Barcelona, drugie największe po Madrycie miasto Hiszpanii, położona jest na niedużych wzgórzach nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. Na atrakcje turystyczne Barcelony składa się przede wszystkim bogata oferta muzeów, teatrów oraz klubów, która sprawia, że nie sposób się tu nudzić. To rozbawione miasto ludzi niepokornych, poszukujących i tworzących, zawieszonych między Francją i Hiszpanią, i niesamowite miejsce działalności artystów, którzy zmienili oblicze współczesnej sztuki, takich jak Dali, Picasso, Miró, Gaudi czy Tapies. Barcelona jest pełna imigrantów, którzy wspierają konserwatywne władze stolicy w obronie autonomii regionu. To właśnie tutaj w 1493 roku Kolumb ogłosił odkrycie Indii Zachodnich, zwanych dziś Ameryką.

Barcelony nie da się porównać z żadnym innym miastem Europy, a sami Hiszpanie nazywają ją często motorem napędowym kraju. Dzięki wspaniałym plażom, eleganckim ulicom i znanym zabytkom uchodzi za ciekawsze miasto niż Madryt – stolica kraju. Z tego względu między tymi dwoma aglomeracjami od wieków istnieje rywalizacja.

Serce metropolii

Najstarszą i najbardziej klimatyczną częścią Barcelony jest Stare Miasto, zwane Dzielnicą Gotycką (Barri Gòtic). Warto ją zobaczyć ze względu na wąskie uliczki, ukryte w bramach ogrody, obszerne place, fontanny oraz przeróżne sklepy w zabytkowych wnętrzach. Barri Gòtic dawniej była ze wszystkich stron otoczona murami miejskimi, które wyburzono, aby miasto mogło się dalej rozwijać. Większość znajdujących się tu, gotyckich budowli datuje się na XIV-XV wiek, czyli okres największej świetności Barcelony. Skomplikowany układ ulic oraz budynki są zasługą średniowiecznych architektów, choć dzielnicę częściowo przebudowano w XIX i XX wieku. Zachowało się tu najwięcej obiektów z okresu rzymskiego osadnictwa na terenie dzisiejszej Barcelony.

Czytaj też: Jordania – bliskowschodnie królestwo

W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call. Jej centralnym punktem jest Placa de Sant Jaume z najważniejszymi budowlami miasta: ratusz z XIV wieku oraz XV-wieczny Palau de la Generalitat, będący siedzibą rządu katalońskiego. Niedaleko stoi jedna z najwspanialszych gotyckich budowli Hiszpanii – katedra La Seu (Santa Eulalia). Jej budowę rozpoczęto w 1298 roku, a ostatecznie wykończono ją dopiero w ubiegłym wieku, rozbudowując fasadę. Wnętrze jest urządzone niezwykle bogato. Na uwagę zwraca rzeźbiony ołtarz i grobowce świętych, piękne witraże oraz XIV-wieczny krużganek ze wspaniałym ogrodem. W dzielnicy gotyckiej odwiedzimy też najbardziej rozsławione muzeum Barcelony – Museu Picasso, które mieści się w średniowiecznym pałacu i posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł tego artysty.

Rozbawione miasto

Żeby poczuć atmosferę fiesty w Barcelonie, trzeba wybrać się na nocny spacer ulicą La Rambla, ciągnącą się przez całą długość dzielnicy Ciutat Vella, której centralną częścią jest Barri Gótic. Nocne życie zaczyna się późno – najlepiej przy barze. Katalończycy uważają, że kiedy się pije, należy jeść i dlatego większość barów podaje także potrawy, zwane tapas. Moda dotycząca nocnego życia Barcelony nieustannie się zmienia, dlatego trudno o sporządzenie listy najmodniejszych barów i nocnych klubów. Popularne są typowe katalońskie studenckie dyskoteki, które znajdują się z dala od wybrzeża, w dzielnicach Eixample i Gràcia. Z kolei przy Placu Real rozkładają się piknikujące w ciepłą noc tłumy. Mijając balkony kamienic, można zostać zaproszonym przez ich mieszkańców na prywatkę w domu. Miasto zdaje się nigdy nie spać. Tradycyjne godziny ciszy nocnej nie są tu respektowane i lokując się w hotelu w centrum, musimy wziąć to pod uwagę.

Najsłynniejszy mieszkaniec

Miasto wiele zawdzięcza Antoniemu Gaudíemu – znanemu architektowi z przełomu XIX i XX wieku. Tłumy z całego świata ściągają do Barcelony, by zobaczyć jego dzieła. Mistrz wiódł samotny i ascetyczny tryb życia. Bacznie obserwował przyrodę, a jej elementy wykorzystywał w swoich pracach. Tworząc niezwykłe i wyróżniające się projekty, zwykł mawiać: „Na świecie nie wymyślono niczego nowego. Wszystkie nasze odkrycia są jedynie odnajdywaniem tego, co przed naszymi oczami umieścił Bóg. Muchy posiadały zdolność latania na długo przed tym, jak człowiek skonstruował pierwszy samolot”. Nie sposób podczas krótkiego urlopu zobaczyć wszystkich dzieł Gaudíego, jednak w ciągu dwóch dni można nieco poznać styl mistrza i obejrzeć te najbardziej znane, jak Sagrada Familia, pałac Güella, przyklasztorna szkoła Collegi de les Teresianes, domy Casa Vicens, Casa Mila, Casa Batllo, Casa Calvet czy latarnie uliczne przy placu Reial.

