– Styl New Nordic jest odzwierciedleniem dwóch filozofii wywodzących się z krajów Europy Północnej: duńskiego hygge i szwedzkiego lagom. Pierwsza z nich mówi o docenianiu drobnych przyjemności, natomiast w drugiej liczy się życie z umiarem, wolne od przepychu. Obie stanowią przepis na szczęście i dobre samopoczucie. Nowa wersja stylu skandynawskiego pozwala nam wprowadzać do aranżacji ulubione wzory, kolory i dodatki, tworząc w ten sposób aranżację, w której poczujemy się maksymalnie komfortowo. Oczywiście wciąż powinniśmy mieć na uwadze powściągliwy, stonowany charakter wystroju – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.
Szeroka paleta barw w neutralnym odcieniu
W stylu New Nordic wnętrze wypełniają już nie tylko biel i szarość – pierwsze skrzypce grają tutaj barwy ziemi. Bazę stanowi kolor beżowy, uzupełniony o tony szampańskie. Mile widziane są również zgaszone ochry i terakoty, szałwiowe zielenie, ciemne błękity, brudne róże, jasne karmele czy tonacje taupe. Pamiętajmy, że wybrane odcienie nie mogą być krzykliwe – wystrój ma koić zmysły i sprzyjać relaksowi. W detalach (takich jak baterie kuchenne i łazienkowe, listwy przypodłogowe czy uchwyty meblowe) warto postawić na matową czerń. Nada pomieszczeniu wyrazistości i szyku.
Czytaj także: Swoboda i wygoda w jadalni. Jaką podłogę wybrać?
New Nordic – przytulność na pierwszym miejscu
Wnętrze w stylu New Nordic tworzy przyjemną przestrzeń do spędzania czasu – zarówno samemu (w towarzystwie książki czy serialu), jak i z bliskimi. Nie brakuje tutaj miękkich materiałów: welurowych kanap, dywaników ze sztucznej skóry owczej, plecionych koców czy puchatych poduszek. Za ciepłą atmosferę odpowiada również oświetlenie. Lampy sufitowe uzupełniają modele podłogowe i stołowe. Ważnymi elementami są też świece i lampiony. Wszystko po to, by przestrzeń stała się przytulna i służyła wygodzie domowników.
Drewno i kamień dodają elegancji
Meble w stylu New Nordic są proste i jasne, dzięki czemu doskonale współgrają z barwnymi akcentami. Wykonane z sosny, buku czy bielonego dębu prezentują się naturalnie, podkreślając harmonijny charakter wnętrza. W podobnym odcieniu powinna być również podłoga. Wybierzmy panele w kolorze subtelnego beżu o strukturze z wyczuwalnym układem usłojenia. Dobrym wyborem będą np. wodoodporne panele laminowane Elite 4V Dąb Augusta czy Arteo Dąb Famara od RuckZuck. Nie tylko estetycznie wkomponują się w styl pomieszczenia, ale również zapewnią posadzce wytrzymałość na ścieranie i 24-godzinne działanie wody.
Innymi elementami, którymi warto dekorować wnętrze, są wiklina, rattan i kamień. Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest plecionka wiedeńska, która wprowadzi do aranżacji lekkość – może zdobić krzesła, fronty mebli czy wezgłowie łóżka. New Nordic jest bardziej eleganckim wcieleniem stylu skandynawskiego, co możemy uwidocznić poprzez wybór marmurowych akcentów (np. w formie blatu stołu).
New Nordic – nuta abstrakcji i natury
Dopełnieniem wystroju są geometryczne i botaniczne wzory. Możemy postawić na jeden z tych motywów w przypadku tapety i wykończyć nią reprezentacyjną ścianę w salonie. Inną ciekawą propozycją jest stworzenie własnej galerii ściennej inspirowanej nordyckimi krajobrazami – za pomocą wielu obrazów w różnych rozmiarach powstanie wyjątkowa kompozycja. Na końcu ożywmy aranżację zielenią. Strzałem w dziesiątkę będą rośliny w jutowych osłonkach ustawione na drewnianych lub metalowych stojakach.
Opracowanie: firma RuckZuck
RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.