligentnym towarzyszem seansów filmowych, prawdziwym wielofunkcyjnym centrum domowej rozrywki. Warto więc postawić pytanie: jaki telewizor kupić? Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie niezapomniane wrażenia podczas oglądania ulubionych filmów, seriali czy wydarzeń sportowych w najwyższej jakości dźwięku i obrazu. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tu ekran telewizora i technologia, w jakiej została stworzona jego matryca. Kolejny aspekt to przekątna obrazu i jego częstotliwość odświeżania. Nowe modele z wbudowanym wysokiej klasy nagłośnieniem zapewniają dźwięk przestrzenny, który zastąpi nam – zajmujące sporo miejsca – kino domowe. Uniwersalny telewizor wyposażony w technologię Smart TV pozwoli także wygodnie korzystać z aplikacji takich jak Youtube czy Netflix. A to tylko część funkcji, jakie gwarantują nowoczesne telewizory wiodących producentów.

Jaki telewizor kupić – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W świetle nieustannie rozwijającej się technologii i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w zakresie funkcjonalności nowoczesnych telewizorów, wybór odpowiedniego modelu nie jest sprawą prostą. Klienci często rozważają, w jakie rozwiązania powinien zostać wyposażony telewizor, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego widza. Wiodący producenci sprzętu RTV nieustannie prześcigają się w pomysłach, które mają na celu udoskonalenie jakości obrazu, a także rozwinięcie technologii inteligentnego TV, która zapewnia dostęp do najważniejszych sieciowych aplikacji z poziomu telewizyjnego pilota. Rzecz jasna kluczowym czynnikiem przy wyborze telewizora powinien być typ matrycy. Obecnie na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych rodzajów matryc, z których każda gwarantuje inną skalę jasności oraz wyrazistości obrazu. Oczywiście istotny pozostaje także rozmiar przekątnej ekranu, który powinniśmy indywidualnie dostosować do naszych potrzeb i trybu korzystania z TV. Jeżeli telewizor służy nam głównie do gry na konsoli, świetnym wyborem okaże się model obsługujący automatyczny tryb gry, wyposażony w złącze HDMI 2.1, idealny do konfiguracji rozgrywki konsolowej.

Ekran telewizora – wybierz niezrównaną jakość obrazu

Jeżeli wiemy już, jaką przekątną ekranu wybieramy, kolejnym kluczowym czynnikiem pozostaje rodzaj matrycy, który gwarantuje określoną jasność obrazu i zmienny kąt oglądania. Ekrany nowoczesnych telewizorów mogą być wyposażone w matryce o zróżnicowanych parametrach, obsługujące różnorodne technologie przez wzgląd na sposób ich zaprojektowania. Starsze telewizory z matrycą LCD powoli odchodzą w zapomnienie. Dużo lepszą kontrolę nad natężeniem kolorów i kontrastem zapewnia matryca LED, w której za podświetlanie matrycy odpowiadają diody. Nowocześniejsza technologia OLED również wykorzystuje diody, tym razem jednak nie potrzebują one dodatkowego podświetlenia, gdyż działają organicznie, co zapewnia większą energooszczędność, krótszy czas reakcji oraz jeszcze bardziej szczegółowy obraz. Bogatą ofertę nowoczesnych telewizorów wykorzystujących wspomniane kategorie znajdą Państwo TUTAJ.

Telewizory z matrycą OLED – nieskończony kontrast

W telewizorach Samsung postawiono na rewolucyjną technologię matryc QLED, gdzie pracę diod LED wspiera specjalny panel wyposażony w kropki kwantowe, gwarantujące niezwykle wysoki kontrast, a przez to niezrównaną ostrość obrazu. Taki telewizor sprawdzi się idealnie zarówno w czasie filmowych seansów, przy okazji oglądania sportu, a także z punktu widzenia graczy, którym zależy na zupełnie nowej jakości odczuć z gier wideo.

Częstotliwość odświeżania obrazu – technologia zapewniająca płynność ruchu

Jednym z kluczowych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, dobierając najlepszy telewizor do naszych potrzeb, pozostaje częstotliwość odświeżania obrazów wyrażona w hercach (Hz). Im wyższa wartość, tym większa liczba odświeżeń obrazu na sekundę, a tym samym – płynniejsze przetwarzanie obrazu. Dla zapalonych graczy idealną propozycją będzie ekran z częstotliwością 120 Hz, jako że najnowsze produkcje gamingowe produkowane są z myślą o takiej właśnie płynności ruchu w czasie rozgrywki.

Android TV – multimedialne centrum rozrywki w Twoim domu

Nie można zapomnieć o tym, że współcześnie telewizor służy także za domowe centrum rozgrywki, pozwalając na obsługiwanie ulubionych aplikacji, jak Youtube czy Netflix, na ekranie TV. Oczywiście różne marki wyposażają swoje modele w zróżnicowane systemy. Android TV, do którego możemy wybrać nakładkę Google TV, obsługują przede wszystkim modele Samsunga, Xiaomi oraz Phillipsa. W modelach innych producentów możemy natrafić na oprogramowanie Smart TV, które zapewnia jednak tę samą funkcjonalność w zakresie podłączenia do sieci i korzystania z aplikacji.