Styl Gaudíego był bardzo rzeźbiarski oraz secesyjny. Wykorzystywał paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Nawiązywał niekiedy do płynności podwodnego świata. Dziś jest uważany za prekursora architektury biomorficznej. Gaudí przejął zlecenie budowy świątyni pokutnej Sagrada Familia. Zamieszkał nawet na terenie budowli. Zginął przejechany przez tramwaj i wedle swojego życzenia został pochowany w nieukończonej świątyni.

Czytaj także: Smak gorący jak czardasz. Kuchnia Węgier

Atrakcje turystyczne Barcelony – park rodem z baśni

Zaprojektowany przez Gaudiego Park Güell to najbardziej znany park Barcelony. Mieści się w północno-centralnej części miasta, w dzielnicy El Carmel. Jego budowa rozpoczęła się w 1900 roku, a zakończyła w 1914. Od 1984 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Już od wejścia można zobaczyć dziwaczne budowle, rzeźby i mozaiki. Ze względu na rozmiary posiada on kilka wejść, z których najbardziej efektowne jest wejście główne. Park swą nazwę otrzymał na cześć pomysłodawcy projektu – barcelońskiego przemysłowca, hrabiego Eusebiego Güella, który miał zamiar zbudować tu luksusowe osiedle mieszkaniowe z ogrodem.

Założenie zachwyca malowniczymi ścieżkami, bogactwem flory i fauny oraz wymyślnymi formami architektonicznymi, obecnymi głównie przy fantazyjnie zaprojektowanym głównym wejściu. Wizytówkami ogrodu są witająca turystów kolorowa salamandra, Sala Kolumnowa, słynna serpentynowa ławka oraz przestronny taras z widokiem na miasto i morze. W parku mieści się dom, w którym mieszkał Gaudí, zanim przeprowadził się w okolice Sagrada Familia. Znajduje się tam też muzeum poświęcone artyście, które mieści się w różowym domu (La Torre Rosa) znajdującym się przy ścieżce nieopodal centralnego tarasu. Łatwo je zlokalizować z tarasu ze względu na charakterystyczny kolor oraz wieżę.

Atrakcje turystyczne Barcelony – miejsce spotkań

La Rambla to chyba najbardziej znana ulica w Barcelonie. Pełna, kawiarenek, sklepów, restauracji, kiosków z prasą i pamiątkami, Jest ulubionym miejscem spotkań, zarówno miejscowych, jak i turystów. Ramblas to właściwie pięć odrębnych ulic, biegnących kolejno po sobie. W czasie spaceru nawet nie zauważymy, że jesteśmy już na kolejnej ulicy. Przejście całości od Portu (Placa Portal de la Pau) do Placa de la Catalunya zajmuje około pół godziny. Ramblas charakteryzuje się chyba największym na świecie zagęszczeniem rozmaitych artystów ulicznych, wróżbiarzy i innych „zabawiaczy”. Spacerując Ramblą, możemy odwiedzić Museu de Cera (muzeum figur woskowych), odwiedzić targ egzotycznych ptaków, giełdę znaczków i monet, a także odpocząć, siedząc w kawiarnianym ogródku.

Warto także zboczyć z głównej drogi i powłóczyć się po wąskich uliczkach wokół Rambli. Kiedy wypowiadamy nazwę Barcelona, na myśl przychodzi niemalże od razu drużyna FC Barcelona. Na stadion zespołu – Camp Nou – może wejść blisko 100 tysięcy kibiców, co sprawia, że jest to największe centrum piłki nożnej w Europie, na którym oprócz meczów piłkarskich odbywają się też wielkie imprezy muzyczne. Obok oglądania samego stadionu, należy poświęcić też trochę czasu na zwiedzanie Museu del Barca – największego muzeum piłkarskiego na świecie, w którym przedstawiona jest historia klubu od momentu jego powstania, a także rzeźby, portrety i pamiątki zawodników.

Zdjęcia: Radosław Kożuszek, Anna Lewczuk

Zobacz też: Kraina winem płynąca. Kulinarna podróż po Burgundii

Radosław Kożuszek

Dr inż. Radosław Kożuszek, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Podróżnik, który odwiedził ponad 70 krajów. Organizator wypraw trekkingowych, przyrodniczych i kulinarnych. Fascynat kuchni lokalnych i optymalnego odżywiania, prowadzący program kulinarny „Pieprz i kartofle” w Polskim Radiu.

FB: Podróże bez biura