Nie tylko moda sprawia, że w nowych domach coraz częściej są ogromne okna. To więcej naturalnego światła w pomieszczeniach i wyjątkowe możliwości aranżacji wnętrz. Poza tym w jasnych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach czujemy się lepiej. Mamy lepszy humor oraz więcej energii do pracy, nauki, codziennych czynności. Jasne pomieszczenia są także wizualnie większe.

Szklane ściany

Otwierają dom na otoczenie bez względu na porę roku. Dzięki szklanym ścianom, każdego dnia można obserwować, jak zmienia się ogród. Naturalny pejzaż staje się częścią aranżacji wnętrz.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są wielkoformatowe drzwi tarasowe pomiędzy salonem a tarasem. Ma się wrażenie, że granica między nimi nie istnieje – przestrzenie wewnętrzna i zewnętrzna naturalnie się przenikają. Okna XXL modnie mieć także mieć w kuchni, sypialni czy salonie kąpielowym. Dają większą swobodę w korzystaniu z letniej jadalni, basenu, balkonu.

Wielkie przeszklenia coraz częściej zastępują też dach. Takie poddasza są niezwykle jasne, z widokiem na niebo albo pejzaż na horyzoncie: las, łąkę, jezioro.

Czytaj także: Dlaczego warto mieć duże okna w domu

Inne podejście

Ogromna przestrzeń, mnóstwo światła oraz wyjątkowa architektura domu i jego wnętrz – to tylko niektóre atuty wielkoformatowych okien. Ale czy są praktyczne? Warto wiedzieć, że wszystkie okna sprzedawane w Polsce – także te jak szklane ściany – muszą być energooszczędne. To wymóg polskiego prawa. Dopasowanie dużych okien do budynku jest kwestią indywidualną. Z architektem trzeba przedyskutować usytuowanie domu pod względem stron świata. Ważne są także detale, np. okap dachu od południa to prosty sposób na ograniczenie nadmiernego nagrzewania wnętrz przez słońce latem. Jednocześnie zimą, gdy słońce jest niżej nad horyzontem, promienie mogą dogrzewać wnętrza.

Standardem stają się okna elektryczne, zasilane prądem z sieci, akumulatorów lub baterii solarnych. Dzięki temu znikają ograniczenia co do ich usytuowania, m.in. mogą być bardzo wysoko. Okna, a także rolety, żaluzje czy markizy, można otwierać i zamykać zdalnie, np. smarfonem lub pilotem. Bardzo wygodne jest też automatyczne zamykanie. Gdy czujniki deszczu zdiagnozują pierwsze krople, same zamkną okna.

Zobacz też: Rezydencja Futago na Ukrainie – 5.000 m² powierzchni

Szklane ściany mogą budzić obawy, jak je czyścić. Jednak i tutaj z pomocą przychodzą nowinki techniczne. Teraz okna – nie tylko w wersjach XXL – myje się padami, myjkami na akumulatory albo urządzeniami wysokociśnieniowymi. Łatwo, bez wysiłku i bez smug.

Metoda czyszczenia: 3 kroki i po kłopocie
1. SPRYSKAJ powierzchnię przeznaczoną do mycia środkiem czyszczącym.
2. WYCZYŚĆ – środek zadziała na całą powierzchnię skuteczniej, gdy rozetrzemy go np. padem z mikrofibry.
3. ODESSIJ – włącz elektryczną myjkę i odessij wilgoć wraz z brudem z czyszczonej powierzchni przesuwając nią po szybie lub flizach jak standardowym ściągaczem do okien.

Ramy okien wielkoformatowych można dopasować do wystroju wnętrz, a nawet aranżacji ogrodu. Z dużymi wymiarami skrzydeł idzie w parze doskonała termoizolacja.

Dowiedz się więcej: Dekoracja okna – 13 pomysłów

Gdy w domu są dzieci, stolarka okienna powinna mieć rozwiązania zapewniające im bezpieczeństwo. Jedno z nich to klamki z kluczykami. Dzięki nim dziecko nie może samo otwierać okien i drzwi balkonowych.

Wielkopowierzchniowe okna to więcej naturalnego światła w pomieszczeniach. Słońce dogrzewa też za darmo wnętrze domu. W chłodne pory roku to wielka zaleta, ale w czasie upałów – niekoniecznie. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chronią markizy. Najwygodniejsze są modele, które samoczynne rozwijają się i zwijają w zależności od stopnia nasłonecznienia. W wersji solarnej są zasilane energią słońca.

Materiałowe rolety także chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale i zapewniają prywatność z zewnątrz. Po rozwinięciu mogą wyglądać jak… ściany. Można ich używać nawet jako ekranu do wyświetlania np. zdjęć z wakacji. Steruje się nimi ręcznie lub elektrycznie.

Okno w dachu płaskim to nie tylko więcej naturalnego światła w domu, ale też ciekawe możliwości aranżacyjne wnętrz. Takie pomieszczenia są wyjątkowo przestrzenne i jasne.

Cytrusy, banany, passiflorę i wiele innych roślin ciepłolubnych można mieć we własnej oranżerii. Dzięki wielkoformatowym przeszkleniom, zrealizowanie tego marzenia jeszcze nigdy nie było tak proste. Oranżeria to także pomysł na letni salon czy jadalnię.