Mijając codziennie osoby dźwigające zgrzewki wody butelkowanej trudno oprzeć się wrażeniu, że w kwestii ekologicznego stylu życia jest jeszcze wiele do zrobienia. Jednym z największych problemów naszej planety jest zalewający nas zewsząd plastik. Obecny praktycznie w każdej branży, stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Warto wiedzieć, że próbę poprawy tego stanu rzeczy można zacząć od siebie i swojego gospodarstwa domowego. To wcale nie jest trudne. Eksperci polecają picie wody z kranu, zapewniając, że jest całkowicie bezpieczna dla naszego zdrowia. Ciągle jednak nie wszyscy jesteśmy do tego przekonani. Jak to zmienić? Warto zainwestować w filtry do wody!
Faktem jest, że wraz ze wzrostem świadomości proekologicznej, rośnie zainteresowanie społeczeństwa tematem filtrowania wody. Coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie plastiku ze swojego życia, jeśli nie całkowicie, to chociaż w minimalnym stopniu, na miarę swoich możliwości. Bez wątpienia jednym z najprostszych sposobów jest zaprzestanie kupowania butelkowanej wody. To pierwszy krok w stronę dbałości o środowisko. Sprawdźmy, co zyskujemy w zamian.
Dlaczego warto filtrować wodę?
Filtrowanie ogólnodostępnej wody z kranu daje wiele korzyści. Wśród nich każdy, niezależnie od motywacji, znajdzie coś dla siebie. Oto kilka z nich:
EKOLOGIA. A konkretnie zminimalizowanie ilości odpadów plastiku. W ten symboliczny sposób można dać wyraz swojej świadomości proekologicznej i pokazać, że przyszłość planety nie jest nam obojętna.
ZDROWIE. Filtry do wody usuwają z niej szkodliwe substancje, takie jak m.in. chlor, metale ciężkie, czy zanieczyszczenia organiczne.
OSZCZĘDNOŚĆ. Z pomocą dzbanka filtrującego uzyskasz litr czystej wody za ok. 10 gr, podczas gdy litr wody butelkowanej kosztuje minimum ok. 1 zł.
SAMOWYSTARCZALNOŚĆ. Już nigdy nie będziesz musiał w panice szukać sklepu, bo skończyła się woda. Czystą, zdrową wodę będziesz miał zawsze pod ręką.
LEPSZY SMAK. Przefiltrowanie poprawia smak wody oraz przygotowywanych na jej bazie napojów.
OCHRONA AGD. Zmiękczenie wody pozwoli pozbyć się kamienia z czajnika, ekspresu do kawy czy żelazka, dzięki czemu Twoje sprzęty dłużej będą sprawne.
Czytaj także: Filtr do wody w kuchni – dlaczego warto? Poznaj 7 korzyści
Filtry do wody – możliwości
Jeśli chcesz cieszyć się zdrową wodą we własnym domu masz do wyboru kilka opcji:
FILTR MECHANICZNY. Montowany jest bezpośrednio w instalacji wodociągowej. Poprawia jakość wody przez eliminację m.in. chloru, piasku, szkodliwych azotanów i różnego rodzaju zawiesin, dzięki czemu woda jest czystsza, zdrowsza i mniej mętna. Przepływowe filtry do wody są szybkie oraz proste w montażu i można stosować je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Poprawiają smak, zapach i zabarwienie wody.
BATERIA FILTRUJĄCA. Alternatywą są baterie zlewozmywakowe z funkcją filtrowania wody. Tego typu armatura współpracuje z systemem filtrowania umieszczonym pod zlewozmywakiem – do dyspozycji mamy wtedy dwa wypływy wody – przefiltrowana lub zwykła kranowa. Na rynku dostępna jest również innowacyjna bateria z filtrem kapsułkowym, umieszczonym z boku baterii.
Czytaj także: Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – wygoda na co dzień
DZBANEK FILTRUJĄCY. To najprostszy, najtańszy i najbardziej przystępny sposób filtrowania wody. W sprzedaży jest wiele różnego rodzaju dzbanków, a także rodzajów filtrów. Oprócz standardowych filtrów usuwających chlor czy metale ciężkie i zmniejszających twardość wody, dostępne są filtry wzbogacające wodę w jony magnezu (polecane kawoszom i miłośnikom sportu), a także te podnoszące pH wody i nadające jej ujemny potencjał oksydacyjno redukcyjny. Filtr w dzbanku wymienia się raz na miesiąc.
Warto wiedzieć!
Niektóre dzbanki filtrujące wyposażone są w elektroniczny czujnik, który przypomina o comiesięcznej wymianie filtra. Dodatkowo, producenci oferują dostęp do aplikacji, z której dowiesz się, jaki jest aktualny stan filtra, a także ile zaoszczędzisz filtrując wodę z kranu.
BUTELKI Z FILTREM. Butelki wielokrotnego użytku, w których woda filtrowana jest na bieżąco podczas picia. To doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych, miłośników aktywności fizycznej, a także w czasie podróży. Butelki dostępne są w różnych pojemnościach, dzięki czemu sprawdzą się w szkole, na treningu lub podczas spaceru.
Filtrowanie wody – ile to kosztuje?
W zależności od wybranej opcji, za możliwość cieszenia się zdrową i smaczną wodą zawsze i wszędzie zapłacimy od kilkudziesięciu (butelka filtrująca) do kilku tysięcy złotych (bateria filtrująca). Szeroka gama produktów do filtrowania wody pozwala dopasować ten odpowiadający naszym możliwościom finansowym. Warto przypomnieć, że niezależnie na którą z dostępnych opcji się zdecydujemy, w dłuższej perspektywie i tak oszczędzamy – pieniądze i naszą planetę.
Zobacz też: Jak zaoszczędzić na zmywaniu? Sprawdzone rozwiązania
Pamiętaj!
Przefiltrowaną wodę należy spożyć w ciągu 12 godzin. Pozostałą wodą możesz np. podlać kwiaty lub wykorzystać do prasowania.