Kto dekadę temu zainwestował w czarną kuchnię, może sobie powinszować wyczucia stylu i rzadkiej umiejętności przewidywania trendów. Ciemna kuchnia to dziś trend lansowany przez czołowe światowe marki. Marzy o niej wielu, ale… nie każdy może je mieć. Dlaczego? Aby uzyskać spektakularny efekt potrzebne są przede wszystkim przestrzeń, zaufanie do architekta, najwyższej klasy materiały i wyposażenie. Numerem jeden jest na pewno czerń. Jednak to niejedyny kolor pożądany w ciemnych wnętrzach. Na topie są także odcienie z pogranicza palety czerni z szarościami, brązami, zieleniami.
Ciemne kolory dają efekt wyciszenia i spokoju, jak czarne tła na monitorach laptopów. Pozwalają ciągle od nowa zachwycać się detalami, codziennością, widokiem za oknem. Decydując się na taką kuchnię trzeba sobie zadać pytanie, jak bardzo ma być ciemna. Wiele osób lepiej odbiera odcienie zbliżone do czerni – tu prym wiodą grafitowe szarości. Inni preferują 100% czerni. W każdej ciemnej kreacji jest miejsce na detale: światło, biżuteryjne baterie, designerskie linie. Konieczne są także wrażenie wyjątkowości i luksus. To nowinki techniczne, materiały z klasą i poczucie, że ciemna kuchnia jest stworzona właśnie dla nas.
Dlaczego tak polubiliśmy ciemne kolory? Bo kojarzą się ze spokojem, wyciszeniem, a także slow food. W ten trend wpisuje się bateria kuchenna Aqittura M91 marki Hansgrohe. Ten model m.in. dostarcza wodę mineralizowaną i gazowaną.
Ciemna zieleń, czarne urządzenia AGD i złote dodatki – to propozycja marki Bauformat na ponadczasową kuchnię z klasą. Zwróćcie uwagę na wyspę. Ma kilka otwartych półek, co dodało jej wizualnej lekkości. Pozwala też na personalizację kuchni przy pomocy dekoracyjnych przedmiotów czy książek kucharskich.
Czytaj też: Jak wybrać meble do kuchni? Poznaj rady architektki wnętrz
Kuchnia Industria od Halupczok dedykowana jest koneserom wnętrz prostych i efektownych zarazem. Pionowe ryflowania frontów w odcieniu głębokiego brązu harmonijnie korespondują z wertykalnymi akcentami zdobiącymi szyby przeszklonych witryn. Wyrazistym elementem definiującym loftowy charakter całości jest fasada mebli powstała ze spieku kwarcowego o ciepłej, rdzawej barwie i unikatowym deseniu.
Nieprzypadkowo Coco Chanel tak lubiła czarne sukienki. To kolor dystyngowany, a jednocześnie charyzmatyczny oraz intrygujący. Taka jest też kolekcja mebli Manhattan z Nolte Küchen.
Zobacz też: Kuchnia klasyczna – tak ją urządzisz. Piękne meble, inspiracje
W wysokich kuchniach z ciemnymi meblami zjawiskowo wyglądają okapy jak Levante Circle.Tech firmy Falmec. To model z oświetleniem LED rozproszonym na całej dolnej powierzchni, który można opuszczać i podnosić przy pomocy pilota.
Dwa piekarniki w jednym, gotowanie na parze i pieczenie wspomagane parą – kolekcja Infinite Line Samsung jest stworzona do przyrządzania zdrowych dań. Wybrać można dwa ciemne kolory: czarny oraz tytanową szarość.
Płyty granitowe Sensa by Cosentino zostały poddane specjalnej obróbce ochronnej, która zapewnia im wysoką odporność na zaplamienia. To kuchnia z tego materiału w odcieniu Graphite Grey.
Czytaj też: Kuchnia otwarta czy w osobnym pomieszczeniu?
Okapu Black Levantar Miele nie trzeba obsługiwać. To model reagujący na ustawienia płyty grzejnej. Coś się przypaliło? Będzie pracował intensywniej. Po zakończeniu gotowania chowa się w blacie. Oko przyciągają jego matowa czerń oraz dekoracyjne oświetlenie.
Czerń, antracyt i stal szlachetna – urządzenia z serii 400 Gaggenau są wręcz stworzone do kuchni w ciemnych kolorach. Ta kolekcja umożliwia personalizację strefy gotowania. Każdy element dopasowuje się indywidualnie do stylu kucharzenia i kulinarnych preferencji.
Naczynia stołowe nie muszą być białe. To przykład: zastawa Junto z Rosenthal. Zwróćcie uwagę, że kształty talerzy sprawiają wrażenie, jakby to było proste rękodzieło.