Ogród zaprojektowany został jak apartament. Jego zakątki to osobne wnętrza, podzielone ścianami żywopłotów i połączone korytarzami ścieżek. Każdy z nich umeblowany jest inaczej rzeźbami, murkami, fontannami, ławkami. Pomiędzy nimi wzrok przyciągają kwiatowe dywany. Dlatego spacerując tutaj ma się wrażenie ogromnego metrażu. W rzeczywistości powierzchnia ogrodu to ok. 2.000 m².
Labirynty żywopłotów
Strukturę tego niezwykłego ogrodu tworzy zawiły układ strzyżonych żywopłotów z bukszpanów oraz grabów. Jedne to niskie obwódki okalające rabaty haftowane wiosennymi kwiatami. Inne – średniej wysokości – są tłem dla rzeźb. Najwyższe żywopłoty, jak solidne, zamkowe mury, zapewniają intymność i chronią przed wiatrem.
Wiosna w ogrodzie: jak się do niej przygotować?
Poszczególne żywopłoty łączą się i rozwidlają tworząc skomplikowany labirynt ogrodowych ścian. Pomiędzy nie wkomponowano topiary – strzyżone w figury pojedyncze bukszpany. Jedne są geometryczne, inne amorficzne. Razem tworzą malowniczą układankę pozwalającą na zmiany w wyglądzie ogrodu. Wystarczy wziąć nożyce, by żywopłot był przystrzyżony jak mury obronne pełne wykuszy i wieżyczek albo – w kolejnym sezonie – jak zielone fale o zaokrąglonych, miękkich liniach.
Żywopłoty układają się w zaułki, zaciszne kąciki i furtki. Wszystkie inne, niepowtarzalne. Za każdym zakrętem czekają ogrodnicze niespodzianki.
Inna perspektywa
Dzięki osiom widokowym, wkomponowanym po mistrzowsku w układ żywopłotów i ścieżek, ma się wrażenie, że ogród jest ogromny. W każdym kierunku wiodą osie widokowe, które zamykają rzeźby albo pergole. Gdzieś pomiędzy trzeba minąć topiary (czasem wyrastające nawet wprost ze ścieżek), skręcić w prawo (lub w lewo), minąć studnię, natknąć się na przytulny kącik z ławeczką, zatrzymać przy fontannie. Albo powąchać szczególnie pięknego tulipana…
To ogród wręcz zapraszający do spacerów. Zachęcający do odkrywania pierwszych wiosennych kwiatów. Snucia planów, co dosadzić w nadchodzącym sezonie. Zapraszania gości na wspólne przechadzki.
Ogród na wiosnę: modne rozwiązania
Przyroda jako ogrodnik
Geometryczne kształty topiarów z bukszpanów i starannie strzyżone żywopłoty zdradzają, że ogród pielęgnuje doświadczony ogrodnik. Jednak to przyroda ma tutaj zdanie decydujące. Granice wyznaczone przez człowieka wypełniają kwiaty cebulowe, byliny, trawy, pnącza. Właściciel bardzo lubi zwłaszcza tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty. Są ich tutaj tysiące! W dziesiątkach barw, odmian, kształtów płatków, zapachów. Gdy się dobrze przypatrzeć, na rabatach można zauważyć czarne kwiaty szachownic perskich.
Z morza kwiatów cebulowych wyłaniają się rzeźby: nowoczesne i klasyczne. W gąszczu krzewów można dostrzec betonowe kosze z owocami, driady, a nawet satyra na postumencie. Z fontann i sadzawek wyłaniają się najady. Zdają się wypoczywać, zrywać kwiaty, rozmawiać. Opowieści o ogrodzie nie mają końca.
Zdjęcia: iBulb, www.iBulb.org