Simon 55

Jak urządzić sypialnię w salonie? 5 praktycznych porad, jak pogodzić salon z sypialnią przekazuje architekt wnętrz Alicja Szmal z autorskiej pracowni Alicja Szmal Studio.

1. Dostęp do dwuosobowego łóżka po obu stronach

Jest to priorytet przy urządzaniu każdej sypialni. Nawet jeśli wydzielona część do spania ma długość równą długości łóżka, to obojgu użytkownikom należy się jednakowa wygoda. W takim przypadku dobrym pomysłem są dwa osobne wejścia.

2. Światło słoneczne

Nie warto odgradzać sypialni pełnymi ścianami działowymi, jeśli nie będzie w niej okna. Kiedy wnętrze jest pod tym względem nieustawne, lepiej nie zabudowywać szczelnie takiej przestrzeni lub skorzystać z alternatywy, jaką są szklane ściany. Ich cena jest wprawdzie wyższa, ale nie odetną sypialni od światła słonecznego i będą ozdobą wnętrza.

3. Jak pogodzić salon z sypialnią – metraż i budżet

Każdy pomysł trzeba dostosować do możliwości zarówno naszego portfela, jak i samego mieszkania. Jeśli nie ogranicza nas budżet, można poszukać indywidualnych rozwiązań, takich jak przesuwane regały, chowane łóżka/garderoby i inne tego typu systemy. Jednak aby koszty remontu nie przewyższyły ceny mieszkania, można nawet za pomocą zwykłych elementów wyczarować niezwykłe wnętrza. Np. pełną ścianę działową można zastąpić ciekawym, dwustronnym, bądź ażurowym regałem, który odgrodzi przestrzeń dzienną od nocnej i doda przytulności wnętrzu.

Jak pogodzić salon z sypialnią? W tym projekcie na wydzielonej przestrzeni udało się zaaranżować niewielki pokój.
MINIPOKÓJ. W tym projekcie na wydzielonej przestrzeni udało się zaaranżować niewielki pokój. Poza łóżkiem znalazło się miejsce na regał i biurko do pracy. Aby z łóżka mogły korzystać swobodnie dwie osoby, architektka zaprojektowała dwa osobne wejścia. Na zdjęciu: projekt Alicja Szmal Studio ALICJASZMAL.COM

4. Poczucie prywatności

I to zarówno w strefie dziennej, jak i nocnej. Nie zawsze mamy rano czas na idealne poukładanie poduszek. Dlatego warto ustawić łóżko tak, aby nie rzucało się w oczy zaraz po wejściu do strefy dziennej. Kiedy nie jest to możliwe, warto wykorzystać wszelkiego rodzaju zasłony, rolety, ażury, wysokie zagłówki.

5. Jak pogodzić salon z sypialnią – sprytne triki

Jeśli zabraknie nam kilku metrów na oddzielne łóżko czy pojemne szafy, można sięgnąć po meble typu 2w1. Są to np. biurko, które po rozłożeniu staje się łóżkiem, komoda lub regał, którego klapka przekształca się w biurko lub łóżka ukryte w szafie. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są rozkładane sofy. Jednak przed zakupem polecam dokładnie przyjrzeć się ich mechanizmom.

Czytaj też: Sypialnia w salonie czyli kompaktowe spanie

architekt wnętrz Alicja Szmal

ALICJA SZMAL
architekt wnętrz, właścicielka pracowni Alicja Szmal Studio, ALICJASZMAL.COM